ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan sürpriz DeFi çıkışı!

defi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) komiseri Dan M. Berkovitz’den sürpriz bir DeFi çıkışı geldi. Detaylar haberimizde.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan sürpriz DeFi çıkışı

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) komiseri Dan M. Berkovitz, katıldığı bir oturumda merkezi olmayan finans (DeFi) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

CFTC Komisyon Üyesi Dan M. Berkovitz, 8 Haziran’da “İklim Değişikliği ve Merkezi Olmayan Finansman: CFTC için Yeni Zorluklar” başlıklı bir açılış konuşmasında DeFi’yi yasa dışı ilan etti.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Berkoviztz göre, DeFi’yi iklim değişikliği ile aynı kategoriye koymak, politika yapıcıların kendi finansal sistemleri için büyük bir tehdit olarak algıladıkları şeyleri ne kadar ciddiye aldıklarını vurguluyor.

“Bu sektörün patlayıcı büyümesi göz önüne alındığında, federal düzenleyiciler bu yeni teknolojiye ve potansiyel kullanımlarına aşina olmalı ve halkı kötüye kullanıma karşı korumaya hazır olmalıdır.”

Bankalar, borsalar, varlık yöneticileri ve ödeme takas tesisleri gibi aracıların son iki veya üç yüz yılda geliştiğini belirten CFTC üyesi, finansal hizmetler, güvenilir bilgi, velayet sağlayabilir, kara para aklamayı önleyebilir ve bir şeyler ters giderse sorumlu tutulabilir olduğunu ancak DeFi sisteminde, bu faydaların veya korumaların hiçbirinin mevcut olmadığını ifade etti.

“Türev araçlar için lisanssız DeFi piyasalarının kötü bir fikir olduğunu düşünmekle kalmıyorum, aynı zamanda Emita Borsası Yasası (CEA) kapsamında nasıl yasal olduklarını da anlamıyorum.”

Emtia Borsası Yasası, 1936’da kabul edilen ve CFTC gibi finansal düzenleyiciler için omurga görevi gören federal bir yasadır.

Berkovitz, CEA’nın vadeli işlem sözleşmelerinin CFTC tarafından lisanslanan ve düzenlenen belirlenmiş bir sözleşme pazarında (DCM) işlem görmesini gerektirdiğini de sözlerine ekledi.

“DeFi pazarları, platformları veya web siteleri DCM veya SEF [takas yürütme tesisi] olarak kayıtlı değildir. CEA, dijital para birimleri, blok zincirler veya ‘akıllı sözleşmeler için kayıttan herhangi bir istisna içermez.”

Berkovitz, mart ayında Binance’i araştıran CFTC’nin bu “büyüyen endişe alanına” daha fazla odaklanması ve düzenleyici ihlalleri uygun şekilde ele alması gerektiği sonucuna vardı.

“Yasallık sorunu dışında, bence, düzenlemeye tabi olmayan, lisanssız bir türev piyasasının, tamamen düzenlenmiş ve lisanslı bir türev piyasası ile yan yana rekabet etmesine izin vermek savunulamaz. DeFi’nin, düzenlenmiş piyasa ile doğrudan rekabet içinde, düzenlenmemiş bir gölge finans piyasası haline gelmesine izin vermemeliyiz”

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan sürpriz DeFi çıkışı!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.