1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin ne kadar merkezsiz?

Bitcoin ne kadar merkezsiz?

Bitcoin ne kadar merkezsiz?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ne kadar merkezsiz olduğunu biliyor musunuz? Şu ana kadar merkezsiz olduğu ile övündüğümüz Bitcoin hakkında yeni çıkan sonuçlar oldukça enteresan.


Bitcoin ne kadar merkeziyetsiz?

Bitcoin, anonim kişi yada kişiler olduğu iddia edilen Satoshi Nakamoto tarafından icat edildi. Her ne kadar bir çok kişi Satoshi olduğunu iddia etse de, şu ana kadar kimliğiyle ilgili sağlam delillere rastlanmadı. Hem mucidinin belirsiz olması hem de ortaya çıkan ilk kripto para olması dolayısıyla toplulukta en çok değer görülen varlık BTC oldu.

BTC ne kadar merkezi?

Özellikle, Bitcoin’in ardındaki teknolojiye inanan erken dönem Bitcoin yatırımcısı piyasadan BTC toplamaya başladı. Topladıkları BTC miktarı zamanla çoğaldı ve her biri büyük balina haline geldi. Son çıkan raporlara göre, Bitcoin adreslerin sadece %5’i tüm dolaşımdaki Bitcoin’lerin %95’ini kontrol ettiği ortaya çıktı. Bitcoin adreslerin sadece %1’i ise dolaşımdaki Bitcoinlerin yarısından fazlasını kontrol ediyor.

BTC ne kadar merkezi olabilir? TrueStory girişimin CEO’su ve kurucusu Preethi Kasireddy, Salı günü yayınladığı araştırma sonuçlarında bu soruya cevap veriyor. Bitcoin adreslerin sadece %2’si dolaşımdaki tüm Bitcoin’lerin %80’ini kontrol ettiğini belirtti.

Bitcoin ne kadar Bitcoin ne kadar merkezsiz?

Araştırmalarda,  minimum 1 BTC’ye sahip cüzdanlar temel alınmıştır.

Bkz:Bitcoin nasıl alınır? Güvenli bir şekilde BTC nasıl alınır?

TruStory’nin araştırması BTC ne kadar merkezi sorusuna kısmen yanıt niteliği taşıyor. Ancak, araştırmalarda sadece 1 BTC temel alınmasını, KoinMedya olarak son derece yanıltıcı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, 1 BTC’ye sahip olmayan milyonlarca hesap olduğunu tahmin ediyoruz. Bir sonraki araştırmada, 0.1 BTC’yi baz alırlarsa ‘Bitcoin ne kadar merkezsiz’ sorusuna dair daha sağlam sonuçlara rastlayabiliriz.

Etiketler: