okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.29%
Bitcoin
68.596,34 USDT
eth
ETH
0.57%
Ethereum
3.866,73 USDT
bch
BCH
0.42%
Bitcoin Cash
472,39 USDT
xrp
XRP
0.34%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
0.72%
Litecoin
84,04 USDT
bnb
BNB
0.21%
Binance Coin
602,97 USDT
sol
SOL
2.24%
Solana
172,47 USDT
avax
AVAX
0.68%
Avalanche
37,27 USDT
ada
ADA
1.2%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
2.23%
Poladot
7,53 USDT
doge
DOGE
2.67%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
8.18%
Shiba Inu
0,00 USDT

Birleşik Arap Emirlikleri’nden önemli adım!

birleşik arap emirlikleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası dijitalleşme sürecinde önemli bir adım attı. Banka 2023-2026 yılları arasındaki planlamalarda önemli hedefler koydu. Detaylar haberimizde.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden önemli adım!

Kripto kullanımındaki artışın ortaya çıkardığı en önemli yeniliklerden biri de merkez bankalarının resmi dijital paralar (CBDC) konusunda çalışmalarını hızlandırması oldu.

Birçok merkez bankası resmi bir dijital para yaratmak için kolları sıvadı. Pilot bölgelerde kullanılmaya başlanan bu resmi dijital paralar ödeme sisteminin geleceğini oluşturacak gibi görünüyor.

Özellikle Asya ülkelerinde hızla yaygınlaşan CBDC’ler, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da üzerinde çalışılır hale geldi. G7 ülkeleri merkez bankaları ve maliye bakanları da yaptıkları görüşmelerde CBDC konusunda ortak yol izleme kararı aldı.

Bkz: CBDC haberleri ve son dakika gelişmeleri

Yapılan çalışmalar önümüzdeki 5 yıl içerisinde nakit kullanımının %80 oranında azalacağını ve ödemelerin dijitalleşeceğini gösteriyor. Dünyayı etkisi alan salgın koşullarının da bu dijitalleşme içinde payı oldukça fazla.

CBDC çalışmaları başladığına dair ülkelerden gelen haberlere artık daha sık rastlıyoruz. Son olarak Birleşik Arap Emirlikleri CBDC çalışmalarına başladığını duyurdu. Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası, 2023-2026 yol haritasında bir dijital paraya öncelik verileceğini açıkladı.

Ülke daha önce, sınır ötesi ödemeleri test etmek için birden fazla CBDC köprüsünde Çin, Tayland ve Hong Kong merkez bankaları da dahil olmak üzere diğer birçok çalışmaya taraf olarak katılmıştı. Son yol haritasında, BAE düzenleyicisi yedi hedef belirledi. Bu dijitalleşme adımlarının en önemlilerinden biri de yapay Zeka ve büyük veri çözümlerinin yardımıyla ülkenin finansal hizmetler sektöründe dijital dönüşümü yönlendirmek istemesi.

Merkez bankası ayrıca dijital kimlik altyapısı ile 4 yıllık planın yanı sıra finansal katılımı da desteklemek istiyor. Bu bağlamda denetim, izleme ve sigorta sistemlerinde teknolojinin kullanımını zorlayacak adımlar atacağı açıklandı.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.