1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. BNB coin vs Ethereum, kazanan hangisi olacak?

BNB coin vs Ethereum, kazanan hangisi olacak?

BNB coin vs Ethereum, kazanan hangisi olacak?
0
koinmedya_telegram

Son haftaların en popüler koinlerinden biri olan BNB, piyasa değeri bakımından Ripple ve Tether’ı geçmeyi başararak 3. sıraya çıktı.


BNB coin vs Ethereum, kazanan hangisi olacak?

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), “Ethereum zengin adamlar için ama yakında fakir olacaklar” dedi.

Binance CEO’suna göre, yüksek işlem ücretleri nedeniyle, Ethereum zengin kullanıcıların rağbet ettiği bir blockchain halline geldi.

Binance Smart Chain’in son dönemde iyi bir ivme kazandı ve şu anda pazarlama için oldukça iyi bir dönem. CZ’nin de bunu bildiğine hiç şüphe yok.

“daisyturkiye”

Binance vs Ethereum

CZ, 27 Şubat’ta attığı Tweetle, Ethereum’a en can alıcı yerden, ücret konusundan, saldırdı.

ETH zengin adamlar için, ama yakında hepsi fakir olacak.

https://twitter.com/cz_binance/status/1365708265078726656

“daisyturkiye”

Aslında CZ pek de haksız değil. 2021 yılı başından beri Ethereum ücretleri oldukça artmış durumda. Ethereum ağı üzerindeki ücretler geçen yıl ortalama 5 dolar olarak gerçekleşirken, sadece 4 gün önce 40 dolar ile ATH zirvesine ulaştı.

Chart showing the prices of fees on the ethereum blockchain
Ethereum ücret ortalaması. yCharts.

Elbette bu ücretin işlem ücreti olduğunu, DeFi ya da yield farming yapanların 100 dolardan fazla ödemeleri gerektiğini hatırlatalım.

CZ daha sonra attığı başka bir tweetle de artık Ethereum kullanmadığını belirtti. Binance, blockchain ekosisteminde yer alan iki büyük rakiple rekabet edebilmek için iki proje geliştiriyor.

Binance Chain, minimum ücretle olağanüstü hızlarlarda işlem gerçekleştirebilmek için tasarlanmış durumda. Bu noktada, para gönderme ve alma üzerine yoğunlaşmasıyla Bitcoin’le rekabet edebilir.

Binance Smart Chain, öte yandan, akıllı kontratlara izin veren yapısıyla Ethereum’la rekabet etmeye çalışıyor.

Kaynak

BNB coin vs Ethereum, kazanan hangisi olacak?

Binance Smart Chain (BSC) büyüdükçe Ethereum‘un geleceği hakkında soru işaretleri oluşmaya başladı.

Kripto para piyasaları, Pazartesi ve Salı günleri gerçekleşen büyük düşüşten sonra toparlanıyor. Bitcoin 50.000 $ seviyesini geçti ve iki rakip blockchain, Ethereum ve Binance Smart Chain’e (BSC) ait tokenler de fiyat performanslarını iyileştirdi.

ETH son 7 günü, %12.37 oranında düşüş, BNB coin ise %41.35 oranında yükselişle geçirdi.

Hafta başında yaşanan düşüş sonrası piyasalar toparlanma emareleri göstermeye başladı. Pazar normal seyrine döndüğünde bu iki blockchain de tekrar gündemdeki yerlerini alacaklar.

Şimdi merak edilen soru hangi blockchain, uzun vadede DeFi’nin omurgası haline gelecek?

DeFi yazı, Ethereum vs BNB

2020 Yazının kripto para dünyası açısından ayrı bir önemi var. 2020 Yazı, “DeFi Yazı” olarak adlandırılıyor. DeFi’nin popülaritesini ani bir şekilde artırmasıyla birlikte, DeFi projelerinin pek çoğunun bulunduğu Ethereum Network’ta büyümeye başladı. Bir süre sonra ağ yetersiz kaldı ve işlem ücretleri aşırı derecede arttı. Bu aşamada ETH 2.0 gündeme gelmeye başladı. Ethereum 2.0’ın hayata geçmesi oldukça uzun sürecek bir proses olarak karşımıza çıkıyor. ETH 2.0’ın serüveni hala devam ediyor.

Bu noktada, Polkadot, Cardano gibi rakiplerin yanında Binance Smart Chain de gelişmeye ve Ethereum’dan kullanıcı çekmeye başladı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), DeFi projelerini, Ethereum’dan ayrılarak BSC üzerine geçmeleri noktasında teşvik etmeye başladı.

Ekim 2020 sonlarına doğru CZ, Twitter’da şöyle yazıyordu.

BSC, ETH yedeği ya da katili değildir. ETH 2.0’ın çıktığında harika olacağına inanıyorum… O zamana kadar BSC daha çok ETH 1.8 gibi. %100 geriye dönük uyumlu, daha hızlı ve daha düşük ücretli (%97 daha ucuz)

https://twitter.com/cz_binance/status/1321673456665067521

Binance CEO’su BSC ile Ethereum’un aynı anda var olabilecekleri ve birbirlerinin alternatifi olmadıkları yönünde yazılar yazarken, BSC ve BNB coin büyümelerini devam ettirdiler.

CZ 20 Şubat’ta şöyle bir tweet attı.

Elinde ETH bulunduranların BSC’ye saldırmalarına neden yok. Biz birlikte sektörü büyütüyoruz. ETH fiyatı düşmedi. O da BNB ile birlikte yükseliyor.

https://twitter.com/cz_binance/status/1362974785752342531

CZ’nin dile getirmeye çalıştığı retorik bir anlam ifade etmekle birlikte ortada duran bir gerçek var ki, BSC üzerinde gerçekleşen işlem hacmi Ethereum’u geçmiş durumda. 10 Şubat günü Binance Smart Chain BSC, Ethereum blockchainine göre %30 daha fazla işlem gerçekleştirdi. 18 Şubat günü ise bu rakam %70’e çıktı.

Binance Smart Chain’in büyümesi BNB coini olağanüstü geliştirdiği açık. BNB market cap verilerine göre 3. büyük coin durumuna geldi. BNB fiyatı ise 19 Şubat’ta 342 dolar seviyesine çıkarak yeni ATH zirvesi elde etti.

BNB coin 2021 yılına 36 dolardan girmişti, henüz 2 ay dolmadan 342 doları görmesi BSC’ye olan güveni gösterir nitelikte.

Kaynak

3. Kürsürüne çıkan Binance Coin için CZ’den borsalara çağrı!      

2020 sonu ve 2021 yılı kripto sektörü için oldukça parlak geçiyor. Bitcoin’in 52.000 dolara çıktığı bir ortamda altcoinlerde teker teker patlama yaşıyor. Bunlardan en sonuncusu ise hiç şüphesiz Binance Coin olarak karşımıza çıkıyor.

Son bir haftada yaşadığı %105’lik artışla beraber adından sıkça söz ettiren BNB, en değerli kripto paralar sıralamasında da CoinMarketCap verilerine göre 3.lük basamağına tırmanmış görünüyor.

binance coin haber BNB coin vs Ethereum, kazanan hangisi olacak?

Aynı grafikte bir zamanların efsane koini olan XRP’nin ise listenin 7. basamağına kadar gerilediği dikkatlerden kaçmıyor.

CZ’den borsalara çağrı!

Yaşadığı boğa koşusu sayesinde alev alev olmuş Binance Coin’e bir körükte CZ’den geliyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), henüz Binance Coin’i listelemeyen borsalara BNB’yi listeleme çağrısı yapıyor.

https://twitter.com/cz_binance/status/1362482543686152192?s=20

”İlginçtir ki pek çok borsa piyasa değeri bakımından en büyük 4. Kripto para (Şuan 3.) olan BNB’yi ısrarla listelemiyor. Bu sadece sınırlı bir zihniyetin göstergesi olabilir. Ve bunun kendi büyümelerini engellediğini hala anlamıyorlar. Binance Smart Chain (BSC) ve Binance Coin (BNB) büyüdükçe bu etki daha net hale gelecektir!”

Piyasaya çıktığı 2018 yılından itibaren 3,5 yıllık bir süre zarfında 480 kat artmayı başaran Binance Coin herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Özellikle BCS altyapısı sayesinde Ethereum gas ücretlerinden kaçan DeFi’lerin uğrak noktası haline gelen BNB, gözünü Ethereum’un 2. Kürsüsüne dikmiş görünüyor.

binance coin haber BNB coin vs Ethereum, kazanan hangisi olacak?

Binance coin haber: Borsa,165 milyon dolarlık BNB yakıyor!

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto borsası Binance, coin burn işlemi kapsamında, 165.8 milyon dolar değerinde 3,619,888 adet Binance Coin (BNB) yaktığını açıkladı. 

Bugüne kadarki en büyük coin burn işlemlerinden birini gerçekleştirdi. Coin burn sonrasında toplam BNB arzı 174,2 milyon BNB’den 170,5 milyon BNB’ye düştü.

binance coin haber BNB coin vs Ethereum, kazanan hangisi olacak?

Borsa, bu hızla token yakma devam ederse, 5 ila 8 yıl içinde hedefine ulaşacak. Ancak bu oran gelecekte değişebilir. Fakat bu durumda bir dezavantaj ortaya çıkıyor: Yakılan tokenler, Binance’in gelirini belirlemek için kullanılamayacak.

Daha önceki yakma oranına göre ise, Binance’in BNB arzının yarısını yakarak, toplam arzı 100 milyon BNB’ye düşürme hedefini tamamlaması 27 yılını alacak.

Binance 16 milyon tokenin kilidini açtı!

https://twitter.com/cz_binance/status/1351522617044320260

Binance, ayrıca 16 milyon tokenin kilidini açtığını belirtti. Esasen bu tokenlerin Temmuz 2020’de açılması ve Binance ekibinin tahsis adresine taşınması gerekiyordu. Ancak ekip, bunu şimdi yaptı.

Zhao, şu ana kadar bu adreslerden tek bir tokenin dahi satılmadığını veya başka bir adrese taşınmadığını söyledi. Muhtemelen kilidi açılan bu tokenler bir sonraki token yakmada imha edilecek.

Coin burn nedir?

Coin burn fiyatı yükseltir mi?

Kripto para ve blockchain sektöründe “token yakma” terimi, söz konusu blockchain üzerinden erişilemeyen bir adrese belirli miktarda token gönderme sürecini ifade ediyor. (Binance, ekibinin tahsis adresine taşıyor.)

Projelerin bunu yapmadaki amacı, ICO aşamasında piyasaya sürülen tokenleri azaltarak toplam token sayısını azaltmak. 

Coin burn deyince aklımıza ilk Binance geliyor. Kripto para borsası BNB’nin değer kaybetmemesi için her yıl belli bir miktar tokeni piyasadan geri satın alarak yakıyor ve böylece BNB’nin değerini yüksek tutmayı hedefliyor. Bu da kripto yatırımcılarına, arz azaldıkça BNB’nin değerinin zamanla artacağını gösteriyor.

Binance neden BNB tokenini yakıyor?

Binance ekibi, projenin whitepaper’ında yakmak için her üç ayda bir belirli miktarda BNB tokeni satın alacağını vaadetti. Borsa bu miktarda tokeni geri almak için kârının %20’sini ayırıyor. Bunu yapmadaki amacı, ICO aşamasında piyasaya sürülen 200 milyon tokeni azaltarak toplam BNB tokenlerinin sayısını yarıya indirmek.

Coinmarketcap’e göre şu anda BNB tokenin arzı 154,532,785 BNB’dır. Bu şu anlama geliyor; Binance, whitepaper’da belirlenen hedeflerine ulaşabilmesi için yaklaşık 54 milyon BNB yakması gerekiyor. Bu da kripto yatırımcılarına, arz azaldıkça BNB’nin değerinin zamanla artacağını gösteriyor.

Coin yakma nedir?

Coin yakma, belirli bir miktarda tokeni, token arzından kalıcı olarak çıkarılmasıdır. Bu deflasyonist teknik kripto sektöründeki pek çok proje tarafından kullanılan yaygın bir uygulamadır.

Binance Chain’in gelişimi

Binance, Eylül 2020’de stake ve doğrulama hizmetleri servislerini başlattıktan sonra, Binance Smart Chain hızla ilgi görmeye başladı. Ağ, Ethereum benzeri akıllı sözleşmeler ekleyerek Binance Chain’i zenginleştirdi.

binance coin haber BNB coin vs Ethereum, kazanan hangisi olacak?
Binance Market cap – Twitter kullanıcı aktiviteleri. TheTie

Binance merkezsiz uygulamaları başlattıktan sonra, 60 proje ve 600.000 farklı akıllı adrese ve 3 milyon BNB coin stakeine ulaştı.

Binance Chain’in son yaptığı coin yakma, BNB coin fiyatı üzerinde çok az bir etki yaratmıştı. Bugün yaşanan durum, piyasanın coin yakma olayına olan bakışını da değiştirdiği anlamına gelebilir.

Bununla birlikte, yatırımcılar dolaşımda olmayan tokenlerere yönelik yapılan coin yakma olayına ilgi göstermemiş de olabilir. Böyle bir durum bugün de söz konusu ise, coin yakma sonrası BNB coin fiyatında pump bekleyen yatırımcılar hayal kırıklığında uğrayabilir.

Lütfen Bkz: Binance (BNB) Coin nedir, nereden ve nasıl alınır, geleceği nasıl?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.