Loading...
btc
BTC
-0.12%
Bitcoin
63.346,37 USDT
eth
ETH
-0.58%
Ethereum
3.083,94 USDT
bch
BCH
-4.38%
Bitcoin Cash
486,04 USDT
xrp
XRP
-0.64%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
0.91%
Litecoin
78,80 USDT
bnb
BNB
-0.98%
Binance Coin
547,29 USDT
sol
SOL
-1.47%
Solana
136,48 USDT
avax
AVAX
0.27%
Avalanche
35,25 USDT
ada
ADA
1.6%
Cardano
0,47 USDT
dot
DOT
0.38%
Poladot
6,73 USDT
doge
DOGE
-3.41%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-1.43%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin neden düştü? İşte büyük düzeltmenin perde arkasında yaşananlar…

Bitcoin düşecek diyenlere 600 milyon dolarlık ağır fatura!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün yalnızca bir saat içinde, borsalarda 500 milyon dolardan fazla fon buhar olurken; Bitcoin, 58.000 doları gördü. Peki Bitcoin neden düştü? Bu büyük düzeltmenin arkasındaki neden neydi?

Bugün Bitcoin neden düştü?

Kripto piyasanın yüksek volatil doğası, bir kez daha kendini gösterdi ve tıpkı son zamanlardaki yükseliş hareketleri gibi keskin bir şekilde düzeltme yaptı.

Bugün 62.000$ civarında konsolide olurken; Bitcoin, 2.000$’dan fazla değer kaybettiği ani bir düşüş gerçekleştirdi. CoinMarketCap tarafından sağlanan verilere göre, en büyük iki kripto para olan Bitcoin ve Ethereum, kritik destek seviyelerinin altına düştü.

İlgili: Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında ayıları sevindiren düzeltme! 

1 saatte 500 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edildi!

Bugün sadece bir saatte, kripto para borsalarında 500 milyon dolarlık fon likide edildi! Ve 500 milyon dolardan fazla long pozisyon tasfiye edilirken; bu arada Bitcoin, 60.000 doların ve Ethereum 4.000 doların altına düştü.

Bitcoin neden düştü? İşte düşüşün perde arkasında yaşananlar...

Bybt tarafından açıklanan verilere göre, kripto para borsalarında 500 milyon USD’nin üzerinde tasfiye gerçekleşti. Bu devasa miktardaki kripto fonunun likide olmasının ardından, en büyük kripto paranın fiyatı 60.000$’ın ve en büyük altcoinin fiyatı ise 4.000$’ın altına düşerek, kritik destek seviyelerini kırdı.

Borsalarda yaşanan bir saatlik dev tasfiyeler sonucunda Bitcoin, günün en düşük seviyesi olarak 58.000$’ı gördü (Binance). Ve Ethereum’da onunla birlikte 4.000 doların altına sürüklendi.

bitcoin neden düştü Bitcoin neden düştü? İşte büyük düzeltmenin perde arkasında yaşananlar...

Bybt tarafından paylaşılan verilere göre, son bir saat içinde birçok kripto para borsasında toplam 517,02 milyon dolar değerinde pozisyon tasfiye edildi.

Toplamda 503.9 milyon dolarlık fon, Binance, Bitfinex, Huobi, Bitmex, FTX ve diğer dijital alım satım platformlarında uzun vadeli işlemlerde tasfiye edildi.

Böylece, Bitcoin sadece birkaç dakika içinde neredeyse 2.000$’lık değer kaybetti. Peki Bitcoin neden düştü?

Son 24 saat için kripto borsalarındaki fonlama oranları tehlikeli bir şekilde yükseldi

Piyasa duyarlılığı yükseldiğinde/düştüğünde veya ABD dolarının arzı yetersiz kaldığında, traderlar borsada short ya da long işlem açarak fon kazanabilirler. Vadeli işlem platformları da kullanıcılarının aktif bir şekilde alım satım yapmalarını teşvik etmek için ekstra bir kazanç elde etmelerini sağlar. 

Fonlama oranı, borsalar tarafından piyasayı dengelemek ve vadeli fiyatı spot fiyata yaklaştırmak için sürekli vadeli işlemler (perpetuals) sunan bir mekanizmadır.

BitMEX ve Binance Futures gibi vadeli işlem borsaları, piyasada dengeyi sağlamak için “fonlama” adı verilen bu mekanizmayı kullanıyor. Vadeli işlemlerde, genellikle her sekiz saatte bir ücretlendirilen bir fonlama oranı var. 

 Piyasa katılımcılarının ezici bir çoğunluğu long sözleşmeler yaparken, short pozisyon sahipleri bir ücretle teşvik edilir veya bunun tam tersi de olabilir.

Bitcoin neden düştü? İşte düşüşün perde arkasında yaşananlar...

İlgili: Bitcoin short ne demek? Borsada short işlem ile nasıl para kazanılır? 

Bu ücret, herhangi bir kur riski dengesizliğini önlediği için son derece önemlidir. Alıcı ve satıcı açık pozisyonları her zaman birbirine eşit olsa da kaldıraç oranları değişebilir ve alıcılar yani long pozisyon açanlar daha fazla kaldıraç talep ettiğinde, fonlama oranı pozitif olur.

Böylece satıcılara (short pozisyon açanlara) ücret ödeyen, long pozisyon sahipleri oluyor. Ancak bu durumun tam tersi de olabilir. Böylelikle fonlama oranı negatife dönüyor.

Nitekim çok yüksek bir fonlama oranı, genellikle çok uzun bir boğa koşusunun ardından gelecek olan büyük bir geri çekilmeye zemin hazırlar. Bugün yaşananlar da aslında büyük ölçüde bundan ibaret olabilir.

Ayrıca, uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları, büyük ölçüde kar satışı yapmış gibi görünüyor. BTC, 20 Ekim’de 66.930 dolarlık yeni bir zirve kaydetmişti. Nitekim Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra genellikle bu kar satışları gerçekleşir.

 Bu arada bugün yaşanan düşüşün ardından, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi (Bitcoin Fear and Greed*) de yaklaşık 6 aydan bu yana görmediği seviyelere düştü.

Bitcoin neden düştü? İşte düşüşün perde arkasında yaşananlar...

* Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi nedir?

Korku ve Açgözlülük endeksi, piyasadaki hakim duygu durumunu ölçerek ortaya koyar.
Bitcoin korku endeksi dibe vurduğunda yükselişin, açgözlülük tarafına çıktığında ise düşüşün işareti olarak algılanır.
Endeks puanı 0 ila 100 arasında değişmekte olup, sosyal medya, volatilite, anketler, hacim ve Bitcoin hakimiyetinden veri toplayarak ve bu verileri değerlendirerek pazarın günlük duyarlılığı ile ilgili ortaya bir ölçüm koymaya çalışır.
0 puan aşırı korkuyu gösterirken, 100 aşırı hırs ve açgözlülüğü temsil eder.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.