BTC : 81451 ₺ ETH : 1.769 ₺ XRP : 44.85 ₺ LTC : 7.656 ₺ USDT : 345.6 ₺ XLM : 0.2316 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin getirisi Lale Çılgınlığı’nın üzerinde

Bitcoin getirisi Lale Çılgınlığı’nın üzerinde

Bitcoin getirisi Lale Çılgınlığı’nın üzerinde
0

Kripto girişimcisi ve yatırımcısı James Todaro beş Bitcoin grafiğiyle Lale Çılgınlığı’nın ötesinde bir Bitcoin getirisi olduğunu iddia etti. Peki nedir bu Lale Çılgınlığı?


Bitcoin getirisi ve Lale Çılgınlığı

Blockchain tabanlı küresel sağlık şirketi MedX’in CEO’su Todaro Bitcoin’in 10 yıllık maratonunda Lale Çılgınlığı anlatımını nasıl geride bıraktığını özetledi.

Todaro’ya göre ‘5 çılgın boğa grafiği’ Bitcoin’in küresel piyasada nasıl bir yıldız gibi parladığını gösteriyor. Tabi ki bazı yatırımcılar bu inişli çıkışlı maratona hazırlıksız yakalandılar. Todaro tvitinde Bitcoin’in Lale Çılgınlığı ve South Sea şirketi gibi balonlardan  çok fazla istikrarlı olduğunu gözler önüne serdi.  Üstelik bu balonlar 3 yıl sürerken BTC 10 yılda milyarlarca dolar yatırım çekti.

https://twitter.com/JamesTodaroMD/status/1175116654201790464

koinmedya_brave

Saygıdeğer okuyucularımız, bu noktada Lale Çılgınlığı’nın tarihte ve günümüzde önemli bir etkisi olduğundan bu kavramı biraz açmakta fayda var. Lale çılgınlığı, diğer adlarıyla Lale balonu, Lale spekülasyonu  Hollanda Altın Çağı‘nda lale soğanlarının fiyatlarının aniden aşırı derecede yükselip çöküşe geçtiği döneme verilen isimdir. Şubat 1637’de Lale Çılgınlığı’nın doruk noktasında laleye dayalı sözleşmeler yetenekli bir zanaatkarın yıllık gelirinin 10 katına satılmıştır. Bu olay genelde tarihteki ilk spekülatif balon (veya ekonomik balon) olarak bilinir. Lale çılgınlığı terimi günümüzde varlık fiyatlarının gerçek fiyatlarından sapmasını ifade eden bir benzetme olarak kullanılıyor.

Bitcoin getirisi Bitcoin getirisi Lale Çılgınlığı’nın üzerinde

İkinci grafikte ise Todaro Bitcoin getirisi ve dolar maliyet ortalamasına vurgu yaptı. Todaro’nun ifadesi çok çarpıcıydı:

‘Eğer dolar maliyetli olarak BTC’ye haftalık yatırım yaptıysanız, bugünün fiyatlarına göre 2018 ve 2019 da dahil olmak üzere Bitcoin getirisi hep pozitif oldu.’

Üçüncü grafik ise büyük teknoloji firmalarına karşı Bitcoin getirisinin ne kadar iyi olduğunu gösteriyor. Bu firmalarda biri Google diğeri ise GEICO, Duracell, Fruit of the Loom, Wells Fargo, Coca-Cola, Bank of America ve Apple gibi devleri portföyünde bulunduran finans devi Berkshire Hathaway.

Bitcoin getirisi Bitcoin getirisi Lale Çılgınlığı’nın üzerinde

En etkileyici grafik

https://twitter.com/JamesTodaroMD/status/1175116656923873281

Dördüncü grafik daha da ilginç. Piyasa değerleri karşılaştırıldığında Bitcoin gerçek para birimleri ve altından çok aşağıda. Fakat Todaro bunun Bitcoin getirisi için daha fazla fırsat sunduğunu şu sözlerle belirtti:

‘Küresel piyasa ölçeğine göre Bitcoin hala küçük. Sadece Kolombiya Pezosu ve Yeni Zelanda Doları’nın üstünde piyasa değeri ve altından çok uzakta. Küresel değer olarak Bitcoin’in büyümesi için önünde muazzam bir boşluk var.’

Beşinci Grafikte ise Uber and Lyft, Facebook ve Twitter gibi hızlı büyüyen teknoloji şirketleriyle BTC yatırım geri dönüşleri karşılaştırılmış. Todaro yine ilginç tespitlerde bulundu:

‘Önceden % 10,000 gibi muazzam karlar ancak özel anlaşmalı kişiler ve  kurumların bir ayrıcalığıydı. Devasa kar elde etmek isteyen her yatırımcı kolayca Bitcoin alabilir.’

Bitcoin getirisi Bitcoin getirisi Lale Çılgınlığı’nın üzerinde

Saygıdeğer okuyucularımız Todaro’yu dinleyince doğal olarak Bitcoin getirisi yüksek diyerek yatırım havuzuna dalmak geçiyor içinizden . Fakat geçmişten ders alıp Lale Çılgınlığı’nın olumsuz sonuçlarına da bakmamız gerekir. Kısacası temkinli iyimserliğe devam.

Diğer Bitcoin haberleri için tıklayınız

Kaynak

Etiketler: