1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ETF olmadı diye üzülmeyin! Piyasa çözümlerini buluyor

Bitcoin ETF olmadı diye üzülmeyin! Piyasa çözümlerini buluyor

Bitcoin ETF olmadı diye üzülmeyin! Piyasa çözümlerini buluyor
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) masasında 14 adet Bitcoin ETF başvurusu bulunuyor. Şu ana kadar onlarca Bitcoin ETF başvurusu oldu ama SEC hiçbirini onaylamadı.


Bitcoin ETF olmadı diye üzülmeyin! Piyasa çözümlerini buluyor

SEC, Bitcoin ETF’ler konusunda daha ne kadar ketum davranacak bilinmiyor. Ancak masadaki Bitcoin ETF sayısı arttıkça SEC üzerindeki baskı da artıyor. Zira artan başvuru sayısı piyasadaki talebi gösteriyor. VanEck, Wisdom Tree, NYDIG, Grayscale ve birçok yatırım şirketinin ETF başvuruları SEC tarafından değerlendirilmeyi bekliyor.

Henüz SEC tarafından herhangi bir Bitcoin ETF onaylanmadı ancak Bitcoin piyasalarında işlem gören ve halka arz edilmiş işletmeler kendi ETF’lerini çıkardı. Özellikle ABD’de halka arz edilmiş Bitcoin madencilik şirketleri kendi hisselerinden oluşan bir sepet oluşturdu. Bu sepet ETF’lere çevrilerek yatırımcıların talebine sunuluyor. New York Borsasında (NYSE) listelenecek olan ETF, RIGZ etiketi üzerinden yatırımcılarla buluşacak.

Çin’in Bitcoin madenciliği yasaklamasının ardından madencilik endüstrisinin merkezi Kuzey Amerika’ya kayıyor. ABD’deki Bitcoin madenciliğinin yaklaşık %50’sinin enerjisinin yenilebilir enerjiden elde edildiği iddia ediliyor. Yeni ETF, Bitcoin’de çevreci faaliyeti önemseyen işletmeler tarafından oluşturuldu. Sepetin dağılımı şu şekilde:

Marathon Digital Holdings (NASDAQ: MARA): 10.8%. Bitfarms (NASDAQ: BITF): 9.4%. Hut 8 Mining (NASDAQ: HUT): 9.4%. Samsung Electronic: 7.6%. NVIDIA Corporation (NASDAQ: NVDA): 6.2%. DMG Blockchain Solutions (OTC: DMGGF): 4.4%. Riot Blockchain (NASDAQ: RIOT): 4.4%. Hive Blockchain Technologies (NASDAQ: HVBT): 4.4%. Cleanspark (NASDAQ: CLSK): 4.4%. Advanced Micro Devices (NASDAQ: AMD): 4.3%. Argo Blockchain (OTC: ARBKF): 4.2%. Taiwan Semiconductor (NASDAQ: TSM): 4.2%

Yukarıdaki işletmelerden Maraton ve RIOT’a ABD’nin New Jersey eyaletinin kamusal fonlarda bulunduğu haberi gün içerisinde gündem olmuştu. New Jersey Emeklilik fonları 3.66 milyon dolar Riot Blockchain’e ve 3.39 milyon dolar da Marathon’a yatırımda bulunarak hisse senetlerini satın aldı.

Lütfen Bkz: ABD’den Bitcoin için güzel haber!

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.