1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Bitcoin enerji sarfiyatı ve hash oranları arasında nasıl bir ilişki var?

Bitcoin enerji sarfiyatı ve hash oranları arasında nasıl bir ilişki var?

Bitcoin enerji sarfiyatı ve hash oranları arasında nasıl bir ilişki var?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin’de artan işlem hacmi, yüksek hash oranları ve Bitcoin enerji sarfiyatı na yol açıyor. Ancak yeni nesil Bitcoin madencilik ürünleri elektrik tüketiminde kısmi düşüş sağlıyor.


Bitcoin hash oranları artarken enerji sarfiyatı dengeleniyor

Bitcoin üzerinde gerçekleştirilen işlemler, Bitcoin madencileri tarafından blockchain ağına kaydediliyor. Bitcoin madencileri bu işlem gerçekleştirirken yüklü miktarda elektrik ve bilgisayar gücü tüketiyor. Bitcoin madenciliğin performansını ise hash oranları yansıtıyor. Yüksek hash ise yüksek Bitcoin enerji sarfiyatına neden oluyor. Bitcoin elektrik tüketimi artık ülkelerin tükettiği enerji miktarı ile yarışıyor. Bu konuda aşağıdaki haber linkimize göz atabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Bitcoin İsviçre’den fazla elektrik enerjisi tüketiyor

Bitcoin talebi ve fiyatı arttıkça Bitcoin üzerinden gerçekleşe işlemler de artıyor. Dolayısı ile Bitcoin hash oranları ve enerji sarfiyatı artıyor. Bu nedenle bazı Bitcoin madencileri alternatif enerji kaynakları araştırıyor. California merkezli bir madencilik şirketi bu amaçla güneş enerjisi santrallerinden faydalanmayı düşünüyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin madenciliğinde güneş enerjisi kullanılabilir mi?

Teknolojik gelişmelerden Bitcoin madencilik donanımları da payına düşeni alıyor. ASIC gibi yeni nesil madencilik donanımları, sadece madencilik için üretilmiş cihazlardır. Hem Bitcoin elektrik tüketimi hem de bilgisayar gücü tüketimi konusunda ASIC madencilik ürünleri, eski tip rig’lere nazaran daha etkin kullanılıyor. ASIC’ler hash oranlarında bir kayba neden olmadan Bitcoin enerji sarfiyatından tasarruf sağlıyor.

Statista tarafından açıklanan son raporda dikkat çeken hususlar var. Bitcoin endüstrisinde elektrik tüketimi artarken hash oranlarında bir değişiklik olmuyor. Aşağıdaki grafikte grafikte enerji tüketimindeki değişimi görüyoruz.

Hash oranları

Bitcoin hash oranları Ağustos ayında 80 kentilyonu geçerek 90 kentilyon seviyesine ulaştı. Bu oran Temmuz 2018’de 40 kentilyon civarındaydı. Bitcoin elektrik tüketimi ise benzer oranda artış göstermiyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.