1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Biden, Powell’la devam dedi: Bu Bitcoin için ne anlama geliyor?

Biden, Powell’la devam dedi: Bu Bitcoin için ne anlama geliyor?

Biden, Powell’la devam dedi: Bu Bitcoin için ne anlama geliyor?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Başkanı Joe Biden, yeni dönemin ABD Merkez Bankası (FED) Başkanını belirledi. Biden, Jerome Powell’la devam etme kararı verdi. Jerome Powell’ın görevine devam etmesi Bitcoin ve kripto para piyasaları için ne anlam ifade ediyor?


Biden, Powell’la devam dedi: Bu Bitcoin için ne anlama geliyor?

Jerome Powell, 2018 yılından beri ABD Merkez Bankası (FED) Başkanlığı görevini yürütüyor. Cumhuriyetçi eski Başkan Trump döneminde seçilen Powell, görevine Demokrat Partili Başkan Biden ile devam edecek. Dünya ekonomisi hassas bir dengede devam ederken Biden, Powell’ın görevine devam etmesi gerektiğini düşündü.

Jerome Powell, belki de son yılların en hassas döneminin FED Başkanı görevini yürütüyor. Hassas dönemden kastımız Korona Salgını dönemi. Korana Salgınında dünya ekonomileri ciddi sınav veriyor. Salgının insan sağlığını olumsuz etkilemesinin yanında ekonomik etkileri de yıkıcı oldu. Salgınla mücadele etmek için dünya ekonomileri yer yer kapanmalara gidiyor. Kapanmalar ise ciddi üretim düşüşlerine ve ekonomik kayıplara neden oluyor. Özellikle turizm, sağlık, konaklama, restoranlar, kafeler, havayolu şirketleri ve birçok endüstri Korona salgınında olumsuz etkileniyor.

Salgının ekonomik etkilerini minimize etmek için merkez bankaları, ekonomiye yoğun biçimde fon sürüyor. Bu süreçte FED’in başında ise Jerome Powell vardı. Öyle görünüyor ki Post-Korona döneminde de Powell, aynı görevi yürütecek.

Powell döneminde dolar muslukları ardına kadar açıldı. Trilyonlarca dolar basılarak piyasaya sürüldü. ABD tarihinde hiç bu kadar dolar basılmamıştı. Bu süreç Bitcoin gibi finansal varlıklar lehine bir ortam oluşturdu. Zira dolar enflasyon karşısında değer kaybederken Bitcoin gibi arzı kısıtlı finansal varlıkların değeri arttı. Bazı yatırımcılar Bitcoin’i enflasyon karşısında hedging aracı olarak kullandı. Bu süreçte Bitcoin fiyatları sürekli artış gösterdi.

Bitcoin fiyatları

Powell’ın düşük faiz bol likidite politikası anlaşılan yeni dönemde de devam edecek. Powell politikaları 2020 ve sonrasında olduğu gibi 2022’de de Bitcoin’in yelkenlerini doldurabilir.

Kaynak