Bitcoin ETF’lerin bu sefer onaylanma ihtimalini güçlendiren 3 faktör!

hester pierce
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’de piyasalarında Bitcoin ETF’lerin (Bitcoin Borsa Fonu) onaylanması ve piyasaya sürülmesini kolaylaştıracak faktörler gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu sefer olabilir ve 2021 yılında Bitcoin ETF’ler onaylanabilir.


Bitcoin ETF’ler bu sefer onaylanabilir!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ABD finansal piyasalarını denetleyen ve düzenleyen üst kurul olarak biliniyor. SEC’in masasında 8’in üzerinden Bitcoin ETF başvurusu bulunuyor. En son ünlü yatırım şirketi Grasycale’in de Bitcoin ETF başvurusunda bulunduğunu öğrendik.

SEC, 2019 yılında 2 adet Bitcoin ETF başvurusunu reddetmesinin ardından ETF konusunda piyasalarda ciddi umut kaybı yaşandı. 2021 yılında umutlar yeniden yeşerdiğini görüyoruz.

2021’de Bitcoin ETF’leri için başvuran başlıca firmalar: Wisdom Tree, VanEck (2 adet) ,Fidelity, Grayscale, NYDIG ve diğerleri.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Bitcoin ETF’ler sayesinde Bitcoin’in cazibesine kapılan ancak bazı çekinceleri olan muhafazakar yatırımcılar da Bitcoin’e yatırım yapabilecek. Kanada merkezli bir Bitcoin ETF, Kanadalı makamlarca onaylanalı sadece 1 ay oldu ve ETF değeri 1 milyar dolara ulaştı. ABD’nin daha büyük bir piyasa olduğu dikkate alındığında ABD merkezli Bitcoin ETF’ler daha güçlü sonuç duyurabilir.

Bu sefer Bitcoin ETF’lerin onaylanma ihtimalini arttıran gelişmeleri var. Bu gelişmelere kısaca göz atacağız.

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yönetimi değişti ve daha ılımlı bir yönetim var. Haberimizin kapak resminde yer alan hanımefendi Hester Peirce, SEC yönetim kurulunda bulunuyor. Geçtiğimiz  günlerde “Bitcoin ETF’ler onaylama konusunda geç kaldık” açıklaması ile dikkat çekti.
  • Bitcoin piyasaları artık ABD için ihmal edilemeyecek büyüklüğe ulaştı (Too Big to Fail). Bu nedenle piyasanın regülasyonu ve kontrolü için Bitcoin ETF’ler giderek zorunluluk haline geliyor.
  • En büyük kripto para borsasını Coinbase’in SEC’te halka arz için gerekli izni alması.

Kaynak

Not: Kripto para ve Bitcoin piyasaları oldukça manipüledir ve spekülasyonlara açık piyasalardır. Yazılarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin ETF’lerin bu sefer onaylanma ihtimalini güçlendiren 3 faktör!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.