1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Herkesin merak ettiği soru: Bitcoin rekor kırdı, altcoinler ne olacak?

Herkesin merak ettiği soru: Bitcoin rekor kırdı, altcoinler ne olacak?

Herkesin merak ettiği soru: Bitcoin rekor kırdı, altcoinler ne olacak?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin bugün 66,930 doları görerek yeni bir rekora imza attı. Belki ilerleyen günlerde Bitcoin bugün kırdığı rekoru tazeleyecek. Peki bu süreçte altcoinler ne yapacak? Herkes bu sorunun cevabını merak ediyor.


Herkesin merak ettiği soru: Bitcoin rekor kırdı, altcoinler ne olacak?

Lider kripto para Bitcoin ile altcoinler arasında kripto para piyasası içerisinde bir rekabet söz konusu. Bitcoin piyasa payını arttırdığında altcoinlerin piyasa payı azalıyor. Ancak uzun vadede Bitcoin ve diğer kripto paralar arasında güçlü bir korelasyon görüyoruz. Yani Bitcoin değer kazanırken altcoinlerin de değer kazandığına şahit oluyoruz. Bitcoin’deki krizler ise altcoinlerde daha şiddetli krizlere neden oluyor.

Bugün Bitcoin 66,930 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırarken altcoinlerin lideri Ethereum da 4 bin dolarlık direnç hattını kırdı. Yani Bitcoin’deki değer artışı Ethereum’da değer kaybına neden olmadı. Hatta oransal olarak Ethereum daha fazla değer kazandı.

Aşağıdaki tablo incelemeye değer! Bitcoin son 24 satte %3.93 değer kazanırken Ethereum %7.47 değer kazandı. Haftalık bazda ise iki kripto parada %16’lık değer artışı dikkat çekiyor. Yani Ethereum da bu hafta en az Bitcoin kadar değer kazandı. Ancak Ethereum başarısı Bitcoin’in gölgesinde kaldı.

 Bitcoin rekor kırdı, altcoinler ne olacak?

Toplam piyasa değeri yazının kaleme alındığı saatte 2.648 trilyon dolar. Bu pastadan Bitcoin’in aldığı pay 1.250 trilyon dolar. Ethereum’un ise 0.483 trilyon dolar.

Bu haberimizde geçmiş yıllarda Bitcoin’in tüm zamanların rekorunu (ATH) kırmasının ardından altcoin piyasalarında nasıl bir değişiklik olduğuna göz atacağız. Bitcoin en son 14 Nisan 2021’de 64,863 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Ardından düzeltme yaşayan Bitcoin 50 bin dolara kadar geriledi. Bu süreçte Bitcoin ve altcoinlerim toplam piyasa değeri de azalmaya başladı. Ama Bitcoin rekorundan yaklaşık 1 ay sonra altcoinlerin toplam piyasa değeri zirveye çıktı. Bu durum aşağıdaki grafikte net olarak gözüküyor.

 Bitcoin rekor kırdı, altcoinler ne olacak?
Toplam Kripto Para Piyasa Değeri (Bitcoin Hariç)

Aşağıdaki grafikte ise Bitcoin’in 17 Aralık 2017 tarihinde kırdığı rekorun ardından altcoinlerin gösterdiği performansa bakıyoruz. Bu tarihte ise Bitcoin rekorunun ardından 3 hafta sonra altcoinlerin toplam piyasa değerinde rekor yaşandı.

 Bitcoin rekor kırdı, altcoinler ne olacak?
Toplam Kripto Para Piyasa Değeri (Bitcoin Hariç)

Kısaca önümüzdeki haftalarda ya da ay altcoinlerde bir sıçrama görebiliriz.

İlgili!

2021 sonu Ethereum fiyat tahmini

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.