fbpx
promodex_koinmedya_banner_1440x90
promodex_koinmedya_banner_1440x90
BTC : 569584 ₺ ETH : 42346 ₺ XRP : 10.108 ₺ LTC : 1866.7 ₺ USDT : 13.61 ₺ XLM : 3.356 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin Rezerv Para Birimi Olabilir Mi?

Bitcoin Rezerv Para Birimi Olabilir Mi?

Bitcoin Rezerv Para Birimi Olabilir Mi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.
Bitcoin’in rezerv para birimi olup olmayacağı sorusu, bitcoin’i duyan, bilen hemen herkesin kafasında en az bir kere kendini göstermiştir.

Önde gelen Bitcoin cüzdanı ve banka kartı sağlayıcısı Xapo’nun başkanı Ted Rogers, bitcoin’in bir gün dünya rezerv parası olacağını kesin bir ifadeyle söyledi.

Cheddar Live’a konuşan  Ted; bitcoin yükseliş baskısı, geçtiğimiz haftalarda kısa süreli düşüş hareketlerinden ve fiyatlardaki oynaklıktan fazla endişe duymadığını söyledi ve;

“Bitcoin’in şuan, fiyatlara henüz yukarı yönlü bir ivme kazandıracak etkenin olmadığı durağan bir evrede bulunuyor. Bu yüzden de biraz dingin seyrediyor. Bu durumu değiştirecek bir hızlandırıcı etken de 7 ile 14 gün gibi bir yakın gelecekte görülmüyor.” diye ekledi.

Ted Rogers

Bunun yerine Rogers, yatırımcıların bu gözde kripto para biriminin uzun vadeli potansiyeline odaklanması gerektiğini söyledi. Bunlar; hem fiyat değeri anlamındaki potansiyeli, hem de bu madalyonun olası kullanım alanlarına yönelik potansiyeli.

“Uzun vadede bitcoin’in yüz binlerce dolar değerinde bir koin olmasını bekliyorum. Dürüst olmak gerekirse bunu olacağına az da olsa küçük bir şüphem var. Bitcoin’in, şirketler için, bireyler için, hükümetler için, altın yerine geçecek, aynı zamanda küresel çapta bir rezerv varlık haline gelip gelmeyeceği bir soru işaretidir.”

Koinler Nefes Aldı

Bitcoin ve diğer önde gelen koinler, son aylarda piyasayı etkisi altına alan düşüş sürecinden çıkmakta zorlanıyor. Yine de, önde gelen kripto para birimlerine iyi haber Perşembe günü SEC’ten geldi. SEC, ne BTC ne de ETH’yi menkul kıymet olarak sınıflandırmayacağını açıkladı.

Koinlere Çelme Takmaya Devam

Geçtiğimiz hafta yer alan habere göre ise, Texas Üniversitesi’nde Çarşamba günü yayınlanan bir çalışma, geçtiğimiz yıl bitcoin fiyatlarını manüple için Tether’in (USDT) kullanıldığını iddia etti. Ancak Rogers, araştırmanın bulguları hakkında çok ilgili görünmüyordu ve yine bitcoin için uzun vadeli perspektifini vurguladı:

“Bazı fiyat manipülasyonları olabilir, mümkündür. Daha sofistike yatırımcılar ve belirli yatırımcılar bitcoine girdiğinde ve nispeten zayıf ve sığ bir pazar hacmine sahipseniz, fiyat manipülasyonu için bir potansiyel var demektir. Sanırım bu, hem adalet kurumunun icraları, hem de pazarın olgunlaşmasıyla zaman içinde yolunu bulacak bir durum. Bence bitcoin uzun vadeli bir yatırım aracıdır ve kişisel olarak kısa vadeli alım satım yapamayacağım.”

Yazarın Notu..

Önceki yazılarımızda da değinmiştik ama tekrar etmekte fayda var. Bu piyasaya henüz aşina olmayan heveslilerin, işlemlerini yapmadan önce bilmesi gereken en temel şey, kripto dünyasının henüz emekle aşmasında olduğudur. Daha bir çok koin, token ve proje sığ durumda. Sayıca çok fazlalar. hangisinin ne zaman fırlayacağını bilmek imkansız.

Bu sebeplerle; önce piyasayı ve şartlarını anlayabilmek adına küçük miktarlarla işlemler yapılmalı. Piyasaların yeni ve sığ olmasından dolayı henüz birçok koin için manüplatif hareketlere açık bir ortam olduğundan yüklü alımlardan çok riskli. Ve en önemlisi de, saatlik değişen haber akışlarını doğru ve güvenilir olduğunu inandığınız kaynaklardan devamlı takip etmelisiniz.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.