Loading...
btc
BTC
0.17%
Bitcoin
67.426,78 USDT
eth
ETH
0.11%
Ethereum
3.501,28 USDT
bch
BCH
-0.13%
Bitcoin Cash
445,53 USDT
xrp
XRP
-0.01%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
-0.06%
Litecoin
77,27 USDT
bnb
BNB
-0.15%
Binance Coin
601,55 USDT
sol
SOL
-0.23%
Solana
148,96 USDT
avax
AVAX
-0.48%
Avalanche
31,40 USDT
ada
ADA
-0.19%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
0.21%
Poladot
6,39 USDT
doge
DOGE
-0.12%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
0.09%
Shiba Inu
0,00 USDT

2020’de Bitcoin fiyatını uçuran 3 temel faktör!

Bitcoin neden 21 milyon adet?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin, bugün yeni bir zirve yaparak 18.737 dolara fırladı! Ünlü Bitcoin boğasına göre, 2020’de Bitcoin fiyatını bu 3 temel faktör uçurdu!

İşte Bitcoin fiyatını yükselten 3 önemli neden!

2020’nin sonuna doğru yaklaşırken, Bitcoin bugün yeni bir zirve yaparak, 18.737 dolara fırladı. 2020’nin yeni zirvesi aynı zamanda, 19 Aralık 2017’den bu yana Bitcoin’in kaydettiği en yüksek seviye.

bitcoin fiyatını 2020'de Bitcoin fiyatını uçuran 3 temel faktör!

Kripto para birimi şu anda, 17 Aralık 2019’da kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara yaklaşık yüzde beş uzaklıkta. Peki Bitcoin fiyatı neden yükseldi?

Kripto para yatırım şirketi Fundstrat Global Advisors’ın kurucusu Tom Lee, 2020’de Bitcoin fiyat yükselişinin arkasındaki gizemi, 3 temel faktörle açıklıyor.

Bitcoin fiyatı neden yükseliyor?

Ünlü Bitcoin boğası Tom Lee’ye göre; Bitcoin fiyatı 2020’de, 2020’de kurumsal katılım, halving ve Ethereum rallisi gibi nedenlerden dolayı yükseldi.

2020 Bitcoin rallisinin nedenleri:

  • Kurumsal katılım
  • Ethereum boğa koşusu
  • Halving (Yarılanma) etkisi ve altının yükselişi

1. Kurumsal yatırımcılar

20 Kasım’da Yahoo Finans’a verdiği bir röportajda, Fundstrat kurucusu Tom Lee, kripto para biriminin ağ değeri ile birlikte büyüdüğünü söyledi.

Ünlü Bitcoin boğası, kurumsal kabulün ABD’de müthiş bir artış gösterdiğini ve şirket olarak, kurumsal yatırımcılardan çok fazla ilgi gördüklerini ifade etti.

Bu eğilim, aslında ABD dışında da görülüyor. İsviçre merkezli kripto para ETP yöneticisi 21Shares, şu anda kurumsal yatırımcılardan günlük olarak 3 milyon dolarlık fon alıyor. Şirket bugünkü günlük fon girişine, 2019’da tüm yıl boyunca ulaşamamıştı.

2. Ethereum ralliye önderlik ediyor

Bitcoin savucuları, kabul etseler de istemeseler de son Bitcoin rallisinin gerçekleşmesinde, Ethereum’un yükselişinin de payı var.  

Bugün erken saatlerde, en büyük altcoin, Haziran 2018’den bu yana kıramadığı 500 dolarlık psikolojik seviyeyi ilk kez geçti.

Ethereum’un rallisi ve altının toparlanmasıyla harekete geçen Bitcoin, 19 Aralık 2017’den bu yana görmedi en yüksek seviyeye ulaştı.

3. Halving (Yarılanma) etkisi ve altının yükselişi

Lee, Bitcoin arzını önemli ölçüde azalttığı için devam eden yükselişin arkasındaki en önemli faktörlerden birinin de mayıs ayında gerçekleşen yarılanma olduğuna inanıyor.

Bitcoin’in toplam arz miktar, altın gibi sınırlı olduğu için genellikle “dijital altın” olarak adlandırılıyor. 18.400$’lık direnç seviyesine yaklaştıktan sonra kripto para birimi, altındaki yükselişi takip ederek, bu büyük direnci de kırdı. Bu arada spot altın, şu anda 1.876 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin fiyat grafiğine baktığımızda, 2019’dan bu yana piyasada ciddi iniş çıkışların yaşandığı görülüyor.

2020'de Bitcoin fiyatını uçuran 3 temel faktör!

Halving etkinliğinin Bitcoin fiyatını uçuracak gizli güç olduğu yönünde iddialar vardı. Çünkü 2016’da gerçekleşen bir önceki halving etkinliği Bitcoin fiyatını büyük ölçüde etkiledi. BTC fiyatı sadece 2016’da yükselmedi, halving etkisiyle bir önceki yıl da önemli oranda artış kaydetti.

Fakat bu kez biraz farklı oldu. Ve Bitcoin halving öncesinde beklenen oranda bir yükseliş göstermedi. Bunun yerine halvingden birkaç ay sonra yükseliş trendi başladı.

Peki halving nedir? Bitcoin fiyatını uçuracak gizli güç olabilir mi gerçekten?

Halving nedir? 

Madenciler tarafından kazılan blok başına verilen ödülün her 4 yılda bir yarıya düşürülmesidir.

Halving, uzun vadede Bitcoin fiyatını yükseltebilir mi?

Yaklaşık olarak her 4 yılda bir gerçekleşen halving ile mevcut blok ödülü yarıya indiriliyor ve Bitcoin değerinin artması hedefleniyor.

2020'de Bitcoin fiyatını uçuran 3 temel faktör!

Herkesin bildiği gibi Bitcoin miktarı 21 milyon ve blok başına kazanılan ödül ise 50 BTC olarak belirlenmişti. Eğer halving dediğimiz etkinlik yapılmasaydı 21 milyon BTC 8 yıl içinde çıkarılmış olacaktı.

Daha önce 2012’de ve 2016’da olmak üzere iki kez halving gerçekleştirildi. Sonraki halving ise bu yıl mayıs ayında gerçekleşti. Böylece 12.5 BTC olan blok ödülü 6.25 BTC’ye indirilmiş oldu. 

Aslında daha öncekilerde, halving etkisi fiyatlara yaklaşık olarak 1 yıl öncesinde yansıdı. Bu nedenle daha öncekilerde olduğu gibi, bu yıl benzer bir yükseliş eğilimi etkinlik öncesinde bekleniyordu. Fakat dünya genelinde pandemi ile birlikte yaşanan makroekonomik sorunlar tüm piyasalarla birlikte kripto para piyaslarını da sarstı.

Halvinge 2 ay kala büyük bir düşüş yaşasa da Bitcoin kısa sürede toparlandı. Ve altından farklı bir algoritmik deflasyon modeline sahip olan Bitcoin, halvingden sonra büyük kurumlardan talep gördü.

Bitcoin yükselir mi?

Evet, Bitcoin 2020 sona ermeden tüm zamanların rekorunu kırarak yeni bir ATH kaydedebilir. Çünkü iddialara göre Bitcoin, uzun vadede merkez bankaları için cazip bir varlığa dönüşmeye başlayacak.

Bitcoin‘in deflasyonist eğrisi halvingden sonra giderek daha agresif hale geleceği için, büyük kurumların ve merkez bankalarının bir rezerv varlığında aradığı tüm niteliklere sahip olmaya başlayacak. Bu da açıkça daha önceki halvinglerle aynı şekilde sonuçlanacağını gösteriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=reWl825gmlc

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.