BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin madencilik verilerinde tarihi rekor!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin madencilik verilerinde tarihi rekor!

Bitcoin madencilik verilerinde tarihi rekor!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin madencilik verilerinden tarihi bir rekor daha geldi. Bitcoin fiyat tahminlerinde en çok kullanılan ve madencilerin toplam gelirini gösteren metrik, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin madencilik verileri de yeni bir ATH’ye işaret ediyor!

Bitcoin madencilerinin toplam gelirini gösteren metrik, yılın başından bu yana istikrarlı bir yükseliş trendi izledi ve cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin madenciliği

Blockchain analiz sitesi Glassnode tarafından paylaşılan verilere göre, madenciler şu sıralar yeni kazdıkları coinlerden ve ödüllerden toplam 64 milyon dolar kazanıyor. Bu metrik bir yıl öncesine göre yaklaşık %400 artışa işaret ediyor. Hatta Mayıs 2020’de gerçekleşen halving ile birlikte blok ödüllerinin yarıya indirilmesine rağmen böyle bir artış yaşanıyor.

Madencilik zorluğuna rağmen, madenci gelirleri ve hash gücü arttı!

Bu arada Bitcoin’in madencilik zorluğu da son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Birçoğu, hash oranının yanı sıra madencilik zorluğundaki* artışlar yüzünden madencilerin kapitülasyon* sürecine girmesinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyordu.

  • (*Bitcoin madencileri arasında bir sonraki bloğu bulmak için ne kadar rekabet olduğunu ölçer ve rekabet ne kadar yüksek olursa, zorluk o derecede artar.)
  • (*Madenci kapitülasyonu; madenciliğin artık karlı olmadığı ve madencilerin piyasa koşullarına yanıt olarak biriktirmek yerine yeni basılan tokenlerini satmalarına yol açan bir hadisedir.)

İlginç bir şekilde; Bitcoin bu yılın başlarında yükseliş ivmesi kazanmaya başladığında durum böyle görünüyordu. BTC yeni zirveler kaydederken, madenciler varlıklarını toplu halde satmaya başladı.

Dolayısıyla madencilere ait cüzdanlardan Bitcoin çıkışını baz alan bir indikatör (Miner Net Position -MNP), yılın büyük bölümünde negatif kaldı ve 26 Ocak’ta günlük 23.000 çıkışa ulaştı.

Ancak, dünyanın en büyük kripto para birimi yükselmeye devam ettikçe, bu satışlar Şubat ayında yavaşlamaya başladı. Mart ayına gelindiğinde madenciler, tekrar biriktirmeye başladı.

Tarihsel olarak, bu indikatördeki pozitif bir değişiklik, madencilerin Bitcoin’in yükselmeye devam edeceğini tahmin ettiklerini ve bu nedenle açığa satış yapmaktan kaçındıklarını gösterir. Ve on-chain madenci hacimleri tüm ağı temsil etmese de madencilik havuzlarının ve sistemik davranışlarını oldukça net bir şekilde ortaya koyar. 

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor?

Madenci davranışları Bitcoin fiyatını nasıl etkiler?

Madenciler artık Bitcoin’lerini satmıyor!

Veriler, madencilerin nihayet Bitcoin’lerini piyasaya sürmek yerine biriktirmeye başladığını gösteriyor. 

Şu an için madenci davranışlarını ortaya koyan temel metrikler, Bitcoin için çok daha yüksek bir zirveye işaret ediyor. Dahası Riot Blockchain gibi madencilik firmalarının, faaliyeterini büyük ölçüde genişletmek için yatırım yapması da bu verileri destekler nitelikte.

Yazımızı yayın hazırladığımız sırada 59.744 dolardan işlem gören Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61.500 dolara yakın bir bölgede konsolide olmaya devam ediyor. Mevcut teknik görünüm ve temel metrikler doğrultusunda, dijital varlığın yeni bir boğa koşusu başlatması an meselesi gibi görünüyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.