1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin madencileri zorda – Satış baskısına bir katkı da buradan
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin madencileri zorda – Satış baskısına bir katkı da buradan

Bitcoin madencileri zorda – Satış baskısına bir katkı da buradan
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatının düşmesi, ağdaki faaliyetlerde de büyük bir çöküşe yol açtı. Sonuç olarak BTC madencilerinin bir gelir kaynağı olan işlem ücretleri yerlerde. Ayrıca bir de Çin’in madenciliğe getirdiği yeni kısıtlamalar da Bitcoin madenciliğini etkiliyor. Sonuç olarak son çöküşe bir katkı da buradan geldi. Neler yaşandığının ayrıntılarına bakalım.


Bitcoin madencileri işlem ücretlerdeki yüzde 90 düşüşle zorda

Bitcoin üç haftadır art arda ayıların saldırısı altında. BTC son olarak 35,000 dolar ve 32,000 dolardaki iki kritik destek bölgesini kaybetti. Grafiklerde yüzde 10’un üzerinde bir düşüş var. Bu yazı hazırlanırken ise bir miktar toparlanma ile 34,000 dolara doğru geldi.

Bitcoin madencileri zorda – Satış baskısına bir katkı da buradan

BTC-USD paritesindeki düşüşün boyutlarını gösteren grafik Kaynak: Tradingview

Piyasadaki genel durum ayı olarak kalmaya devam ediyor. Arcane Research’ın araştırması da buna yönelik sonuçlar ortaya koyuyor. Son haftalardaki büyük düzeltme sonucu BTC ağındaki hareketlilik de düştü. On-chain aktivite adeta dibe vurdu diyebiliriz.

Bu araştırmaya göre, on-chain veriler Mayıs ayının başından bu yana yüzde 69 düştü. Sonuç olarak Bitcoin ağı ücretleri de yüzde 93’lük düşüş yaşadı. Aşağıdaki grafik de bunu gösteriyor.

Bitcoin madencileri zorda – Satış baskısına bir katkı da buradan

Kaynak: Arcane Research

Bitcoin ağının günlük ortalama işlem ücretleri, Nisan’daki 62 dolardan Haziran başındaki 4.38 dolara geriledi.

Bu aynı zamanda madencilik sektörünün BTC satışlarını artırmasına da denk geliyor. Çin kısa süre önce BTC madenciliği faaliyetlerine en üst düzeyden bazı yeni kısıtlamalar getirdi. Bazı madenciler de yer değiştirmek zorunda kaldılar. Bundan dolayı taşınma için gerekli harcamları karşılamak için ellerindeki BTC’lerin bir kısmını satmış olmalılar.

Moskovski Capital CIO’su Lex Moskovski, sadece son 4 günde madencilerin cüzdanlarından 8,545 BTC çıktığını bildiriyor. Bu da fiyata ek bir satış baskısı oluşturuyor ki son çöküşte bunun da payı var.

Uzun vadeli yatırımcılar alım fırsatını değerlendiriyor

Birileri için felaket olan bir durum, başkaları için fırsata dönüşebiliyor. Şimdi de aynısı yaşanıyor. Son düşüş sonucu uzun vadeli yatırımcılar alımlar yaptı. Glassnode verileri de bunu gösteriyor. Uzun vadeli yatırımcıların elindeki BTC miktarı Mart 2021’den bu yana yükselişte.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: