okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
2.41%
Bitcoin
66.808,98 USDT
eth
ETH
4.81%
Ethereum
3.086,30 USDT
bch
BCH
4.58%
Bitcoin Cash
465,16 USDT
xrp
XRP
1.69%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
1.1%
Litecoin
83,34 USDT
bnb
BNB
1.85%
Binance Coin
579,70 USDT
sol
SOL
5.73%
Solana
168,50 USDT
avax
AVAX
5.8%
Avalanche
36,46 USDT
ada
ADA
4.81%
Cardano
0,48 USDT
dot
DOT
2.48%
Poladot
7,20 USDT
doge
DOGE
3.21%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
1.51%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin fiyatını ne belirler?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatını ne belirler sorusunun  çeşitli cevapları var. Bitcoin değerinin yükselmesi, diğer herhangi bir varlık gibi, varlığa olan talebe bağlıdır, yükselişi tetikleyen sebepler inceleyelim.

Bitcoin fiyatını ne belirler? Fiyatı son yılın en düşük seviyesindeki işlem ücretleri yükseltir mi? 

Bitcoin işlem ücretleri, genellikle sahiplerinin varlıklarını nasıl hareket ettirdiğinin bir göstergesidir. Çok sayıda işlem nedeniyle ağ tıkandığında, işlem ücretleri artar ve bu da ağdaki yüksek trafik hacmini gösterir. Dijital varlığın fiyatı yükseldiğinde, işlem trafiği genellikle boğa piyasalarında yüksektir. Yatırımcılar kar elde etmeye çalıştıkça genellikle daha yoğun satışlara yol açar.

Bu son boğa piyasasında olağandışı bir şey oldu. Boğa piyasalarında normal olan pek çok şey bu boğa piyasasında gerçekleşmedi. Örnek vermek gerekirse, borsalardaki azalan rezervleri gösterebiliriz. Bitcoin yükselişi genellikle boğa piyasası ile döviz rezervlerinde bir artışı tetikler, bu da yatırımcıların varlıklarını  satmaya çalışması nedeniyle olur. Ancak bu boğa piyasası tam tersini gösterdi. Döviz rezervleri düştü ve bununla birlikte, bitcoin işlem ücretleri bir yılın en düşük seviyesinde, bu da yatırımcıların blockchain de daha az işlem gerçekleştirdiğini gösteriyor. 

İşlem ücretleri düşüyor

Bitcoin işlem ücretleri için mevcut iklim, geçen yıldan beri görülmeyen seviyelerde. Çin’den büyük madenci göçünün ardından yükselen ücretler şimdi 2021 öncesi seviyelere tekrar düştü. Azalan hash oranı nedeniyle blok alanı için rekabette, bitcoin işlem ücretlerinin 2021 yılının Temmuz ayında yaklaşık %50 arttığını görmüştük. Ancak madenciler tekrar çevrimiçi olduklarında ve hash oranı yükseldikçe ağdaki ücretler tekrar düşmeye başladı.

Mevcut ağ etkinliği, artık blockchain de blok alanı için daha az talep olduğunu gösteriyor. Bu, boğa piyasaları sırasında blok alanı talebinin genellikle en yüksek seviyede olması normaldir. Son birkaç boğa piyasasının hepsi benzer eğilimler gösterdi. Bitcoin işlem hacimleri önceki boğalardaki gibi  yükseldi ve blok alanı için daha yüksek talebe yol açarak daha yüksek işlem ücretlerine yol açıyor.

bitcoin fiyatını ne belirler Bitcoin fiyatını ne belirler?

Şu anda, Bitcoin işlemleri için ortalama işlem ücreti 3 dolar. Ortalama işlem ücretleri,  ücretin 3 dolar olduğu geçen yıl Ekim ayından bu yana aynı seviyeye geldi. Bunu, boğa piyasasının tam olarak hızlandığı Nisan ayı ile karşılaştırdığımızda, ortalama işlem ücreti 61 dolardı. Yatırımcılar varlıklarını hareket ettirdikçe blok alanı için rekabet yükseliyor.

Bitcoin fiyatını ne etkiler?

Dijital varlığın fiyatı, diğer herhangi bir varlık gibi, varlığa olan talebe bağlıdır. Mevcut işlem ücretleri ve işlem hacimleri göz önüne alındığında, bu, yatırımcıların dijital varlıklarını çok fazla hareket ettirmediğini gösteriyor. Bu nedenle, yatırımcılar arasında daha fazla elde tutma duyarlılığına işaret ediyor. Bu boğa piyasasının devamı anlamına gelebilir. Belki de piyasa nihayet ayılara boyun eğmeden önce son bir boğa koşusu yapabilir.

bitcoin fiyatını ne belirler Bitcoin fiyatını ne belirler?

Dijital varlığın fiyatı söz konusu olduğunda, tutma duyarlılığı her zaman önemli olmuştur. Bu, bitcoin yatırımcılarının mevcut birikimlerini satmak yerine daha fazla koin satın almaya daha meyilli olduğunu gösteriyor. son bir yılın en düşük seviyelerine ulaşan azalan döviz rezervlerinin de gösterdiği gibi, piyasada kıtlık yaratlıyor. Kıtlık, istemeden de olsa bir varlık için daha yüksek bir değere yol açar.

Bu yazı yazılırken Bitcoin fiyatı şu anda 48.000 doların üzerinde. 48.000 dolarlık direnç noktasının başarılı bir testi, varlığın kontrolünü kaybetmeden ve bu kritik noktanın altına düşmeden önce 400 doların üzerine çıktığını gördü. Göstergeler, varlığın fiyatında hala olumlu bir artış eğilimi gösteriyor. Hafta ortası işlem gününün sonunda muhtemelen yeşil bir kapanış görebiliriz. 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.