BTC : 64189 ₺ ETH : 1595 ₺ XRP : 1.363 ₺ LTC : 309.2 ₺ USDT : 6.75 ₺ XLM : 0.5241 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Bitcoin PayPal kıyaslaması yapılabilir mi?

Bitcoin PayPal kıyaslaması yapılabilir mi?

Bitcoin PayPal kıyaslaması yapılabilir mi?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin PayPal kıyaslaması yapılabilir mi? Evet bu kıyaslama yapılmış. Hem de Canada’lı bir blockchain şirketi tarafından. Bizde bunu sizler için haberleştirelim dedik.


Bitcoin PayPal kıyaslaması mantıklı sonuçlar doğurur mu?

 

Bitcoin’i diğer çevrim içi para transfer yöntemleriyle karşılaştırmak pek bir anlam ifade etmez. Bu kıyas aynı elmayla armudu karşılaştırmak gibi bir şeye benzer. Çünkü ortada kıyas edebileceğiniz adil bir içerik havuzu yoktur.

Bitcoin ile PayPal’ın birbirine bu kadar uzak olmasına rağmen Canada kökenli Bitaccess isimli blockchain şirketi, resmi twitter adreslerinden böyle bir kıyas yaptıklarını duyurdu. İstatistikleri incelediğimizde bize pek doğru gibi gelmese de sizlerle paylaşmak istedik.

koinmedya_brave

”Bitcoin, yıllık işlem hacminde PayPal’ı geçerek 1.3 Trilyon ABD Doları seviyesine ulaştı.”

Grafiğin 2018 kısmını incelediğimizde, sizlerin de gördüğü gibi PayPal 578 milyar dolarlık bir işlem hacmine ulaşmış durumda.  Bu zaman zarfında Bitcoin tarafında ise 1.3 trilyon dolarlık bir işlem hacmi oluşmuş gözüküyor. Ancak atlanılan bir nokta var. O da traderların yaptığı al sat işlemlerinin de Bitcoin işlem hacmine eklendiğidir. Yani Bitcoin’de oluşan işlem hacmi, PayPal’da olduğu gibi sadece para transferi ve hizmet ödemelerinden oluşan bir hacim değil. Bitcoin işlem hacminin ne kadarının para transferlerinde kullanıldığı bilgisine de ulaşmak çok zor. Ancak kendiniz, Bitcoin’i para transfer işlemlerinizde ne derece kullandığınızdan kıyasla minyatür bir sonuca varabilirsiniz. Bu bağlama bu grafiğin pek de geçerliliği bulunmuyor.

Grafikte belirtilmeyen ve belki de en ilginç olanı ise kullanıcı tabanıdır. Çünkü Bitcoin biraz popüler olsa da, çoğu Bitcoin meraklısının düşündüğünün aksine çok daha az insan tarafından kullanılmaktadır. Bu nokta da Paypal, birçok farklı ülkede kendine yeni yollar açmaya devam eden küresel bir servis sağlayıcı olarak, Bitcoin’in çok ötesindedir.

koinmedya_brave

İlgili haber: Bitcoin ne kadar biliniyor?

Sonuç olarak Bitcoin ile PayPal arasında nasıl kullanıldıklarına göre adil bir kıyas yapılsa, açık ara PayPay’ın daha yaygın kullanıldığı gözler önüne serilecektir. Bu bağlamda Bitcoin’in kullanım şekli bakımından PayPal’ı geçmesi için, daha önünde uzun bir yol gözüküyor.

İlgili haber: Tone Vays: Ripple PayPal ile kıyaslanmalı Bitcoin ile değil

Etiketler: