Büyük Bitcoin düşüşü hakkında bilinmeyen gerçekler!

Kurumsal Bitcoin yatırımcısı kaçıyor! Rekor fon çıkışına en büyük destek 'O' ülkeden!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yeni bir rapora göre; aslında kurumsal yatırımcılar, dünkü büyük çöküş sırasında satmadı! İşte büyük Bitcoin düşüşü hakkında az bilinen gerçekler!

Son Bitcoin düşüşü ve arkasındaki nedenler

Yeni bir rapora göre, kurumsal yatırımcılar dünkü büyük çöküş sırasında kripto varlıklarının çoğunu satmazken; satış baskısını tetikleyen küçük yatırımcılar oldu.

Rapor, kurumsal yatırımcılardan ziyade, dünkü Bitcoin satışlarında bireysel yatırımcıların etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca çöküş sırasında borsalara aktarılan Bitcoin miktarında büyük bir artış oldu.

Büyük Bitcoin düşüşü hakkında bilinmeyen gerçekler!

Blockchain analiz firması Chainalysis’e göre, Bitcoin satış baskısını tetikleyen asıl güç, kurumsal değil; perakende yatırımcılardı.

Kripto para piyasaları Çarşamba günü, neredeyse 2020’nin Mart’ında yaşanan ve Kara Perşembe olarak anılan çöküşü aratmayacak bir düşüş yaşadı. Ve Bitcoin %30’dan fazla düşerek, 2021’in başından bu yana görmediği bir seviye olan 30.689$’ı test etti. Diğer büyük kripto para birimleri de %50’ye varan çok büyük düşüşler gördü.

Chainalysis analistlerinden Philip Gradwell, son piyasa raporuna göre Bitcoin fiyatının %25’ten fazla düştüğünü ve 2017’den bu yana yalnızca dört kez benzer düşüşler yaşadığına dikkat çekti.

Gradwell bu dört önemli düşüş anını şöyle sıraladı:

  • Bitcoin’in 20.000$’lık zirvesinden sonraki Aralık 2017 düşüşü
  • Şubat 2018’de 10.000$’ın altına düşmesi
  • Kasım 2018’de 4.000$’a düşmesi
  • Son olarak geçen yılki satışlar

Gladwell’e göre, piyasaya yeni giren yeni yatırımcıların büyük çoğunluğu, dünkü volatiliteye hazırlıksızdı. Dahası, veriler, “satışların çoğunun, perakende yatırımcı özelliği taşıyan, borsalardaki mevcut fonlara sahip kişiler tarafından yapıldığını” gösteriyor.

Büyük Bitcoin düşüşü sırasında traderler borsalara akın etti!

bitcoin düşüşü Büyük Bitcoin düşüşü hakkında bilinmeyen gerçekler!

Bu arada Gladwell tarafından paylaşılan analiz, borsalara gönderilen (inflow) tokelerin satılma olasılığının daha yüksek olduğunu varsayıyor.

Tam tersi durumda, yani borsadan çıkan (outflow) fonların ise, kullanıcıların varlıklarını uzun vadeli olarak tutmak üzere soğuk cüzdanına aktardığını gösteriyor. Analistler de genellikle, düşüş veya yükselişe dair ipuçları bulmak için bu akışları takip eder.

Kripto analiz platformu Glassnode’a göre, 19 Mayıs’ta borsalara aktarılan Bitcoin miktarında çok büyük bir artış oldu. Hatta bu, koronavirüs salgını nedeniyle küresel piyasaların çöktüğü Mart 2020 çöküşünden bu yana gerçekleşen bir günlük en büyük fon girişiydi.

bitcoin düşüşü Büyük Bitcoin düşüşü hakkında bilinmeyen gerçekler!
Mart 2020 ve Mayıs 2021’deki fon girişlerinin karşılaştırılması – Kaynak: Glassnode

 

Grafik, 2020’de Bitcoin fiyatı düşerken, yaklaşık 299.000 BTC’nin borsalara taşındığını gösteriyor. Son düşüşle karşılaştırıldığında, dün bu miktarın yaklaşık yarısı (162.700 BTC) borsalara aktarıldı.

Dün borsalara Bitcoin girişi, daha düşük olsa da bu akışın dolar bazındaki değeri Mart 2020’ye göre neredeyse altı kat daha yüksekti.

Şöyle ki; 13 Mart 2020’de yaklaşık 1,65 milyar dolar değerinde (299.000) BTC, borsalara taşınırken, dün bu miktarın yaklaşık yarısı (162.700 BTC) borsalara aktarıldı. Ancak Bitcoin’in geçen yıldan bu yana gördüğü fiyat artışı ile, bu oran 6 milyar doları aştı.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Büyük Bitcoin düşüşü hakkında bilinmeyen gerçekler!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.