1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ETF’ler hakkında kötü haberin ardından iyisi geldi!

Bitcoin ETF’ler hakkında kötü haberin ardından iyisi geldi!

Bitcoin ETF’ler hakkında kötü haberin ardından iyisi geldi!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD merkezli ünlü yatırım şirketi VanEck’in Bitcoin ETF başvuruları hakkında verdiği kararlar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonun (SEC) Bitcoin piyasaları hakkındaki tutumunu iyice açığa çıkardı. SEC, VanEck Bitcoin ETF başvurusu için bir ret bir de onay verdi.


Bitcoin ETF’ler hakkında kötü haberin ardından iyisi geldi!

Bitcoin ETF’ler (Bitcoin Borsa Yatırım Fonu), Bitcoin ve çeşitli varlıklardan oluşmuş bir yatırım sepeti olup regüle edilmiş borsalarda listeleniyor. Bilindiği üzere kripto para piyasalarına yönelik talebin 1/3 oranı ABD kaynaklı. Yüksek talep, ABD piyasalarını Bitcoin ve kripto para piyasaları için özel kılıyor. Yatırım şirketleri ve kripto para girişimleri ABD piyasalarına açılmayı hedefliyorlar.

Dünyanın 2 büyük menkul kıymetler borsası ABD’de faaliyetlerini sürdürüyor. Bu borsalar; Nasdaq ve New York Borsası (NYSE). Ülkemizden de bazı işletmeler ABD merkezli borsalarda listeleniyor. Örneğin Hepsiburada Nasdaq’da listelenirken Turkcell ise New York Borsasında listeleniyor. Ancak şu ana kadar Bitcoin ve Bitcoin üzerinden çıkarılan yatırım araçları Nasdaq ve NYSE listelenmiyordu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz ay tarihi bir karar vererek ilk Bitcoin ETF’leri onayladı. Bu onayın ardından Bitcoin Borsa Yatırım Fonları ABD merkezli borsalarda listelenmeye başladı. Ancak önemli bir fark var ki o da SEC sadece future tabanlı Bitcoin ETF’leri onayladı.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

Bitcoin fiyatları

VanEck Yatırım Şirketi SEC’e 2 çeşit başvuruda bulunmuştu: Future tabanlı Bitcoin ETF ve spot tabanlı Bitcoin ETF başvurusu idi. SEC geçtiğimiz hafta spot tabanlı ETF’yi reddetti. Future tabanlı ETF’yi ise kabul etti.

Spot anlık piyasa değerini ifade ediyor. İçinde bulunduğumuz zaman diliminde belirlenen fiyatlar, spot fiyatlar olarak adlandırılıyor. Future ise kelime anlamından anlaşılacağı üzere gelecek yani vadeli fiyatları ifade ediyor. Değeri oldukça dalgalı seyreden varlıklarda riskten kaçınan yatırımcılar, vadeli işlemler piyasalarında future sözleşmeleri satın alarak fiyatları şimdiden sabitleyebiliyor. Örneğin Bitcoin yazının kaleme alındığı saatte 65 bin dolar bandında işlem görüyor. 1 ay sonra bugün Bitcoin’in kaç dolardan işlem göreceğini kimse bilemez. Neyse ki vadeli işlemler piyasalarında future sözleşmesi satın alarak fiyatları kendi bilanço hesaplamalarınız üzerinden sabitleyebilirsiniz. Örneğin 70 bin dolardan alım ya da satım sözleşmesi satın alabilirsiniz.

ABD’deki future piyasalarını Chicago Emtia Borsası (CME) gibi önemli platformlarda cereyan ediyor. SEC, Nadaq ve NYSE gibi borsalarda listelenen Bitcoin ETF’lerin öncelikle CME’deki future sözleşmeleri ile desteklenmesi talep ediyor.

Sonuç olarak future tabanlı Bitcoin ETF’ler Bitcoin piyasaları için biz zafer. Ama spot tabanlı ETF’ler için henüz çok erken.

Kaynak

İlgili!

Günün en çok konuşulan kavramı Bitcoin ETF’ler! Bitcoin ETF neden önemli?