1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin madencileri bu ülkede yer altına indi!

Bitcoin madencileri bu ülkede yer altına indi!

Bitcoin madencileri bu ülkede yer altına indi!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Geçtiğimiz yıla kadar Bitcoin madenciliği en fazla Çin anakarasında yapılıyordu. Yasak madenciliği nasıl etkiledi? Detaylar haberimizde.

Bitcoin madencileri bu ülkede yer altına indi!

Geçtiğimiz yılın ortasına kadar dünyada en fazla Bitcoin madenciliği yapılan ülke Çin’di. Madencilik operasyonlarının neredeyse %80’i Çin anakarasında yapılıyordu. Çin hükümeti aldığı karar ile madencilik faaliyetlerini yasakladı. Bu karar sonrası kripto para piyasası geçici bir durgunluk yaşadı. Ancak Bitcoin madencileri hızlı bir şekilde kendilerine yeni lokasyonlar buldu.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl?

Bu lokasyonların başında Amerika Birleşik Devletleri geliyor. Kazakistan ve İran’da madencilerin yeni durakları arasında yer alıyor. Ancak yapılan yeni araştırmalar Çin’de madencilik faaliyetlerinin yeniden canlandığını gösteriyor. Araştırmalar, madencilerin geri döndüğünü ve operasyonlarını hala gizlemek zorunda olsalar da hash oranı oluşturmada şu anda ABD’den sonra ikinci sırada olduklarını ortaya koydu.

Bitcoin madencileri bu ülkede yer altına indi!

Çin’de madencilerin yoğun güç tüketimi nedeniyle kesintilere neden olduğu gerekçe gösterilerek yasak getirilmişti. Ancak bu yasağın siyasi ve ekonomik nedenleri olduğu kripto piyasasındaki aktörler tarafından biliniyordu.

İlgili: Bitcoin madenciliği nedir?

Madencilik çiftliklerinin uzun vadede ABD gibi daha öngörülebilir ülkelerde olması kripto para piyasası için daha olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

Geçen yıl ağustos ayına kadar, Çin’deki madencilik faaliyeti neredeyse sıfıra düşmüştü. Ancak yeni dönemde bu oranın toplam madencilik pastasının %22’sine ulaştı.

Cambridge Üniversitesi tarafından derlenen raporda, faaliyet ülkede hala yasak olduğu için Çinli madencilerin yeraltına indiği sonucuna varıldı. Araştırmacılar, “Şebekeden bağımsız elektriğe erişimin ve coğrafi olarak dağınık, küçük ölçekli operasyonların, yeraltı madencilerinin operasyonlarını yetkililerden gizlemek ve yasağı aşmak için kullandıkları başlıca araçların arasında yer aldığını belirtti.

Çin’in raporun belirlediğinden daha fazla hash oranına katkıda bulunduğu da ihtimaller arasında. Bunun nedeni madencilik Çin’de yasa dışı olduğu için madenciler faaliyetlerini gizlemek için VPN kullanma ihtimalleri ve veri havuzlarına güvenmemeleri olarak değerlendiriliyor.

Madencilik faaliyetlerinde lider ise Amerika Birleşik Devletleri. ABD’nin bu pastadaki payı %37,8 olarak gösterildi.  Aşağıda ABD eyaletlerinin madencilik paylarını görüyorsunuz. Eyaletler içerisindeki en yüksek oran ise Georgia, Texas ve Kentucky’de.

Bitcoin madencileri bu ülkede yer altına indi!

 

Canlı Bitcoin fiyatı

 

Kaynak

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.