1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin 11,000 doların üzerini görürken BTC ağı da yeni rekor kırdı

Bitcoin 11,000 doların üzerini görürken BTC ağı da yeni rekor kırdı

Bitcoin 11,000 doların üzerini görürken BTC ağı da yeni rekor kırdı
0

Bitcoin 11,000 doların üzerini görürken BTC ağı da yeni rekor kırdı. Bitcoin ağının güvenliğini sağlayan madencilerin hash gücü, yeni bir tüm zamanların en yüksek değerini kaydetti. Ağın teknik verileri açısından, lider kripto paranın ağı hiç bu kadar sağlıklı olmamıştı.


Bitcoin 11,000 doların üzerini görürken hash gücü yeni rekor kırdı

Bitcoin “hashrate” ya da hesaplama gücü, ağda daha önce hiç görülmemiş bir seviyeye çıktı. Güvenlik açısından BTC ağı hiç bu kadar iyi durumda olmamıştı diyebiliriz.

Bu yeni rekoru, on-chain analiz sağlayıcısı Glassnode kayda aldı. Glassnode’un verilerine göre, Bitcoin ağı saniyede 170 exahash ile yeni bir ATH yaptı. Bu veriler, Mayıs’taki halvingden bu yana yüzde 40’lık bir artışa işaret ediyor.

İlgili – Bitcoin teknik analizi

koinmedya_brave

Glassnode (@glassnode) Twitter üzerinden şöyle diyor: “Bitcoin hash gücü yeni ATH yaptı ve tarihinde ilk defa saatlik grafikte (24 saat MA) 170 exahash seviyesini gördü. Bu, Mayıs hallvinginden bu yana yüzde 40 artış demek. Sonuçta ağın güvenliği önemli ölçüde yükseldi.”

Bitcoin 11,000 doların üzerini görürken BTC ağı da yeni rekor kırdı

Bu arada hash gücü ile fiyat arasında bir korelasyon yok. Ancak öyle görünüyor ki son günlerde bir kanal içinde sıkışıp kalan Bitcoin bugün son üç haftada ilk defa 11,000 dolar seviyesini kırdı.

Bitinfocharts.com de bu yeni hash gücü rekorunu doğruluyor ancak biraz düşük bir rakam ifade ediyor: 155 EH/s (saniyede görülen exahash). Bitinfocharts.com de Bitcoin ağının hesaplama gücünün yılın başından bu yana yüzde 63 yükseldiğini bildiriyor.

Mayıs 2020’de yaşanan halving sonrası madencilerin havlu atacağına ilişkin büyük endişeler vardı. Çünkü bu blok ödülü yarılanması olayı madencilerin blok başına aldığı ödül miktarını 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşürmüştü. Yani artık bir coini üretmek çok daha pahalıya mal oluyor madenciler için.

Buna rağmen bu endişelerin şimdi yersiz olduğu ortaya çıkıyor. BTC ağı daha fazla hash gücü üreterek ağı daha güvenli hale getirdi.

Kaynak

Bitcoin’in temelleri “moon” modunda

Bitcoin’in temelleri şu an “moon” modunda görünüyor. Önde gelen on-chain analistlerden Willy Woo bu duruma dikkat çekti. Peki, moon’a giden hareketlenme ne zaman başlar? Analist ilgili tarih konusunda da görüşünü paylaşıyor.

Bitcoin’in temelleri moon hazırlığı yapıyor. Bundan dolayı da son zamanlarda gelen olumsuz haberlere rağmen güçlü kalmasını bildi. Ünlü analist Willy Woo ise artık piyasanın moon yapmasının zamanının geldiğini belirtiyor. Ona göre 2021 yılında gerçekleşecek.

Woo, Bitcoin’in ağının temellerinin, buna blockchain verileri ve altyapı göstergeleri de dahil, güç kazandığını belirtiyor. Ona göre BTC’nin temelleri moon moduna geçti, ancak henüz gerçekleşmeyecek. Piyasanın moon yapması için 2021 yılına işaret ediyor.

Willy Woo, bu yöndeki görüşlerini Twitter üzerinden paylaşırken, güçlü bir boğa pozisyonu belirledi. Görüşünü ise BTC ağının temellerinin güçlü olmasına dayandırıyor. Ona göre kariyerindeki birkaç nadir durumdan biri ile karşı karşıyayız. BTC temelleri daha önce görülmemiş düzeyde bir güç gösteriyor. Yani tam bir moon moduna geçmiş diyebiliriz.

Willy Woo (@woonomic) şöyle diyor: “Kariyerimde nadir gördüğüm Bitcoin olaylarından biri ile karşı karşıyayız. Temeller (on-chain veriler ve altyapı oyuncularının göstergeleri) moon modunda. Ancak piyasa bu duruma henüz uyanmadı. 2021 yılında uyanacaklar. 2016’ın ortasından bu yana görmediğim bir fırsat bu.”

Woo, temellerin sağlıklı olmasına rağmen piyasanın henüz buna tepki vermediğine dikkat çekiyor. Ancak ona göre piyasa bu durumun farkına gelecek yıl varacak. Analist ayrıca bunun 2016 yılının ortasından bu yana görülmeyen inanılmaz bir Bitcoin alım fırsatı olduğunu da belirtiyor.

Tabii her zaman olduğu gibi yorumculardan biri Woo’un yorumunu blöf olarak adlandırdı. Woo ise bu yanıta daha önceki öngörülerini hatırlatarak cevap verdi. Woo, Mart/Nisan 2019’a kadar Bitcoin konusunda tamamen ayı bir duruş sergiliyordu. Zaten bundan dolayı da BTC trader ve yatırımcıları ondan nefret etmeye başlamıştı.

Ancak son fiyat hareketleri sonucu Woo yeniden boğa duruş benimsedi.

Kaynak

Borsaların Bitcoin bakiyesi azalıyor – BTC’leri kim alıyor?

Spot borsaların Bitcoin bakiyesi önemli ölçüde azaldı. Öyle görünüyor ki piyasada yeni alıcılar var. Peki, bu durum fiyata nasıl yansır?

Spot kripto para borsalarının elinde BTC miktarı hızla düşüyor. Bu durum hem ABD merkezli hem de uluslararası borsalarda yaşanıyor. Bu yeni faaliyetin arkasında birkaç faktör görünüyor. Buna rağmen Bitcoin fiyat hareketleri yerinde sayıyor. BTC yatay seyir formasyonunda devam ediyor.

Borsalardan BTC çıkışı boğa etkisi yapar mı?

Analist Willy Woo, 7 Ekim’de bir tweet paylaşarak, spot borsaların sahip olduğu BTC miktarlarındaki düşüşün yeni bir alım faaliyeti olduğunu duyurdu. Woo’ya göre, piyasaya yeni giriş yapan ve BTC alan oyuncular, bu coinleri HODL yapmak için soğuk cüzdanlara taşıyor.

Borsaların Bitcoin bakiyesi azalıyor - BTC’leri kim alıyor?

Spot borsalarının düşen BTC bakiyesi Kaynak: Twitter

Gerçekten de on-chain analiz platformu Glassnode’un verileri, kripto para borsalarının sahip olduğu BTC miktarlarında bir düşüş gösteriyor. Bu düşüş hem ABD merkezli hem de uluslararası spot borsalarında görünüyor. Uluslararası borsalardaki düşüş ise daha keskin.

Peki, bu durum neyin habercisi? Bitcoin ağındaki bu yeni hareketlenme, yılın dördüncü çeyreğinde artan oranda bir boğa durumuna işaret ediyor. Woo ayrıca yeni boğa hareketliliğin zamanı ile MicroStrategy’nin 425 milyon dolar değerinde Bitcoin alımının denk geldiğini de belirtiyor.

Düşen volatilite fiyat kırılması yakın diyor

Eğer tarih tekrar ederse, borsaların bakiyelerinin düşmesi, yıl sonu rallisine işaret ediyor olabilir. Daha önce benzer bir durum yaşanmıştı. Şimdilik BTC dar bir aralıkta işlem görmeye devam ediyor. Ayrıca 10,000 dolar tabanının da koruyor.

Buna rağmen düşen volatiliteyi değerlendiren bazı uzmanlar, fiyat kırılmasının yakın olduğunu da belirtiyor.

Global Macro Investor (GMI) CEO’su Raoul Pal, Bitcoin’in 30 günlük tarihi volatilitesinin hızla düştüğünü ve şu an 20 civarında olduğunu belirtiyor. Yüzde 20 hacmi 7 defa gördü. Bunlardan 6 defasında fiyat hemen paylayarak yüzde 80’e çıktı. Bir defa ise Kasım 2018’de keskin düşmüştü. Bundan dolayı her iki ihtimalde de büyük bir hareket yakın.

Kaynak