1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Binance Coin haber: Binance’den dev coin burn!

Binance Coin haber: Binance’den dev coin burn!

Binance Coin haber: Binance’den dev coin burn!
0
“sportsbet”

Coin burn! Binance 165 milyon dolar değerinde BNB tokenini yakıyor! Her üç ayda bir gerçekleştirdiği token yakma işleminin 14.sünü gerçekleştirdiğini duyuran Binance, bu işlemle neyi amaçlıyor?


Binance coin haber: Borsa,165 milyon dolarlık BNB yakıyor!

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto borsası Binance, coin burn işlemi kapsamında, 165.8 milyon dolar değerinde 3,619,888 adet Binance Coin (BNB) yaktığını açıkladı. 

Bugüne kadarki en büyük coin burn işlemlerinden birini gerçekleştirdi. Coin burn sonrasında toplam BNB arzı 174,2 milyon BNB’den 170,5 milyon BNB’ye düştü.

koinmedya_telegram
binance coin haber Binance Coin haber: Binance'den dev coin burn!

Borsa, bu hızla token yakma devam ederse, 5 ila 8 yıl içinde hedefine ulaşacak. Ancak bu oran gelecekte değişebilir. Fakat bu durumda bir dezavantaj ortaya çıkıyor: Yakılan tokenler, Binance’in gelirini belirlemek için kullanılamayacak.

Daha önceki yakma oranına göre ise, Binance’in BNB arzının yarısını yakarak, toplam arzı 100 milyon BNB’ye düşürme hedefini tamamlaması 27 yılını alacak.

Binance 16 milyon tokenin kilidini açtı!

Binance, ayrıca 16 milyon tokenin kilidini açtığını belirtti. Esasen bu tokenlerin Temmuz 2020’de açılması ve Binance ekibinin tahsis adresine taşınması gerekiyordu. Ancak ekip, bunu şimdi yaptı.

koinmedya_brave

Zhao, şu ana kadar bu adreslerden tek bir tokenin dahi satılmadığını veya başka bir adrese taşınmadığını söyledi. Muhtemelen kilidi açılan bu tokenler bir sonraki token yakmada imha edilecek.

Coin burn nedir?

Coin burn fiyatı yükseltir mi?

Kripto para ve blockchain sektöründe “token yakma” terimi, söz konusu blockchain üzerinden erişilemeyen bir adrese belirli miktarda token gönderme sürecini ifade ediyor. (Binance, ekibinin tahsis adresine taşıyor.)

Projelerin bunu yapmadaki amacı, ICO aşamasında piyasaya sürülen tokenleri azaltarak toplam token sayısını azaltmak. 

Coin burn deyince aklımıza ilk Binance geliyor. Kripto para borsası BNB’nin değer kaybetmemesi için her yıl belli bir miktar tokeni piyasadan geri satın alarak yakıyor ve böylece BNB’nin değerini yüksek tutmayı hedefliyor. Bu da kripto yatırımcılarına, arz azaldıkça BNB’nin değerinin zamanla artacağını gösteriyor.

Binance neden BNB tokenini yakıyor?

Binance ekibi, projenin whitepaper’ında yakmak için her üç ayda bir belirli miktarda BNB tokeni satın alacağını vaadetti. Borsa bu miktarda tokeni geri almak için kârının %20’sini ayırıyor. Bunu yapmadaki amacı, ICO aşamasında piyasaya sürülen 200 milyon tokeni azaltarak toplam BNB tokenlerinin sayısını yarıya indirmek.

Coinmarketcap’e göre şu anda BNB tokenin arzı 154,532,785 BNB’dır. Bu şu anlama geliyor; Binance, whitepaper’da belirlenen hedeflerine ulaşabilmesi için yaklaşık 54 milyon BNB yakması gerekiyor. Bu da kripto yatırımcılarına, arz azaldıkça BNB’nin değerinin zamanla artacağını gösteriyor.

Coin yakma öncesi BNB’den yeni zirve şovu! (19 Ocak)

BNB coin de token yakma günü.

BNB coin, token yakma gününden bir gün önce, tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı.

DEX ekosistemi, rekabetçi vadeli işlemler platformu düşük ve ücretli teşvikler BNB coini, coin yakma gününden bir gün önce ATH seviyesine yükseltti.

Son altı ay içerisinde Binance coin BNB, %189 yükselerek, yatırımcısına önemli bir kazanç sağladı. BNB, 18 Ocak günü 46.90 dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların en yüksek değerine çıktı.

Coin yakma nedir?

Coin yakma, belirli bir miktarda tokeni, token arzından kalıcı olarak çıkarılmasıdır. Bu deflasyonist teknik kripto sektöründeki pek çok proje tarafından kullanılan yaygın bir uygulamadır.

Binance Chain yakın zamanda DeFi uygulamalarına izin veren akıllı sözleşmelerin lansmanını gerçekleştirmişti. Binance borsası aynı zamanda oldukça karlı bir işletme olarak öne çıkarken bütün bu olumlu gelişmelerin BNB fiyatına etki ettiği açık.

binance coin haber
USD/BNB Tradingview

Binance borsası Vadeli İşlemler hizmeti başladığında, platformdan elde edilen gelirin BNB coin yakmasına dahil edileceği duyurulmuştu. Kullanımdan kaldırılan tokenler, Binance’ın 2020 son çeyrek bilançosuna yansıtılacak.

Binance vadeli işlemler hizmete başladığından bugüne kadar geçen 16 aylık süre zarfında, 4 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Bu rakamın, OKEx, Huobi ve BitMEX gibi borsaların toplamından büyük olduğunu söylememiz gerekir.

Daha önce 16 Ekim 2020 tarihinde BNB coin yakma işlemi gerçekleştiren Binance, 2,25 milyon dolar değerinde BNB’yi piyasadan kaldırmıştı.

Binance Chain’in gelişimi

Binance, Eylül 2020’de stake ve doğrulama hizmetleri servislerini başlattıktan sonra, Binance Smart Chain hızla ilgi görmeye başladı. Ağ, Ethereum benzeri akıllı sözleşmeler ekleyerek Binance Chain’i zenginleştirdi.

binance coin haber Binance Coin haber: Binance'den dev coin burn!
Binance Market cap – Twitter kullanıcı aktiviteleri. TheTie

Binance merkezsiz uygulamaları başlattıktan sonra, 60 proje ve 600.000 farklı akıllı adrese ve 3 milyon BNB coin stakeine ulaştı.

Binance Chain’in son yaptığı coin yakma, BNB coin fiyatı üzerinde çok az bir etki yaratmıştı. Bugün yaşanan durum, piyasanın coin yakma olayına olan bakışını da değiştirdiği anlamına gelebilir.

Bununla birlikte, yatırımcılar dolaşımda olmayan tokenlerere yönelik yapılan coin yakma olayına ilgi göstermemiş de olabilir. Böyle bir durum bugün de söz konusu ise, coin yakma sonrası BNB coin fiyatında pump bekleyen yatırımcılar hayal kırıklığında uğrayabilir.

Lütfen Bkz: Binance (BNB) Coin nedir, nereden ve nasıl alınır, geleceği nasıl?

Kaynak

Binance Coin’i 40 dolara taşıyabilecek hamle!

Önemli utility (hizmet) tokenlarından Binance Coin’i (BNB) değerli kılan temel faktörlerden birisi dünyanın en büyük kripto para borsasının kripto parası olması. Binance Borsasını kullanan kripto para yatırımcıları, kripto para alım satım işlemlerinde talep edilen işletim ücretlerinin Binance Coin (BNB) üzerinden ödüyorlar. Bu sayede BNB sürekli ve canlı bir talep ile karşılaşıyor.

Bitcoin’in rekor kırması ve toplam kripto para piyasasının değerinin 650 milyar doları aşması piyasada ciddi bir işlem hacmine yol açıyor. İşlem hacminin yoğun olarak gerçekleştiği borsaların başında da Binance Borsası yer alıyor. Yüksek işlem hacmi sayesinde son günlerde Binance Coin fiyatlarına ciddi bir değer artışı gözleniyor. Son 7 gün içerisinde BNB, %18’in üzerimde prim artışı yaşadı. Aşağıdaki grafikte BNB’nin 2020 yılı performansını görüyoruz.

binance coin haber Binance Coin haber: Binance'den dev coin burn!

Binance Coin yazının kaleme alındığı saatte 33-34 dolar bandında dalgalanıyor. 4.8 milyar dolarlık işlem hacmi ile en büyük 10’uncu kripto para.

Binance Coin en yüksek değerini (ATH) 22 Haziran 2019’da 39,57 dolar ile gördü. BNB yeni bir ATH’ye doğru hareket ediyor.

Yeni bir ATH için Binance Borsasının CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ) bilindik bir planı var: Binance Coin Burn programı.

Yani CZ piyasada işlem gören yüklü miktarda BNB coin’i yakarak piyasadan çekmeyi planlıyor. Aşağıdaki tweet’te CZ bu hafta yeni bir burn planı üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Artan Binance işlem hacmi BNB’nin talebini arttırıyor. Bu sürecin devamında BNB arzını azaltacak bir burn kampanyası BNB’yi 40 dolara taşıyabilir. Tabi ki Bitcoin ve piyasanın makro ekonomik konumu bu konuda belirleyici olacaktır.

2020 üçüncü çeyreğin en iyi performans gösteren coinleri

CoinGecko’nun her üç ayda bir yayımlanan kripto para raporu, üçüncü çeyreğin DeFi için yaz havasında geçtiğini gösteriyor. Ayrıca 2020 üçüncü çeyreğinin en iyi performans gösteren coinin Binance Coin (BNB) olduğu görülüyor. BNB’yi takip eden diğer coinlere bakalım.

Ethereum ve BNB, son çeyrekte getiri açısından Bitcoin’i geride bıraktı. MicroStrategy gibi kurumsal şirketlerin yatırımlarına rağmen BTC piyasa hakimiyeti de düştü.

CoinGecko’nun 2020 üçüncü çeyrek raporu bu dönemde neler yaşandığını ortaya koyuyor. En başta bu döneme “DeFi yazı” denilebilir.

Söz konusu dönemde spot piyasası değeri yüzde 31 yükseldi. BTC fiyatı da zamanın çoğunu 10,000 doların üzerinden geçirdi. Ayrıca merkezsiz borsalar (DEX) da merkezi borsa rakiplerinin önüne geçmeyi başardı.

İlgili – Binance Launchpad’den Injective Protocol (INJ) token satışı

Altcoin getirileri Bitcoin’i geçti

Binance’in yerel tokeni BNB, geçtiğimiz çeyreğin en kârlı kripto yatırımıydı (TOP 10 arasında). Yüzde 90 oranında getiri sağladı. BNB’yi ise yüzde 60 ile Ethereum takip ediyor. BTC ile hala yüzde 17 getiri ile çift haneli kazanç sağlayabildi.

Her ne kadar oran olarak BTC geriden gelse de değer olarak çok daha iyi durumunda. Bitcoin yaklaşık olarak 40,228,217,099 dolar değeri kazanırken, BNB 1,385,669,007 dolarda kaldı. Ethereum ise 15,207,769,425 dolar kazandı.

Bunlar dışında son çeyreğin en kazançlı yatırımları hangileri diyorsanız çok uzağa bakmanıza gerek yok. Bu coinler son günlerin parlayan yıldızı DeFi alanında.

Bu alana olan ilgi Haziran’da Compound ile başladı. Ardından ise yazın geri kalanında büyük ilgi çekti. Skandallar ve çöküşlerin de olduğu DeFi alanında bu yaz olay hiç eksik olmadı.

DeFi’de en çok değer kazananlara bakalım. UMA (UMA) yüzde 363 değer kazandı. Onu yüzde 304 ile Aave (LEND) ve yüzde 109 ile Loopring (LRC) takip ediyor. Tabii bu alanın kaybedenleri de var. Her şeyi başlayan Compound da bunlar arasında. COMP, Temmuz’dan bu yana yüzde 38 değer kaybetti.

Mikro düzeyde yatırımcılar en çok DeFi tokenleri, BNB ve ETH ile kazandı. Ancak makro seviyede BTC’nin piyasa değerine 25 milyar dolar eklediğini görüyoruz.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.