1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Basic Attention Token (BAT) nedir, geleceği var mı?

Basic Attention Token (BAT) nedir, geleceği var mı?

Basic Attention Token (BAT) nedir, geleceği var mı?
0

Basic Attention Token (BAT) reklamcılık sektörü üzerine yoğunlaşmış bir proje. Dijital reklamcılığın geleceğinde bazı büyük değişiklikler olması kaçınılmaz. Ancak BAT’ın bu konuda kilit önem taşıyıp taşımadığını zaman gösterecek.

Basic Attention Token (BAT) nedir?

Herhangi bir tarayıcıdan bir web sayfasını görüntülerseniz birçok reklamla karşılaşırsınız. Bu reklamlar giderek artıyor ve zaman zaman da kullanıcıları rahatsız eden boyutlara ulaşıyor. Çoğu insan bu reklamlarla karşılaşmamak için onlarca engelleme yolu dener. Ancak Basic Attention Token’de işler farklı yürüyor. Kullanıcılar reklamları tamamen engelleyebilir. Farklı reklamları görmek için ödeme yapabilir veya sonuç olarak istediği reklamları görüntüleyebilir. İstediği reklamı izleyerek BAT coin de kazanabilir. Bu şimdiye kadar oldukça iyi çalışmış gibi görünen bir konsept.

BAT nasıl çalışır?

BAT coinler, Ethereum blockchain üzerinde çıkarılır ve yine ETH ağı üzerinden dağıtılır. Bu tokenler, yayıncılar, kullanıcılar ve reklam verenler arasında serbestçe değiştirilebilir. BAT coin, şu an Chrome, Firefox veya Internet Explorer’a entegre olmadığı için Brave tarayıcısı içinde çalışıyor. Gelecekte bu durumun değişip değişmeyeceğini birlikte göreceğiz.

koinmedya_brave

Reklamcılık piyasasında rekabet çok yüksek olduğu için BAT’ın başarılı olması elbette kolay olmayacak. Aracı ajansları bir anda kesmek, bazı zorlukları da beraberinde getirecek. Ancak blockchain teknolojisiyle bu modelin geliştirilmesi mantıklı. Projeyi destekleyen Brave tarayıcısı ile iyi bir başlangıç yaptı. Brave kötü niyetli reklamları, takipçileri ve ödül yayıncılarını, kullanıcıları istediği şekilde adil olarak bloke edebiliyor.

Kullanıcı dikkatini izleme söz konusu olduğunda, Brave tarayıcısı anonim bir şekilde bunu yapıyor. Görüntülenen reklamlar ve aktif tarayıcı sekmelerinde açılan içerik sayesinde dikkati ölçüyor. Reklamları görüntüleyen kullanıcılar, çabaları için BAT coin kazanırlar. Ancak gelirin çoğu içerik üreticilere gider. Bu, ilgili tüm taraflar için oldukça iyi çalışan bir çözüm. Daha yaygın olan tarayıcı eklentilerinin çoğu henüz Brave’de çalışmıyor. Ancak önümüzdeki günlerde daha iyi şeyler olacak gibi görünüyor.

Basic Attention Token yol haritası

Bat coin yol haritası

Gelecekte Basic Attention Token’de bazı ilginç değişiklikler olacak. Birincisi, geliştirilmiş dolandırıcılık önlemleri ve gösterge tablosu analizleri yayıncılara ve kullanıcılara kısa sürede sunulacak. Ayrıca, gerçek reklam gelirini ölçeklendirmenin bir planı da bulunuyor. BAT coin ekibi, daha çok reklam yayınlamak için açık kaynaklı projelere dayanan daha fazla uygulamaya entegre etmek istiyor. Bu projenin nasıl geliştiğini görmek ilginç olacak.

BAT coin kurucusu kimdir?

JavaScript ve Mozilla’nın kurucularından Brendan Eich tarafından geliştirilen BAT, Ethereum platformu üzerine inşa edildi. ERC-20 tokenlerı içerisinden Basic Attention Token en popüler tokenler arasında. Hatta Coinbase’de listelenen ilk ERC20 tokeni oldu. BAT, açık kaynaklı ve merkezi olmayan bir projedir. BAT kendisine hedef endüstri olarak pazarlama ve reklamı seçti. Dijital reklamcılıkta sahtekarlıkla mücadele için blockchain tabanlı çözüm önerileri geliştiriyor.

Basic Attention Token CEO’su Brendan Eich tarafından hazırlanan aşağıdaki kısa Youtube videosu BAT coin yatırımcıları için faydalı olabilir. Videoda Eich, blockchain tabanlı dijital reklamcılık ile ilgili açıklamalarda bulunuyor. Dileyen kripto para yatırımcıları Brave platformu üzerinden BAT token kazanabilir ve bu tokenları kolayca dolar ve Türk Lirası gibi fiat paralara çevirebilir.

BAT reklamların doğru hedef kitle tarafından izlenmesini ve kötü amaçlı yazılımlardan ziyaretçileri korumayı amaçlıyor. BAT coin, reklamcılık endüstrisinde açık kaynaklı ve gizlilik merkezli Brave platformunun desteğini alarak ilerlemeye çalışıyor.

İstatistiklerle BAT

BAT coin 2 Haziran 2017 yılından beri CoinMarketCap’te listeleniyor. BAT CoinMarketCap’te ilk listelendiğinde 17 cent’ten işlem görüyordu. 9 Ocak 2018’de ise 98 cent’e çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. 

BAT Coin toplam arzı: 1.5 milyar BAT

Piyasada işlem göre BAT miktarı: 1.483 milyar BAT

BAT Coin toplam arzının yüzde 95’ini piyasaya sürmüş durumda

Tüm zamanların en yükseği: 98 cent (9 Ocak 2018)

Tüm zamanların en düşüğü: 6.62 cent 16 Temmuz 2017

Basic Attention Token, ABD merkezli ünlü kripto para borsasında listelenen az sayıda kripto paralardan birisi. Basic Attention Token, ABD merkezli diğer kripto para borsası Binance.US’da da listelendi. CoinMarketCap’te listelenen binlerce kripto para olmasına rağmen bunlardan sadece birkaç düzinesi Coinbase Pro ve Binance.US’da listelenebiliyor. ABD yönetiminin katı finansal regülasyonlardan dolayı sadece az sayıda altcoin, ABD’li yatırımcılarılar tarafından talep görüyor. Bu altcoinlerden birisi de BAT coin. Ripple’ın XRP’sinin ancak 2019’da Coinbase’de listelenmeye başladığını belirtmekte yarar var.

Daha fazla kripto para incelemesi için tıklayın.