Loading...
btc
BTC
0.18%
Bitcoin
57.994,44 USDT
eth
ETH
0.05%
Ethereum
3.135,47 USDT
bch
BCH
1.66%
Bitcoin Cash
374,82 USDT
xrp
XRP
7.37%
Ripple
0,51 USDT
ltc
LTC
1.62%
Litecoin
70,37 USDT
bnb
BNB
0.32%
Binance Coin
535,49 USDT
sol
SOL
-0.41%
Solana
138,89 USDT
avax
AVAX
-0.11%
Avalanche
25,93 USDT
ada
ADA
1.01%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
1.91%
Poladot
6,22 USDT
doge
DOGE
1.2%
Doge Coin
0,11 USDT
shib
SHIB
1.96%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin’de zirve yapan sadece fiyat değil

Bitcoin’de zirve yapan sadece fiyat değil

kripto para borsaları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı roket hızında yükseldi. Öyle görünüyor ki BTC işlem ücretleri de aynı rokete binmiş. Benzer bir durum Etehreum’da da var.


Bitcoin işlem ücretleri 5x ile el yakıyor

Bitcoin fiyatındaki yükselişten mutlu musunuz? O zaman kazancınızın bir kısmını madencilerle paylaşınız. Bitcoin işlem ücretleri daha önce görülmemiş hızla yükseliyor. Bu yükselişi ise boğa rallisi ve genel iyimserlik havası tetikliyor.

Son bir haftada BTC fiyatı önemli ölçüde yükseldi. Özellikle önceki tüm zamanların en yüksek değerini (ATH) kırdığını ve 23,100 doların üzerine çıktığını görüyoruz. Bitcoin işlem ücretleri de neredeyse buna paralel olarak yükseldi.

Bitcoin işlem ücretleri 5x ile el yakıyor

2020’de Bitcoin fiyatı Kaynak: Coingecko

Bitcoin işlem ücretleri fiyatı takip ediyor

Son beş günde ortalama Bitcoin işlem ücretleri 13 Aralık’taki 2.71 dolardan 18 Aralık’ta 11.9 dolara yükseldi. Burada yüzde 439’luk bir artıştan söz ediyoruz. Bu da şu demek. BTC işlem ücretleri bu haftanın her günü ortalama yüzde 90 yükselmiş. BTC işlemi yapanlar her gün daha fazla ödemek zorunda.

Bitcoin işlem ücretleri 5x ile el yakıyor

Aralık’taki ortalama Bitcoin işlem ücretleri Kaynak: Bitinfocharts

Bu yükseliş ile Bitcoin göndermenin maliyeti geçtiğimiz Ekim 2020’de görülen 13.15 dolar zirveye de çok tehlikeli bir şekilde yaklaştı.

Yine de bu seviyeler, 2017 boğa koşusu sırasındaki işlem ücretlerinin yanında sökün kalıyor. O zaman işlem ücretleri 55 dolara kadar çıkmıştı. Bu durumda bir dijital para olarak kullanılması olanaksız hale geliyor. Zaten böyle bir ortamda rakip Bitcoin Cash gibi forklar ortaya çıkmıştı. BCH gibi Bitcoin forkları daha düşük işlem ücretleri, daha yüksek hız ve daha büyük blok büyüklüğü sözü vererek piyasaya çıkıyor.

Bitcoin işlem ücreti neden bu kadar yüksek?

Bitcoin işlem ücretlerinin yükselmesinin iki sebebi var.
– Bitcoin’in fiyatı rekor seviyelere ulaşınca bir işlemin dolar maliyeti de yükseliyor. Çünkü her bir BTC’nin fiyatı da yükseliyor.
– Bitcoin çok kullanılmaya başlıyor. Ama ağın bir sınırı var. Her bir blok sadece sınırlı sayıda bilgi taşıyabiliyor. Kullanıcılar da bu bloklar için mücadele ettikçe bazıları daha hızlı işlemler için madencilere daha fazla ödemeyi kabul ediyor.

Bu yükseliş aynı zamanda kötü bir işaret de olmayabilir. Özellikle Bitcoin fiyatının hem yıllık hem de ATH değerini geçtiği göz önüne alındığında.

Bitcoin rallisi sonucu hareketsiz cüzdanlarda kıpırdanma

Bitcoin rallisi sonucu hareketsiz cüzdanlarda kıpırdanma. Kasım ayındaki yüzde 42’lik ralli, 12 aydır hiç hareket etmeyen 185,600 BTC’yi on-chain’de harekete geçirdi.

Kasım’da BTC tüm zamanların en yüksek değerini gördü. Böyle bir ortamda Bitcoin arzının yüzde 1’lik bir bölümüne denk gelen Bitcoin uzun vadeli saklama cüzdanlarından çıkarıldı.

Unchained Capital’in “hodkwaves” (hodl galdası) göstergesine (Bitcoin’in on-chain hareketlerini ölçüyor) göre, yaklaşık olarak Bitcoin’lerin yüzde 15’i beş ile yedi yıl arasında hareket etmemiş. Ancak bunlar Kasım’da sonunda harekete geçti.

Unchained Capital (@unchainedcap) Twitter üzerinden bu durumu şöyle duyurdu: “Bitcoin’in toplam arzının yaklaşık yüzde 1’i uzun vadeli depolardan çıktı. Kasım’da fiyatın 13,700 dolardan 19,670 dolara rallisi sonucu. Bitcoin arzının yüzde 61.43’lük kısmı ise bir yıldan fazladır hiç hareket etmedi.”

İki ve üç yıldır hareketsiz kalan BTC arzının oranı ise yüzde 12.20’den yüzde 11.58’e düştü. Kasım’da ise bu düşüş yaklaşık yüzde 5’e ulaşıyor. Yine bir ve iki yıl hareket etmeyen coin oranı ise yüzde 17.87’den yüzde 17.13’e düştü.

Buna rağmen yedi yıldır hiç kıpırdamadan kalan coin miktarında ise son bir ayda az da olsa yükseliş var. İlginçtir ki kısa vadeli Bitcoin transferleri de Kasım’da düştü.

Kasım’da en büyük değişim ise bir haftalık ile bir aylık “hodlwave” ölçümlerinde yaşandı. Bu ölçüm, 7 gün ile 30 günlük süre zarfında hareket eden Bitcoin arzını gösteriyor. Bu veri ise yüzde 6.28’den 8.20’ye yükseldi Kasım boyunca.

Son 12 ayda ise on-chainde aktif olan Bitcoin arzı ise yüzde 38.5.

Kripto verileri sağlatıcısı Glassnode da başka bir boğa veri paylaştı. Buna göre Kasım boyunca 19.6 milyon Bitcoin dresi aktifti.

Bitcoin rallisi sonucu hareketsiz cüzdanlarda kıpırdanma

Aktif Bitcoin adresleri Kaynak: Glassnode

Aktif cüzdan sayısı Kasım’da rekor kırdı. Bununla da şimdiye kadarki en yüksek aktif aylık cüzdan seviyesine ulaştı.

Kasım’da Bitcoin tarihinin en yüksek aylık mumunu gördük. Aya 13,800 dolardan başlayan BTC, kapanışı 19,700 dolardan yaptı.

Kaynak

Bitcoin işlem ücretinin fonksiyonu ne?

İşlem ücretleri, ağa aşırı yükleme yapmak için işlem gönderen kullanıcılara karşı bir koruma ve ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olan madencilere çalışmaları için ödeme yapmanın bir yolu olarak kullanılıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.