1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. BDDK’dan bankalara Bitcoin ve kripto paralar hakkında uyarı!

BDDK’dan bankalara Bitcoin ve kripto paralar hakkında uyarı!

BDDK’dan bankalara Bitcoin ve kripto paralar hakkında uyarı!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankalara Bitcoin ve kripto paralar hakkında uyarıda bulundu. 


BDDK’dan bankalara Bitcoin ve kripto paralar hakkında uyarı!

Bankacılı Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Türkiye’de bankacılık sistemini düzenleyen ve regülasyonlardan sorumlu en üst kuruluş olarak biliniyor. BDDK Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara Bitcoin ve kripto paralar hakkında bu uyarı yazısı gönderdi. BDDK verilen kredilerin sistem dışına çıkarak kripto para ve Bitcoin alınmasını istemiyor. Bu konuda bankaları uyarıyor.

BDDK, bankalardan kullandıırlan kredilerin bankacılık ve sermaye piyasalarının dışına çıkmaması istiyor. Özellikle kripto para piyasalarına girerek sistemden çıkmaması konusunda azami dikkat göstermesini istiyor.

Son dönemde Bitcoin ve kripto para piyasalarında yaşanan canlılığın ardından ülkemizde kripto para piyasalarına yönelik yoğun bir ilgi yaşanıyor. Bazı yerli yatırımcılar gerekli risk analizlerini yapmadan tüm birikimlerini kripto para piyasalarına yatırabiliyor. Hatta bazı yerli yatırımcılar kredi çekerek kripto para yatırımında bulundukları ileri sürülüyor.

Kripto para piyasaları sunduğu fırsatların yanında ciddi riskler de barındırıyor. Fiyatlardaki olağanüstü dalgalanmalar yatırımcılarda geri dönülmez ekonomik hasarlara neden olabiliyor.

Ayrıca oldukça yeni olan bu piyasalarda yer yer ponzi tipi yapılanmalar ve kötü niyetli şahısların neden olduğu mağduriyetlere de şahit oluyoruz. Thodex skandalı, Bitcoin Safiye ve Bitcoin Kürşat akıllarda kalan bazı kötü örneklerden bazıları.

Sonuç olarak sistem dışına çıkan krediler hem makro ekonomik işleyişi olumsuz yönde etkileyecek sonuçlar doğurabilir hem de bireysel yatırımcıların ciddi biçimde mağduriyet yaşamalarına neden olabilir. Bu açıdan BDDK’nın uyarısı yerinde ve desteklenmesi gereken bir uyarı olarak görülmelidir.

Bllomberg HT’nin haberine göre:

BDDK bireysel ve tüzel tüm kredi müşterilerine kullandırılacak kredili mevduat hesabı dahil tüm krediler bakımından, edinilen kaynakların kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanımının engellenmesi için bankalarca azami hassasiyetin gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Kaynak

İlgili!

Kripto regülasyonlar geliyor: DeFi ve Stabil Coinler topun ağzında!