1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin işlemi: Kaldıraçlı işlemde 1 milyar Dolar yok oldu

Bitcoin işlemi: Kaldıraçlı işlemde 1 milyar Dolar yok oldu

Bitcoin işlemi: Kaldıraçlı işlemde 1 milyar Dolar yok oldu
0

Bitcoin fiyatı, birkaç dakika içinde 1.4 bin dolar düşerken; kaldıraçlı Bitcoin işlemlerinde de dakikalar içinde 1 milyar dolar yok oldu! 


Kaldıraçlı Bitcoin işlemlerinde 1 milyar dolar kayboldu!

Bitcoin fiyatı bugün (2 Ağustos), dakikalar içinde yaklaşık 1.4k$ düşerek, bazı borsalarda 10.550$’ı gördü. En büyük kripto para, dakikalar içinde %13’lük bir düşüşle 10,550’ı görürken; Ethereum da %21 oranında düşüş kaydetti. Ve kaldıraçlı Bitcoin ve kripto işlemlerinde yüz milyonlarca dolarlık long sözleşme likide oldu.

1 saatlik BTCUSD grafiği

Kaldıraçlı Bitcoin işlemlerine dikkat! - Dakikalar içinde 1 milyar dolar yok oldu1 saatlik BTCUSD grafiği – Kaynak: Tradingview

koinmedya_brave

Kaldıraçlı Bitcoin pozisyonlarında görülen likidasyon oranının ani bir şekilde artmasının iki ana nedeni olabilir. İlk olarak; kripto para piyasasında hacimler, hafta sonları düşme eğilimi gösterir. İkincisi; piyasa, uzun süredir long pozisyonların yani alıcıların etkisi altındaydı.

Sürpriz haftasonu hareketi kripto piyasasını bir kez daha vurdu!

Kripto para piyasası genellikle, hafta sonu boyunca büyük likidasyonlar görme eğilimindedir. Piyasadaki aktif trader sayısı azaldığı için likidite genellikle düşer. Kripto para birimleri daha savunmasız hale geldiğinden dolayı, hacimlerin düşmesi, büyük fiyat hareketlerine yol açar.

Büyük bir likidasyon, bir dizi emrin de likide olmasını tetikleyebileceği için, hafta sonu bu tarz toplu tasfiyeler sık sık yaşanır. Örneğin, long olarak girilen bir sözleşme likide edildiğinde, alıcıyı satışa zorlar. Ve bu da piyasada satış baskısına neden olur.

Bugün kaldıraçlı Bitcoin işlemlerinde yüz milyonlarca dolarlık long sözleşme likide olmaya başlayınca, Bitcoin ve Ethereum hızla düştü. Bitcoin 15 dakika içinde 12.000 dolardan 10.600 dolara düşerken; Ehtereum 417 dolardan 300 dolara düştü.

Bu arada son beş ay içinde toplu likidasyon birkaç kez yaşandı. En dikkat çekeni ise 13 Mart’ta görüldü: “Kara Perşembe” olarak anılan çöküşte, 1 milyar dolarlık emir likide oldu. Benzer şekilde, 11 Mayıs’ta halvingden hemen önce, Bitcoin’in fiyatı 8,100$’a düşerek kitlesel tasfiyelere yol açtı.

Son birkaç gün içinde özellikle Bitcoin, 11.000 doların üzerine çıktıktan sonra, kripto para piyasasında alıcılar inanılmaz bir güç kazandı. Bitcoin ve Ethereum’un fonlama oranları, uzun bir süre sürdürülemeyecek seviyelere yaklaştı.

BitMEX ve Binance Futures gibi kaldıraçlı Bitcoin işlemleri sunan vadeli işlem borsaları, piyasada dengeyi sağlamak için “fonlama” adı verilen bir mekanizma kullanıyor. Piyasa katılımcılarının ezici bir çoğunluğu long sözleşmeler yaparken, short pozisyon sahipleri bir ücretle teşvik edilir veya bunun tam tersi de olabilir.

Bugünkü düşüşten önce, Bitcoin’in fonlama oranı %0.0721 civarında seyrediyordu. BTC’nin ortalama fonlama oranı %0,01 civarında olduğundan, piyasada long sözleşmeler ağırlıktaydı.

Piyasa dengesizliği, Ethereum’da daha da kötüydü. ETH fonlama oranı, %0.21 seviyesindeydi. Ancak likide olan emirlerden sonra, ETH’nin tahmini fonlama oranı %0,19’dur. Bu, ETH’de long emirlerin, Bitcoin’deki kadar likide olmadığını gösteriyor.

Kaldıraçlı Bitcoin işlemlerine dikkat! - Dakikalar içinde 1 milyar dolar yok olduBüyük vadeli işlemler borsalarındaki Ethereum fonlama oranı – Kaynak: Skew

Amsterdam Menkul Kıymetler Borsası’nda bir trader olan Michael van de Poppe, Ethereum’un 300 dolara düşmesini bekliyordu. 

Fakat şimdilik bazı traderler, Bitcoin’in 11.300$’lık kilit destek seviyesine geri dönmesini ve cuma günkü 11.630$’lık kapanışta CME vadeli işlemler açığı olmasını, önümüzdeki günlerde yaşanacak fiyat hareketlerine işaret ettiğini söylüyor.

Van de Poppe son analizinde, yükseliş senaryosunun, Bitcoin fiyatı için pivot nokta olan 11.300-11.400$’lık kritik eşiğe bağlı olduğunu ileri sürüyor.

Bu arada orta vadede, Bitcoin potansiyel fiyat eğilimi konusunda pozitif tahminler ağırlıkta. Spartan Black’ten Kelvin Koh’a, BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıp ulaşamayacağı sorulduğunda, şunları söyledi:

“Şüphesiz. BTC, son 3 döngünün her birinde yeni bir ATH yaptı ve bu bir istisna olmayacak. Bu, Bitcoin’in dolaşımdaki arz miktarının azalması, halving (blok ödülünün yarıya indirilmesi) ve piyasaya giren sermaye miktarının artması sayesinde olacak. ”

Bknz: Ünlü analiste göre Bitcoin 100.000 doları bu tarihte geçecek!

Kaynak

 

Total
0