1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin çoktan dibi gördü diyen analist, 3 neden sıralıyor

Bitcoin çoktan dibi gördü diyen analist, 3 neden sıralıyor

Bitcoin çoktan dibi gördü diyen analist, 3 neden sıralıyor
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin (BTC) dibi gördü mü? BTC’nin düşüş devam eder mi? Bitcoin yükselecek mi? Analist teknik metrik ve grafiklerle cevap veriyor.

Bitcoin çoktan dibi gördü diyen analist 3 neden sıralıyor

Bitcoin (BTC) son 10 gündür düşüş içerisinde ve son 7 gündür de %10,82 oranında değer kaybetti. Kripto piyasasının asıl merak ettiği ise düşüşün devam mı edeceği yoksa BTC zaten dibi gördü ve artık yükselişe mi geçecek. Analist Bitcoin’in dib yaptığını düşünüyor ve 3 neden sayıyor.

Düşüş endişe verici likiditaston yaratmadı

bitcoin
Bitcoin vadeli açık hesapları Kaynak: Coinglass.com

Kripto alanı yüksek kaldıraçlı işlem hacmiyle ünlü bir piyasa. Bitcoin’de meydana gelen düşüş sonrası, son 4 gün içerisinde 600 milyon dolar değerinde long (satın alma) vadeli işlem sözleşmesi tasfiye oldu. Bu kulağa çok fazla gelebilir. Ancak toplam BTC vadeli piyasasının yalnızca %2’si değerinde.

Bu düşük likidasyon, BTC’nin 56 bin dolar seviyelerine düşüşünün bir dip olarak kabul dildiğine ve daha fazla düşüş beklenmediğine işaret olarak görülebilir.

Opsiyon piyaslarının risk göstergesi sakin kaldı

 

bitcoin
Bitcoin 30 gün %25 delta çarpıklık grafiği. Kaynak: Laevitas.ch

Profesyonel tüccarların ne kadar endişeli olduğunu belirlemek için yatırımcıların %25’lik delta çarpıklığını analiz etmesi gerekir. Bu gösterge, benzer arama (al) ve sat (sat) seçeneklerini yan yana karşılaştırarak “korku ve açgözlülük” duygusuna güvenilir bir bakış sağlar.

Nötr-düşüş opsiyon primi benzer riskli arama seçeneklerinden daha yüksek olduğunda bu metrik pozitife dönecektir. Bu durum genellikle bir “korku” senaryosu olarak kabul edilir. Ters eğilim, yükselişe veya “açgözlülüğe” işaret ediyor.

Negatif %7 ile pozitif %7 arasındaki değerler tarafsız kabul edilir, bu nedenle son 56.000 dolarlık destek testinde olağan dışı bir şey olmadı. Profesyonel tüccarlar ve arbitraj tüccarları daha yüksek bir piyasa çöküşü riskleri tespit etseydi, bu gösterge %10’un üzerine çıkacaktı.

 

İlgili : Bitcoin teknik analizi, grafik ve yorumlar

Margin traderlar hala long işlemlerde

bitcoin
OKEx USDT/BTC margin borç oranı Kaynak: OKEx

Margin trade, yatırımcıların ticaret pozisyonlarından yararlanmak için kripto para birimi ödünç almalarına ve dolayısıyla getirileri artırmalarına olanak tanır.

Vadeli işlem sözleşmelerinden farklı olarak, margin long ve short işlemler arasındaki denge her zaman eşleşmez.

Yukarıdaki grafik, 10 Kasım’daki 7’den mevcut 13’e yükseldiğinden, tüccarların son zamanlarda daha fazla USDT ödünç aldıklarını gösteriyor.

Gösterge, istikrarlı para borçlanmasını 13 kat desteklediği için veriler yükseliş eğilimi gösteriyor, bu nedenle Bitcoin 56.000 dolar ile dibi görmüş ve bundan sonra da yükselecek olabilir.

Canlı BTC fiyatı: $ 27,921.48

İlgili: Bitcoin güncel fiyat tahmini, BTC geleceği yorum ve analiz.

Etiketler: