Bitcoin neden değerli?

Bitcoin neden değerli
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İnsanların kafasını karıştıran ve son zamanlarda gündemi de oldukça meşgul eden bir konu var Bitcoin. Bitcoin neden değerli? Bu konuda çok farklı görüşler var ve hiç biri de kesin bir cevap niteliği taşımıyor. Bu sorunun ne doğru ne de yanlış cevabı var çünkü bitcoine değer kazandıran faktörler çok çeşitlilik gösteriyor.


Bitcoin Neden Değerli, Sizce?

Bitcoin neden değerli, hiç fikriniz var mı? Hiçbir hükümetin Bitcoini kabul etmediği ve Bitcoin’i vergi ödemeleriniz için kullanamadığınızdan dolayı Bitcoinin bir değeri olduğunu söylemek aslında çok zor. Ayrıca, Bitcoinin değeri USD, EUR, CNY ve GBP gibi geleneksel fiat para birimlerine bağlanmış durumda. Üstelik, bir stoğun asıl değeri, gelecekteki tahmini gelirinin toplanmasıyla hesaplanıyorken, Bitcoin’in planlanmış bir geliri olmadığı için de kendi değerini belirlemek çok zor oluyor.

Öyleyse, asıl bir değere sahip olmamasına karşın Bitcoine değer katan şey nedir? Bitcoin neden değerli? Kullanılabilirlik, üzerinde durulması gereken ilginç bir konu, çünkü insanlar ödeme yöntemi olarak kullanamazlarsa eğer Bitcoine değeri vermenin bir nedeni olmayacak. Dünyanın dört bir yanındaki satıcılar ve servis sağlayıcıları bu dijital para birimini kabul ediyorlar ancak, çoğu zaman Bitcoini fiat para birimine dönüştürüyorlar.

ilginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

Bitcoinin Değeri Blockchain’den mi?

Belki de Bitcoin değerini veren blockchain teknolojisidir? Teknolojinin açık kaynak olduğunu ve Bitcoin’in kendisinden bağımsız olarak herkes tarafından kullanılabilir olduğunu düşünürsek, bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır olur. Bitcoin blockchainin çok yönlü bir araç olduğu şüphe götürmez bir gerçekken; blockchain teknolojisi, Bitcoine değerini veren tek özellik değil.

Dahası, Bitcoin’in sorgulanabilir bir durumu da var. Dijital para bir meta mı, bir güvenlik mi yoksa bir para mı? Farklı ülkeler Bitcoin’i farklı şekilde sınıflandırıyorlar, hatta Birleşik Devletler’de farklı kurumlar bile Bitcoin’i kendi yöntemleriyle sınıflandırıyorlar. Bitcoin “geleneksel anlamda” bir değere sahip değil; bu, Bitcoin’in bir değeri olmadığı anlamına gelmiyor, ama bir şeye değerini veren geleneksel kurallar bu dijital para birimine uygulanmıyor.

Ayrıca Bakınız: Bitcoin blockchain

Bitcoin ve Elektrik

Bitcoin değerini veren bir diğer önemli faktör, Bitcoin ağını destekleyen karma gücün miktarı. Mevcut Bitcoin hashrate 1.2 exahashın da üzerinde. Bir exahash 1.200.000.000 GH /s eşdeğer. Bitcoin ağının ne kadar elektrik kullandığını görmek için dönüştürmek üzere ünitemiz olarak 1 Watt / Gh / sn’lik etkin bir miktar kullanacağız.

Bu hızda, Bitcoin ağının kullandığı yaklaşık 1200 Mega Watt elektrik var elimizde diyelim. Kamu Hizmetleri Komisyonu’na göre, 1 MW güç yaklaşık 650 Amerikan evine güç sağlayabiliyor, bu nedenle Bitcoin ağı tarafından kullanılan 1000 MW, elektrik neredeyse 650.000 Amerikan evine güç sağlayabiliyor. İşlemlerin doğrulanmasından ve tek bir ağ için çift harcamaları engellemekten başka hiçbir şeye kullanılmayan bu güç miktarı, ağın değeri üzerinde de etkili oluyor.

Ayrıca Bakınız: Bitcoin neden bu kadar çok enerji kullanıyor

Bitcoinin Değerini Talep mi Arttırıyor?

Ayrıca, Topluluk üyeleri, Bitcoine değerini veren şeyin serbest piyasa kuralları altında arz ve talep gücü olduğunu iddia edebilirler. Dijital parayı satın almak ve satmak isteyen insanlar dışında Bitcoin fiyatını kontrol eden kimse olmadığından belli bir dereceye kadar haklılar.

Öte yandan konuya el atacak ve dalgalanmayı kontrol edecek herhangi bir düzenleyici kuruluş olmadığı için değerin günlük bazda dalgalanmaya devam etmesi  serbest piyasada Bitcoin için herhangi bir fiyat tabanı oluşturabiliyor.

Bitcoin‘in bir şirketin stoğu gibi planlanmış bir geliri olmasa da, Bitcoin’in ağı planlanmış benimsenme ve kullanıcı oranına sahip. Bitcoin’in değeri, dayandığı teknolojiden, güç ve kaynak miktarından ve bunların ağın güvenceye alınmasına katkıda bulunmasından kaynaklanıyor.

Bu gerçeği de gözardı etmeyelim dünyada küresel, anlık ve uygun fiyatlı bir para birimine de ihtiyaç duyuluyor. Bitcoin neden değerli sorusuna elden geldiğince yanıt vermeye çalıştık. Umarız okuyucularımıza yararlı olmuştur.


 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin neden değerli?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.