1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin bu ülkede resmi ödeme aracı olarak kabul ediliyor

Bitcoin bu ülkede resmi ödeme aracı olarak kabul ediliyor

Bitcoin bu ülkede resmi ödeme aracı olarak kabul ediliyor
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Namibya merkez bankası, Bitcoin’in ödeme aracı olarak kabul edilebileceğini söyledi. Namibya’da kripto para birimleri yasal nakit statüsüne sahip olmasa da, ülkenin merkez bankası Namibya Bankası (BON), artık Fintech çeerçevesinin altında “sanal varlıklar (VA) ve sanal varlık servis sağlayıcılarını (VASP) dahil ettiğini açıkladı.

Önemli bir Bitcoin benimsemesi de Nambiya’dan geldi

BON, Eylül ayının sonuna doğru yaptığı açıklamada, Bitcoin (BTC) gibi dijital para birimlerinin hala yasal olarak tanınmamasına rağmen, perakendecilerin ve bayilerin “böyle bir borsaya katılmaya istekli olmaları durumunda bu şekilde para alabileceklerini” vurguladı. Özellikle, merkez bankası, “diğer ilgili makamlarla istişare ederek, geçerli yasa ve yönetmeliklerde özenle değişiklik yapmayı” düşündüğünü söyledi.

Bitcoin

Bankanın dijital para birimleri konusundaki yeni duruşu, BON’un kripto para birimlerine ısındığını gösteriyor gibi görünüyor. Merkez bankası daha önce vatandaşlar tarafından kripto para birimlerinin bulundurulmasını, kullanılmasını ve ticaretini tanımadı, desteklemedi ve tavsiye etmedi.” Banka ayrıca Namibyalıları para kaybetmeleri durumunda yasal rücularının olmayacağı konusunda da uyarmıştı.

Duyuruda, geçmişte kripto para birimlerine şüpheyle yaklaştığı bilinen BON başkanı Johannes Gawaxab’ın, paranın geleceğinin çok önemli bir dönemeçte olduğunu kabul ettiği bildirildi. Açıklamaya devam etti: “Paranın geleceği bir dönüm noktasında. Bir yanda düzenlenmiş ve düzenlenmemiş para ile diğer yanda egemen ve egemen olmayan para arasındaki savaş.”

Yine de Gawaxab, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) özel olarak çıkarılan veya geliştirilen dijital para birimlerinin sağlayamayacağı bir şey sağladığını savunuyor. Bununla birlikte, BON yöneticisi, aynı şekilde bir CBDC başlatmanın uygulanabilirliğini inceleyen ve analiz eden kurumunun acele etmeyeceğini vurguladı. Gawaxab, “CBDC’ler gerekli özen ve dikkatle araştırılır ve uygulanırsa, özel dijital para biçimlerinden daha istikrarlı, daha güvenli, daha yaygın olarak kullanılabilir ve daha ucuz ödeme araçları için büyük potansiyel fayda sağlayabilirler” dedi. BON ayrıca Ekim ayında bir CBDC danışma belgesi yayınlayacağını da paylaştı.

Kaynak

Etiketler: