okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
1.09%
Bitcoin
69.300,36 USDT
eth
ETH
0.49%
Ethereum
3.746,45 USDT
bch
BCH
-0.38%
Bitcoin Cash
492,98 USDT
xrp
XRP
1.05%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-0.18%
Litecoin
84,84 USDT
bnb
BNB
0.32%
Binance Coin
602,17 USDT
sol
SOL
0.25%
Solana
168,11 USDT
avax
AVAX
0.69%
Avalanche
38,27 USDT
ada
ADA
0.4%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
2.35%
Poladot
7,41 USDT
doge
DOGE
3.86%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
1.75%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin deflasyonist bir para birimi mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin deflasyonist bir para birimi mi sorusu uzun yıllardır tartışılagelen ana konulardan birini oluşturuyor. Konunun savunucuları olduğu gibi muhalifleri de var.


Bitcoin savunucusu Anthony Pompliano, kısa bir süre önce akıllı sözleşme ortamının kripto para birimi ekosistemi için ne anlama geldiğini tartışmak üzere Off The Chain isimli podcast yayınına kripto tutkunu Connor Brown’u davet etti. Brown, akıllı sözleşmelerin, fiziksel bir sözleşmenin kodlanmış bir gösterimi olsa da, bazı faktörlerin eksik olduğunu vurguluyor ve şu açıklamayı yapıyor:

“Adalet, adillik, makulluk ve bu tür daha üst düzey kavramların tümü koda indirgenemez.”

İlgili haber: Bitcoin akıllı sözleşme kodlamasında güncelleme

Brown, çeşitli kullanım durumları için akıllı sözleşmeler uygulanmış olmasına rağmen, karmaşık finansal anlaşmalar için akıllı bir sözleşmenin, “akıllı sözleşmelerde inanılmaz derecede zor” olduğuna inandığı iki yönlü bir güven faktörü gereksinimi içerdiğini de sözlerine ekliyor.

Bitcoin Deflasyonist mi?

Ekonomik açıdan bakıldığında, girişimci hükümetlerin deflasyonu manipüle etmeye çalıştığını, bunun olumsuz bir yönü olduğunu düşündüğünü vurguluyor.

İlgili haber: Analiz: Sanılanın aksine Bitcoin deflasyonist değildir

Ayrıca, Bitcoin’in, fiyatlar düşerken deflasyonist olmasına rağmen toplam arz sayısında bir azalma olmayacağını ifade ediyor ve şu açıklamayı yapıyor:

“Çok katı bir şekilde, deflasyon ve enflasyonun baz para arzında azalması veya artması nedeniyle, Bitcoin deflasyonist değil. Aslında Bitcoin sabittir, çünkü 21 milyon sabit bir rakama karşılık geliyor.”

İlgili haber: 2021 yılında Bitcoin enflasyonu altın enflasyon seviyesinin altına düşecek

Bitcoin sayısı

Toplam Bitcoin sayısını etkileyen Bitcoin kaybından bahseden Brown, “kaybolan Bitcoin” in başlangıçta daha belirgin olduğunu ve zamanla kayıpların düşeceğini söylüyor. Bu iddiayı, kullanıcıların kaybolan Bitcoin’lerini almalarına yardımcı olabilecek daha fazla sayıda “kişisel çözümler, karmaşık çoklu imza ve çoklu harcama senaryoları” olduğunu vurguluyor.

Sonunda, 21 milyon Bitcoin kazıldığı sırada Brown, bu durumun Bitcoin ekosistemi için bir denge sağlayacağına inanıyor. Çünkü kaybolan Bitcoin’ler Bitcoin’in fiyatına bir temel oluşturabilecek.

Brown’un ifadeleri bu şekilde olsa da 21 milyon rakamının 2140 yılına kadar kazılacağını hesaba kattığımızda şu an dünyada yaşayanların bir çoğu o zamanlar hayatta bile olmayacak. Bu nedenle söylenenlerin bir kesinlik arz etmediğini belirtmemiz gerekiyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.