Anasayfa Bitcoin Bitcoin akıllı sözleşme kodlamasında güncelleme

Bitcoin akıllı sözleşme kodlamasında güncelleme

Bitcoin akıllı sözleşme kodlamasında güncelleme
0
koinmedya_googlenews

Çoğu kripto para birimi meraklısı, Bitcoin akıllı sözleşme uygulamasını desteklediğinden haberdar değil. Öte yandan Bitcoin bu teknolojiyi yıllardır destekliyor.


Bitcoin akıllı sözleşme özelliği, pek bilinen bir özellik olmamasına karşın, yine bazı kolaylıklar sağlayan bir uygulama. Akıllı sözleşme dili olan Miniscript daha yeni tanıtılmıştı. Bunun kripto para ekosistemini bir bütün olarak nasıl etkileyeceği konusu ise biraz belirsizliğini koruyor.

Bitcoin akıllı sözleşme kodlaması Miniscript

Bu hafta Bitcoin meraklıları için ilginç bir dönem oldu. Fiyatlar sadece genel olarak dalgalanmakla kalmadı. Pieter Wuille de şaşırtıcı bir açıklama yaptı. Daha spesifik olarak belirtmek gerekirse, dünyanın önde gelen kripto parası için yeni bir akıllı sözleşme kodlama dili görevi gören “Miniscript” projesini tanıttı.

koinmedya_brave

Bu yeni gizmo’nun bir parçası olarak, geliştiriciler şu an veya gelecekte Bitcoin’i harcamak için özel koşullar programlayabilecekler. Projenin kendisi bir yılı aşkın bir süredir geliştirilmeye devam ediyordu.

Miniscirpt son aşamasına henüz gelmiş değil. Ancak çarpıcı ve dikkat edilmesi gereken önemde bir ilerleme söz konusu. Wuille, Bitcoin akıllı sözleşme kodlama dilinin daha fazla geri bildirim alınması gereken bir durumda olduğunu söylüyor. Bunu başarılı bir şekilde yapmanın tek yolu, projeyi resmi Bitcoin geliştiricilerin e-posta listesine tanıtmak olduğunu vurguluyor. Ayrıca Miniscript’in bir süredir Bitcoin’de mevcut olan Script kodlama dilinin bir “uzantısı” olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Genel durum umut verici

Belirtilmesi gereken ilginç bir şey, geliştiricilerin Miniscript’e nasıl baktığıdır. Birçoğu son gelişmelerden son derece memnun görünüyor. Ancak herkes kabul etmesine rağmen, gelecekteki gelişmeler için hala yapılması gereken çok şey bulunuyor. Bu konunun ileride nasıl bir hal alacağı henüz kesin değil. Öte yandan Miniscript’in doğru yönde atılmış bir adım olduğu açık. Ancak Bitcoin akıllı sözleşme yetenekleri sağlayan diğer projelerle rekabet etmesi pek mümkün görünmüyor.

Bu durum, Bitcoin ve Ethereum’un bu bölümde birbirleriyle rekabet etmeyecekleri anlamına geliyor. Ancak böyle bir rekabet olursa da şaşırmamalı.

Kaynak

X