Loading...
btc
BTC
0.18%
Bitcoin
65.086,48 USDT
eth
ETH
-0.86%
Ethereum
3.529,92 USDT
bch
BCH
0.89%
Bitcoin Cash
392,39 USDT
xrp
XRP
-0.31%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
1.22%
Litecoin
74,67 USDT
bnb
BNB
-0.82%
Binance Coin
594,41 USDT
sol
SOL
-0.68%
Solana
134,70 USDT
avax
AVAX
2.94%
Avalanche
27,73 USDT
ada
ADA
0.77%
Cardano
0,39 USDT
dot
DOT
-1.57%
Poladot
5,71 USDT
doge
DOGE
1.79%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.6%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin FOMO dalgasına neden olan 2 etken nedir?

Google Bitcoin aramaları ve trendleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin FOMO dalgası ne zaman başlayacak? Popüler bir kripto para uzmanı, Bitcoin’de boğa koşusu başlatacak büyük bir FOMO’ya işaret ediyor ve bunu tetikleyecek iki etmenden ilk adımının bugün gerçekleştiğini söylüyor.


Bitcoin FOMO nedir? Bir sonraki FOMO’yu hangi nedenler tetikleyecek?

İngilizceden kökenli bir terim olan FOMO (Fear of Missing Out) kaçırma korkusu anlamına gelir. Kripto piyasasında, fırsatları kaçırma korkusu olarak kullanılan FOMO, başkalarının deneyimlediği şeylerden eksik kalma duygusuyla karakterize edilen bir tür sosyal kaygıdır.

Aynı zamanda FOMO, pişmanlık duygusu olarak da tanımlanabilir; kişi bu durumda eğlenceli bir etkinlikten, karlı bir yatırımdan veya sosyal bir etkileşimden mahrum kalma korkusu yaşar. 

bitcoin-fomo-koinmedya-com

Kripto piyasasına yeni başlayanlarda bu his, kötü bir satın alma deneyimi ile sonuçlanabilir. Zira bunun en kötü örneği, 2017 yılının sonlarındaki boğa koşusu sırasında yaşanmıştı. Peki bir sonraki Bitcoin FOMO ne zaman ve hangi nedenlerle başlayacak?

Bitcoin FOMO etkisiyle yeni bir boğa koşusu yapar mı?

Blockchain teknolojisinin kitlesel olarak benimsenme adına önemli bir noktaya ulaştığı böyle bir dönemde, ilk kez Bitcoin yarılanması (BTC Halving), gerçekleşecek. Bu yüzden bazıları bir sonraki FOMO’nun çok daha güçlü olabileceğini söylüyor.

Popüler bir kripto traderi olan Michael van de Poppe, bir sonraki FOMO dalgasının, Bitcoin 10.000 doların üzerinde çıkınca ortaya çıkabileceğini açıkladı. Dahası ona göre, Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen halving de bu dalga üzerine etkili olacak. 

Ayrıca analist, halving etkinliğinin, geçtiğimiz yıl ve bu son yaşanan yükseliş trendi üzerinde etkili olmadığına dikkat çekiyor.

Bitcoin 10.000 dolara ulaştı! FOMO başlayabilir!

Bitcoin fiyatı, bugün (09 Şubat) nihayet psikolojik olarak kritik bir seviye olan 10.000 doları aştı. Uzun zamandır kripto para uzmanları, dikkatleri bu seviyeye çekmeye çalışıyordu. 

Çünkü 2019 yılında da bu seviye, FOMO’nun devreye girmesinde önemli bir rol oynadı. Ancak bu kritik fiyat, Bitcoin halving etkinliği gibi, BTC tarihinde önemli yükselişleri beraberinde getiren temel bir dinamikle aynı döneme denk gelmedi.

Bu arada ünlü Bitcoin boğası Thomas Lee de haziran 2019’da yaşanan ralli sırasında, bir ropörtajında Bitcoin’in FOMO etkisiyle 40.000 dolara ulaşacağını iddia etmiş ve devamında 10.000 dolar eşiğinin neden kritik bir seviye olduğunu açıklamıştı.

Kripto para yatırım danışmanlığı şirketinin kurusu olan Lee, Fundstrat Global Advisor olarak, Bitcoin’in, tarihsel fiyat seviyelerinin %3’lük bir dilimine bakarak bu hedefe ulaştıklarını ve Bitcoin için bu kritik seviyenin 10.000 dolar olduğunu söylemişti. Lee’ye göre Bitcoin FOMO etkisiyle 2 ila 4 kat arasında bir değer kaydedebilirdi.

“Geçmiş boğa döngülerine baktığımızda, FOMO seviyesi olarak adlandırdığımız bu eşiği bir kez kırdığı zaman, Bitcoin genellikle %200 ila %400’lük bir yükseliş kaydediyor. Biz de teorik olarak 40.000 dolara böyle ulaşıyoruz.”

“Peki Bitcoin halving bu dönemde fiyatlanmış olabilir mi?”

Van de Poppe de, Bitcoin için 10.000 dolar seviyesinin çok önemli olduğunu vurguluyor. Ve ona göre bu seviye, gazetecilerin Bitcoin hakkında haber yapmak zorunda kalmasına neden olacak. Dolayısıyla bu da bu büyük bir FOMO’nun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bitcoin yarılanma, sadece fiyatı etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda medya tarafından okuyucuların dikkat çekmek için bir anlatı olarak kullanılacak. Tüm bunlar, halving öncesi müthiş bir coşku ve boğa koşusunu tetikleyebilir.

Ayrıca Van de Poppe, 2016 yılında, Bitcoin blok ödülü ikinci kez yarıya indirilmeden önce sadece beş hafta öncesinde benzer bir sürecin başladığını hatırlatıypr. Bu, yaklaşan yarılanma etkinliği ile birlikte değerlendirildiğinde, bu dönemin, Nisan 2020’nin ilk günlerinde başlayacağını söyleyebiliriz.

Popüler trader, yarılanmanın şu ana kadar BTC fiyatına etki etmediğinin altını çiziyor. Bu, piyasanın, yarılanmaya bağlı olası Bitcoin fiyat hareketleri hakkındaki verilerin, son fiyat yükselişine dahil olmadığı anlamına geliyor.

Adamant Capital’in üst düzey yatırımcısı, analisti ve kurucu ortağı olan Tuur Demeester de Van de Poppe ile aynı görüşü paylaşıyor. Ve yatırımcıların, blockchain dünyasındaki bu büyük olaya karşı ilgisiz olduklarını kanıtlamak için Google Trends istatistiklerini kullanıyor.

 Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.