Binance’in başı dertte – BNB’nin kripto sıralamasında düşüş

Binance Coin nedir? Önde gelen kripto para borsalarından Binance’in kripto parasının kullanım alanları nelerdir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Binance Coin, kripto para piyasası sıralamasındaki üçüncü konumunu kaybetti. Başlıca sebep ise dünyanın en büyük kripto para işlem platformu Binance’in ABD ve Alman yetkililer ile başının derde girmesi.


Binance’e ABD ve Alman makamlarından soruşturma

Binance Coin (BNB) piyasa değeri 25 Mayıs’ta 50.8 milyar dolara gerilerken, kripto para da sıralamada dördüncülüğe geriledi. BNB, 17 Mayıs’ta 90.5 milyar dolar piyasa değeri ile üçüncü sıradaydı.

Bloomberg, Binance’in soruşturma altında olduğu haberini duyurmuştu. Buna göre ABD Adalet Bakanlığı ve IRS, Binance ile ilgili para aklama ve vergi suçlarından dolayı soruşturma başlattı. Son iki ayda Binance aleyhinde dünya çapında benzer üç soruşturma başlatılmıştı.

Mart ayından da Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu (CFTC) soruşturma başlatmıştı. CFTC, Binance’in ABD yasalarını çiğneyerek ABD’li traderlere kripto para türev ürünleri satıp satmadığını soruşturuyor.

Binance hala CFTC’de kayıtlı değil ve ABD vatandaşlarına kripto türev hizmeti sağlama izni yok.

İlgili – Binance’e ABD’den şok haber!

28 Nisan’da ise Alman Mali Denetleme Kurumu (BaFin) bir bildiri yayımladı. Buna göre, Binance tarafından çıkarılan hisse senedi tokenleri, Avrupa tavhil düzenlemesini ihlal etmiş olabilir. Çünkü Alman broker hizmetlerinden yararlandı. Alman yetkili, Binance’in prospektüs belgesi yayınlamadığını ve bunun da “cezai bir suç” olduğunu belirtiyor.

BaFin’ın talimatları ile Binance bu ay içinde Alman piyasasındaki tokenlerini geri çekmesi gerekiyor. Yoksa 6 milyon dolara kadar para cezası ya da yıllık gelirinin yüzde 3’ü kadar para cezası ödemek zorunda kalacak. Binance ayrıca hisse senedi tokenlerinden dolayı yatırımcıların herhangi bir kaybından da sorumlu tutulacak.

Binance, BaFin’in kararını temyize götürse de yetkili kurum bu başvuruyu geri çevirdi.

Bu soruşturmalar ile ilgili Binance Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle deniliyor:

“Yasal yükümlülüklerimizi çok ciddiye alıyoruz ve düzenleyiciler ve kanun uygulayıcılarla iş birliği içinde çalışıyoruz.”

Şirket yakın zamanda mevzuata uyum sorunlarını çözmek ve halkla ilişkileri geliştirmek için bazı uzmanları kiraladı. Binance, 11 Mart’ta yaptığı açıklamada, eski bir ABD Senatörü ve Çin Büyükelçisi olan Maxwell Baucus’u politika ve hükümet ilişkileri danışmanı olarak atadığını duyurmuştu.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Binance’in başı dertte – BNB’nin kripto sıralamasında düşüş
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.