Bitcoin ve faiz arasında nasıl bir ilişki var?

Bitcoin ve faiz
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Son günlerde merkez bankaları üst üste faiz indiriyor. Faiz indirimleri şüphesiz kripto para piyasalarını da etkiliyor. Bitcoin ve faiz arasındaki ilişkiyi bu yazımızda açıklamaya çalışıyoruz.


Bitcoin ve faiz

Son günlerde küresel ekonomide yaşanan temel gündem düşen faiz oranları. Birçok gelişmiş ülkede reel faiz oranları, negatif değerlere düştü. Düşen faiz oranları birçok piyasa üzerinde etkili oluyor. 7/24/365 açık olan Bitcoin ve kripto para piyasalarının negatif faiz oranlarından etkilenmemesi olanak dışı. Peki Bitcoin ve faiz arasında nasıl bir ilişki var?

Finlandiya merkezli Nordea Bank, 20 yıllık emlak faiz oranlarını %0’a çekmeyi planlıyor. Birçok ülkede reel faiz oranları (enflasyondan arındırılmış faiz oranları) negatif değerlere düştü bile. Aşağıdaki tabloda seçilmiş ülkelerdeki reel faiz oranlarını görüyoruz (son sütun).

Bitcoin ve faiz Bitcoin ve faiz arasında nasıl bir ilişki var?

Bitcoin ve faiz arasındaki ilişkiye geçmeden önce faizin teorik tanımını hatırlamakta yarar var: En yalın biçimde faiz, parayı elde tutmanın maliyetidir. Yani parayı cebinde yada yastık altında nakit olarak tutan vatandaş, bu paradan elde edebileceği faiz geliriden vazgeçmiş olur. Yani vazgeçilen bu gelir, parayı elde tutmanın maliyetidir.

Bankalar ise bu kişileri ikna etmek için daha yüksek faiz teklif eder. Bu durumda bu kişiler gelecekte daha fazla para harcamak umuduyla bugünkü tüketimlerinden vazgeçer ve paraların bankalara yatırır. Ama artık faiz oranları küresel anlamda düşüyor ve bazı ülkelerde reel anlamda negatif faiz oranları var. Bankalarda piyasadaki yüksek likiditeden dolayı (quantitative easing) parası olan kişilere yüksek faiz ödeyerek paralarını toplamıyor. Kısaca bankalar zaten bende para çok diyor.

Cebinde yada yastık altında parası olanlar, bu paralarını ne yapacak?

Yukarıda bahsettiğimiz kişilerin vadeli mevduat hesaplarından başka diğer yatırım seçeneklerini denemeleri gerekiyor. Önündeki seçenekler:

1- Hisse senedi piyasaları,

2- Emlak

3- Altın.

Bu sıralama için Grayscale’in Bitcoin anketine göre ABD’li yatırımcıların demografik analizi başlıklı yazımıza tıklayabilirsiniz.

BTC ve faiz arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için adım adım gidiyoruz.

1- Hisse senedi piyasaları

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşları, küresel göç, Brexit gibi birçok faktör reel piyasaları olumsuz etkiliyor. Reel ekonomideki şirketlerin gelirlerindeki düşüş, hisse senedi piyasalarına da yansıyor. S&P500 ve Nasdaq endekslerinde Temmuz sonu itibariyle düşüş trendine girdi.

2- Emlak

ABD başta olmak üzere bazı ülkelerdeki yüksek emlak vergisi, bazı yatırımcıları düşük faiz oranlarına rağmen emlak piyasalarından uzak tutuyor. Bazı yatırımcılar da likiditesi yüksek yatırım kalemleri arıyor. Emlak istenildiği anda nakit paraya çevrilemiyor.

3- Altın

Son günlerde altın ile Bitcoin arasındaki korelasyonun arttığını görüyoruz. Yatırımcılar düşen faiz oranları ve artan küresel belirsizlik nedeniyle altın ve Bitcoin gibi yatırım araçlarına yöneliyor. Ancak altını saklamanın ve transferinin zor ve maliyetli olması, bazı yatırımcıları altına alternatif dijital altına yani Bitcoin’e yönlendiriyor.

Lütfen Bkz: Küresel belirsizlik, Bitcoin ile altın arasındaki korelasyonu arttırdı

Kısaca Bitcoin ve faiz arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalıştık. Faiz oranları düştükçe yatırımcılar alternatif yatırım araçları arıyor. Bunlardan birisi de Bitcoin. Küresel piyasalardaki sıcak paranın yüzde 1’i bile Bitcoin piyasalarına aksa, Bitcoin fiyatları iki katına çıkar.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin ve faiz arasında nasıl bir ilişki var?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.