Loading...
btc
BTC
-4.36%
Bitcoin
66.506,31 USDT
eth
ETH
-6.11%
Ethereum
3.443,69 USDT
bch
BCH
-6.98%
Bitcoin Cash
436,35 USDT
xrp
XRP
-4.56%
Ripple
0,47 USDT
ltc
LTC
-3.98%
Litecoin
76,49 USDT
bnb
BNB
-4.26%
Binance Coin
598,41 USDT
sol
SOL
-7.94%
Solana
146,42 USDT
avax
AVAX
-4.76%
Avalanche
30,74 USDT
ada
ADA
-5.85%
Cardano
0,41 USDT
dot
DOT
-2.9%
Poladot
6,32 USDT
doge
DOGE
-7%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
-7.84%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin ne kadar merkezsiz?

Bitcoin ne kadar merkezsiz olduğunu ne ölçüde biliyoruz? Bitcoin sanıldığı gibi gerçekten merkezsiz mi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ne kadar merkezsiz olduğunu biliyor musunuz? Şu ana kadar merkezsiz olduğu ile övündüğümüz Bitcoin hakkında yeni çıkan sonuçlar oldukça enteresan.


Bitcoin ne kadar merkeziyetsiz?

Bitcoin, anonim kişi yada kişiler olduğu iddia edilen Satoshi Nakamoto tarafından icat edildi. Her ne kadar bir çok kişi Satoshi olduğunu iddia etse de, şu ana kadar kimliğiyle ilgili sağlam delillere rastlanmadı. Hem mucidinin belirsiz olması hem de ortaya çıkan ilk kripto para olması dolayısıyla toplulukta en çok değer görülen varlık BTC oldu.

BTC ne kadar merkezi?

Özellikle, Bitcoin’in ardındaki teknolojiye inanan erken dönem Bitcoin yatırımcısı piyasadan BTC toplamaya başladı. Topladıkları BTC miktarı zamanla çoğaldı ve her biri büyük balina haline geldi. Son çıkan raporlara göre, Bitcoin adreslerin sadece %5’i tüm dolaşımdaki Bitcoin’lerin %95’ini kontrol ettiği ortaya çıktı. Bitcoin adreslerin sadece %1’i ise dolaşımdaki Bitcoinlerin yarısından fazlasını kontrol ediyor.

BTC ne kadar merkezi olabilir? TrueStory girişimin CEO’su ve kurucusu Preethi Kasireddy, Salı günü yayınladığı araştırma sonuçlarında bu soruya cevap veriyor. Bitcoin adreslerin sadece %2’si dolaşımdaki tüm Bitcoin’lerin %80’ini kontrol ettiğini belirtti.

Bitcoin ne kadar Bitcoin ne kadar merkezsiz?

Araştırmalarda,  minimum 1 BTC’ye sahip cüzdanlar temel alınmıştır.

Bkz:Bitcoin nasıl alınır? Güvenli bir şekilde BTC nasıl alınır?

TruStory’nin araştırması BTC ne kadar merkezi sorusuna kısmen yanıt niteliği taşıyor. Ancak, araştırmalarda sadece 1 BTC temel alınmasını, KoinMedya olarak son derece yanıltıcı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, 1 BTC’ye sahip olmayan milyonlarca hesap olduğunu tahmin ediyoruz. Bir sonraki araştırmada, 0.1 BTC’yi baz alırlarsa ‘Bitcoin ne kadar merkezsiz’ sorusuna dair daha sağlam sonuçlara rastlayabiliriz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.