fbpx
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Bitcoin grafiğinde uyumsuzluk nedir ve fiyat öngörüsü yaparken nelere dikkat edilmeli?

Bitcoin grafiğinde uyumsuzluk nedir ve fiyat öngörüsü yaparken nelere dikkat edilmeli?

Bitcoin grafiğinde uyumsuzluk nedir ve fiyat öngörüsü yaparken nelere dikkat edilmeli?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin grafiğinde uyumsuzluk nedir ve grafiğin gidişatını okurken bize ne gibi yararlar sağlayabilir? Grafikte tespit edilen uyumsuzluk pozisyon açmak için tek başına yeterli midir? 


Bitcoin Grafiğinde Uyumsuzluk Nedir?

Bir sonraki fiyat hareketinin yukarı mı yoksa aşağı yönlü mü olduğunu bilmek kripto piyasasındaki herkesin hayalidir. Gerçekte kimse asla her hareketi öngöremez. Çünkü piyasa hareketleri determinist değildir. Newton fiziği ya da Einstein fiziği gibi kesin kuralları yoktur. Genel itibari ile fraktal yapıdadır ve fraktal yapılar periyodik aralıklarla kendini belli oranlarda tekrarlama eğilimindedir. Bu ise asla kesinlik içermez.

Kripto piyasalarına hükmeden determinist yani belirlenimci yasalar olmadığı için analistler bol bol gözlem yaparak belli kalıpları tanımlamayı başarmışlar. Bunlarda biri de “uyumsuzluk” dediğimiz kavram. Uyumsuzluk kısaca fiyat ve göstergenin ters yönde ilerlemesidir.

Uyumsuzluk Nedir?

Fiyat grafiği mütematiyen ardışık tepeler ve dipler meydana getirir. Bir dipten sonra oluşan bir sonraki dibin daha yukarıda oluştuğunu hayal edin. Aynı grafiğin altına konumlanan gösterge (indikatör) grafiği ise bu zaman zarfında daha aşağıda dip gerçekleştirmiş olsun. İşte uyumsuzluk dediğimiz şey tam olarak budur.

Aşağıdaki grafikte fiyatın daha düşük dip yaptığını görüyoruz. Altındaki gösterge ise daha yüksek dip oluşturmuş. Bu apaçık bir uyumsuzluktur. Uyumsuzluk (fiyat tarafında) mevcut halin sürdürülemeyeceğine işaret eder. Yani fiyat düşüyorsa yükseleceğine, yükseliyorsa da düşeceğine işaret eder. İşte bu şekilde yükselme alameti gösteren uyumsuzluklara “pozitif uyumsuzluk”, düşme alameti gösteren uyumsuzluklara da “negatif uyumsuzluk” denir.

Bitcoin grafiğinde uyumsuzluk nedir Bitcoin grafiğinde uyumsuzluk nedir ve fiyat öngörüsü yaparken nelere dikkat edilmeli?

Yukarıdaki örnek bir pozitif uyumsuzluk örneği idi. Aşağıda göreceğiniz örnek ise negatif uyumsuzluk örneği.

Uyumsuzluk yukarıdaki örnekte olduğu gibi “dip”lerde gerçekleşebileceği gibi “tepe”lerde de gerçekleşebilir. Aşağıdaki grafikte fiyatın ardışık tepeler boyunca yükseldiğini, RSI’ın ise aynı dönemde daha alçak tepeler meydana getirdiğini görüyoruz. İşte böylesi durumlar fiyat yükselişinin sürdürülebilir olmadığını, momentum desteğinin azaldığını gösterir. Nitekim devamında grafiğin aşağıya yönlendiğini görebiliyoruz. Bu grafik negatif uyumsuzluk için ideal bir örnek.

Bitcoin grafiğinde uyumsuzluk nedir Bitcoin grafiğinde uyumsuzluk nedir ve fiyat öngörüsü yaparken nelere dikkat edilmeli?

Şu noktaya dikkat edilmeli. Yakalanan uyumsuzluklar mutlaka tespit edildikleri zaman aralıkları ile tanımlanmalı. Şöyle ki 1 saatlik grafikte pozitif uyumsuzluk oluşurken 1 günlük grafikte negatif uyumsuzluk oluşabilir. Böylesi durumlarda daha yüksek zaman aralıklı grafik esas alınmalı. Çünkü daha yüksek zaman aralığındaki uyumsuzluk daha geniş zaman aralığındaki verilerin süzülmesiyle elde edildiği için daha muteberdir.

Tek Gösterge ile İşleme Girilmez

Uzman teknik analizciler tek bir göstergeye bakarak hüküm vermezler. Pozisyon açılırken en az 3 farklı yönden gidişatı inceler ona göre karar verirler. Karar verme aşamasında kullanılan teknik yöntemlerden biri de golden cross ve death crosss oluşumlarıdır. Golden cross nedir? Tıklayın

Misal her hangi bir grafikte pozitif uyumsuzluk yakaladığınızı düşünelim. Elde var 1 yükseliş alameti. Aynı zaman aralığında bir de golden cross gerçekleşmiş olsun. Etti 2 adet yükseliş alameti. Bir de trend analizinden grafiğin bir önceki önemli destek hattına geldiğini gördünüz. Desteğin çalışması durumunda bu da yükseliş alametine dönüşür. Üç gösterge de olumlu yönde sinyal verdiği için bu noktada alım emri verilebilir.

Tek bir gösterge ile tek bir analiz ile işlem açılmaz. Gözleminizi ek bilgiler ile güçlendirip ona göre pozisyon almanız hata oranınızı minimize edecektir. Bu yazımızda size Bitcoin grafiğinde uyumsuzluk nedir konusunu örnekleriyle açıklamaya çalıştık.

Özetle:

  • Fiyat uyumsuzluğu bazen fiyatın gideceği yönü tahmin etmede yardımcı olur
  • Daha büyük zaman ölçekli grafiklerde oluşan uyumsuzluklar daha gerçekçi çalışır
  • Karar verirken birçok parametre birlikte değerlendirilmeli. Uyumsuzluk da onlardan biri

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: