1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Bitcoin piyasasında uzun vadede başarılı bir yatırım yapmak ister misiniz? 1

Bitcoin piyasasında uzun vadede başarılı bir yatırım yapmak ister misiniz? 1

Bitcoin piyasasında uzun vadede başarılı bir yatırım yapmak ister misiniz? 1
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin piyasasında uzun vadede yatırım yapmak ve başarılı olmak istiyor musunuz?  Size bu konuda yol gösterecek ip uçlarından bahsetmek istiyoruz. Farklı kategorilerde ele aldığımız ip uçlarını bölüm bölüm yayınlayacağız.


Bitcoin piyasasında uzun vadede başarılı olmak için ipuçları

Bitcoin piyasasında uzun vadede başarılı olmak için öncelikle şunu aklımızda tutalım blockchain teknolojisi geçici bir yenilik değil, internet gibi hayatımızın artık olmazsa olmazı olacak.

Blockchain için kullanılan bir deyim var: “ değerlerin interneti”. Nasıl interneti bilgi alışverişi için kullanıyorsak blockhaini de değerlerin alışverişi için kullanacağız. Blockhain para havale işlemlerini öyle bir şekilde ele alıyor ki tüm hizmetlerde ondan faydalanabiliyoruz. Noter işlemleri, ödeme işlemleri, takas işlemleri, emanet işlemleri vs. Geleneksel internette bu işlemleri tamamiyle yapamıyoruz

 Gelelim şimdi 10 ipucumuza:

1- Blockhain portfolyonuzun bir parçası olmalı. Ama aşırı tepki göstermeyin ve aşama aşama pozisyon alın. Bu şekilde bir yatırım size 7-10 yıl sonra bir servet kazandırabilir. İnternetin 20 yıl önceki durumunu göz önüne alırsanız, uzun vadeli bir bakış açısı size kazandıracaktır.

  (Amazon’un blokchain dünyasından: blockchain teknolojisi şu ada internetin 2002 deki halini andırıyor. Şu anda piyasayı dolduran abartılı oluşumların hepsi zamanla yok olacak. 2000/2001 yıllarında .com uzantılıların %95 i çöpe gitmişti. Blockchain ve kripto dünyası aynı durumu yaşıyor. İşte bu yüzden, çok az miktarda hayatta kalacak kriptolardan çok iyi bir seçim yapmak durumundasınız. )

2- Kripto varlıkların çoğu 5-10 yıl içinde yok olacak. Pozisyonunuzu çok ama çok dikkatli seçmelisiniz. Kriptoların % 2-5 arası değerlendirilebilir %1 den az bir oran ise elde tutmaya değer.

(Bknz: Kriptopara piyasasına yeni girenler hangi coinlere yatırım yapmalı)

(Geçmişten gelen tüm yatırım prensipleri kripto piyasasına da uyarlanabilir. Aşırı volatiliteden dolayı unutulmuş olsalar da, akılda tutmaya ve dikkate almaya değer. Aşırı volatilite sanki kriptoların başka yatırım araçları gibi algılanmasına yol açmış durumda ama esasen bu sadece yanlış bir algı ve başarısızlık nedeni)

3- Tüm yatırım prensipleri bu piyasada da geçerli, hatta şimdi daha da önemli ve geçerli. Uzun dönem bir başarı için kripto yatırım da çok sert bir disiplin öne çıkmalı.

(Şaşırtıcı bir şekilde geçmişten gelen grafik analizleri kriptolar içinde geçerli. o nedenle grafikleri ciddiye alın)

4- Grafik analiz teknikleri gibi tüm yatırım araçları kripto sektörü için de geçerli. Şaşırtıcı derecede grafikler doğru sonuçlar veriyor, özellikle pek çok kripto için. Piyasaya giriş ve çıkış zamanlamaları için bir temel oluşturuyor grafikler

(Kripto piyasasına girmek isteyen yatırımcılar, bunu yaparken çeşitlendirmeyi dikkte almalılar. Bu nedenle bahsettiğimiz 4 varlık tipinden 2 sinde short yapabilirler.)

5-Elde tuttuğunuz kripto varlıkları farklı kategorilerde çeşitlendirin. İki ya da üç kripto kategorisi seçin. Bu kriptolar dünyadaki gerçek hayat sorunlarına çözüm bulan kriptolar ise inanılmaz para kazanacaksınız demektir.

(Halka açık kripto yatırım fırsatları sınırlıdır. Halk arenasında blockchain yatırım fırsatları fazla yok, sadece kripto borsaları var. Ancak bu değişecek çünkü bir sonraki aşama tahvil tokenleri olacak. Kripto piyasası devam eden bir evrim süreci yaşıyor)

6-Tahvil tokenleri büyük blockchain projelerine yatırım yapmak için yeni fırsatlar yaratacak, özellikle de 2020 ve ilerisinde

(Kripto paralar hiper volatiliteye sahip. Bu da yatırımcılar arasında yanlış algılanmalara yol açıyor; ticaretini mi yapalım yoksa yatırım mı yapalım ikileminde kalıyorlar)

(Bknz: Bitcoin global bir para olacak. Yetkili bir ağızdan işte nedenleri)

7-Kripto paralar, teknoloji borsalarından mesela 10 defa daha hızlı hareket ediyorlar. Kripto paraların aşırı volatiliteli olması, yatırım kararlarının daha hızlı alınmasını gerektiriyor. Daha sık değil daha hızlı.

(Volatilite faktörünün  başka bir açısı daha var: yapılan ticari işlem sayısı her zaman daha yüksek olmamalı, aksine daha düşük olmalı)

8- Yüksek volatiliteye sahip olan kriptolarda ticaret yapmak için felseniz: her biri için “daha az daha çoktur” olmalı. Daha az ticaret yapmak daha çok kar getirecektir ama ticaretin zamanlamasına dikkat etmek şartıyla.

(Her yüksek riskli yatırımda olduğu gibi küçük pozisyonlar almalısınız ve süper bir büyüme sağlamalısınız. Bunun sonucunda gerçek değerde çok ilginç sonuçlar göreceksiniz. Bu her zaman daha büyük pozisyon almaktan daha iyidir.)

9-Kripto varlıklar yüksek risk taşıdığı için küçük pozisyonlar her zaman daha iyidir. Yatırımınız ikiye ya da üçe katladığı zaman yatırımınızın temel sermayesini geri alın.

(Kripto paralar yeni bir varlık sınıfı. Kalıcı olduklarına göre yatırımcılar kripto paraları, kafalarında uzun dönem stratejilerini belirleyerek bütün portfolyolarının bir paçası olarak ele almalılar)

10-Kripto paralar ve kripto varlıklar genellikle herhangi birisinin porfolyosunun normal bir bölümü olarak kabul edilmeli. Diğer varlık sınıfları gibi muamele görmeli mesela altın, emtia, emlak, nakit vs

Yazımıza yatırım konusunda duygusal ipuçları, kripto piyasa konsolidasyonları, grafik analizleri, disiplin ve risk yönetimi gibi konuların içinde olduğu ipuçları ile daha sonra devam edeceğiz.

Kaynak

(Bknz: Tron kurucusundan 2019 Bitcoin tahmini)