Loading...
btc
BTC
1.05%
Bitcoin
67.359,20 USDT
eth
ETH
0.57%
Ethereum
3.523,82 USDT
bch
BCH
1.63%
Bitcoin Cash
397,66 USDT
xrp
XRP
3.76%
Ripple
0,59 USDT
ltc
LTC
0.15%
Litecoin
73,51 USDT
bnb
BNB
0.54%
Binance Coin
596,59 USDT
sol
SOL
2.73%
Solana
173,74 USDT
avax
AVAX
2.23%
Avalanche
28,79 USDT
ada
ADA
-0.34%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
0.09%
Poladot
6,34 USDT
doge
DOGE
7.55%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
2.47%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Para Haberleri
  3. En sıcak Bitcoin ve Ethereum balina istatistikleri!

En sıcak Bitcoin ve Ethereum balina istatistikleri!

bitcoin balina-koinmedya
bitcoin balina-koinmedya
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve Ethereum yatırımcılarının takip ettikleri önemli verilerden birisi de balina hareketleri. En güncel Bitcoin balina ve Ethereum balina hareketleri bu sayfamızda.


En sıcak Bitcoin ve Ethereum balina istatistikleri!

Büyük bir kesimin hayali; keşke 2014-2016 yılları arasında Bitcoin satın alsaydım! Bu dönemde Bitcoin satın alanlar günümüzün milyonerleri arasında. Bazılarını kripto para piyasalarını yakından takip edenler tanıyor: Anthony Pompliao ve Michael Novogratz bu dönemi akıllıca değerlendiren girişimcilerden ve şu an kendi yatırım şirketlerine sahipler.

Şimdiler de Bitcoin 30 bin doların üstüne çıktı ve bazılarının aklından şu soru geçiyor: 30 bin doların üstünde Bitcoin satın alınır mı? Bu makalede Bitcoin satın alın veya almayın konusunda bir yatırım tavsiyesinde bulunmuyoruz. Sadece kripto para piyasalarında dikkat çeken bir gelişmeye değinmek istiyoruz.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Bazıları 30 bin doların üstünde bile Bitcoin’e yoğun biçimde para akıtıyor. Bloqport isimli bir araştırma şirketinin konuyla ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Son birkaç hafta içerisinde 1,000 ve üzeri Bitcoin bakiyesine sahip olan cüzdan sayısı 2450’yi geçerek yeni bir rekora imza attı. Son birkaç hafta içerisinde en az 1,000 adetlik Bitcoin sahibi olanlar kervanına 140 yeni adres eklendi. Bu şu anlama geliyor: En az 140 adres (kişi ya da kurum) Bitcoin 30 bin doların üstündeyken hunharca Bitcoin satın almaya devam etmiş!

Son 28 günlük süre zarfında 1,000+ BTC bakiyesine sahip Bitcoin adres sayısı 140 adet artış gösterdi.

30 bin doların üstünde Bitcoin satın alınır mı sorusuna en azından bazıları satın almış şeklinde cevap verebiliriz. Tabi ki 30 bin doların üstüne çıkışını fırsat bilerek ellerindeki Bitcoin’lerini nakde çeviren yatırımcılar da olmuştur.

Hareketlilik sadece Bitcoin balinaları arasında yaşanmıyor. Ethereum balinaları da hareketli. 10 bin adet ve üstü Ethereum bakiyesine sahip adres sayısı da son 13 ayın en yüksek değerine ulaştı. 2021’de 10,000+ ETH bakiyeli Ethereum adres sayısına 35 yeni adres eklendi.

Lütfen Bkz: Ethereum haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Kaynak

 

Balinalar kaç bitcoine sahip ve bu neden önemli?

Balina borsa literatürüne ilk defa, 2012 yılında JPMorgan Chase & Co.’nun 2.3 milyar dolar kaybetmesi ile sonuçlanan borsa işlemlerinde kullanıldı. JP Morgan çalışanı, Bruno Iksil aldığı yanlış pozisyon nedeniyle şirkete korkunç  zarar verdi. Bruno Iksil’e şirket içinde ”Londra Balinası ” deniyordu ”Balina ” kavramıda bu şekilde borsa literatürüne girmiş oldu.

Esasen ”balina’‘ piyasalarda çok büyük pozisyon alanlar için kullanılıyor. Aynı şekilde kripto para piyasalarında yüklü miktarda bitcoin veya kripto para sahiplerine de balina deniyor.

Kripto para borsaları diğer borsalara göre daha küçük hacimlidir. 350 milyar dolarılık hacmi olan piyasayı bir kaç kripto para milyarderi rahatlıkla etkileyebilir. İşte bu yüzden, kripto para borsalarında işlem yaparken, bu gerçeği bilip temkinli olmak zorunludur.

Peki Bu Bitcoin Balinaları Kim?

Bitcoin balinalar muhtemelen borsalarda binlerce defa işlem yapmış erken dönem BİTCOİN yatırımcılarıdır.  Bununla birlikte kripto para piyasalarında işlem yapan, büyük hedge fonlarıda bu kategoride yer alır. Bloomberg’in  verdiği habere göre, sadece 1000 kişi toplam Bitcoin’lerin %40 ‘na sahip . Bu şu anlama geliyor, küçük bir denizde, büyük balinalar yaşıyor.

Büyük balinalardan bir tanesi iflas eden MTGox borsasının mütevellisi Nobuaki Kobayashi’dir Eski gücüne sahip olmasada hala en büyük balinalardan biridir. Aralık 2017’den, Şubat ayının sonuna kadar toplamda 36.000 BTC sattı. Piyasaları oldukça sarstı, bunu grafiklerden okumak mümkün. Aşağıdaki grafikte kademeli satışları beyaz noktalarla görüyorsunuz.

bitcoin balina nedir?

 

Balinalar Bitcoin Ticaretini Nasıl Yapıyor?

Bitcoin balinalar, istedikleri manevraları yapmak için büyük borsalara ihtiyaç duyarlar çünkü bu borsalar ihtiyaç duydukları likidite’ye sahip oluyor. Piyasa olgunlaştıkça borsalar derinlik kazanacak ve çok sayıda güçlü yatırımcının borsaya girmesi balinaların etkisini azaltacaktır.

Bir başka kaynağa göre ise, piyasadaki toplam bitcoinin %95’ni, sektördeki %4 kontrol ediyor. Öyleki toplam BTC miktarının neredeyse yarısı tek bir hesapta bulunuyor. Bu hesap sahibinin tek kişi olduğu anlamına gelmiyor tabi. Şayet bu doğru ise balinalrın etkisini  Cumberland Advisors, Circle gibi fonalar azaltabilir.

bitcoin varlık dağılımı

Sektördeyseniz zaten bazılarının ismini duydunuz, değilseniz ve sektöre yeni başlayacaksanız rahat olun, zaten duyacaksınız.

ABD:  şaşırdığınızı biliyorum,  fakat sam amca 2014 yılında silk road(ipek yolu , gayrı meşru işlerin döndüğü site) kapatıldığında 144.000 BTC ele geçirildi.  Bunların bir kısmı satıldı ancak büyük miktarda BTC duruyor.

Winklevoss ikizleri : 2013’te 13 milyon dolarlık Bitcoin aldıkları biliniyor. servetlerinin ne kadar olduğu paylaşılsada gerçek rakam net değil.

Roger Ver:Bitcoin.com’un sahibi ve erken dönem yatırımcılarından biridir.  piyasadaki lakabı “Bitcoin Jesus”dur. elindeki Bitcoini satıp, Bitcoin Cash aldığını söylesede en büyük balinalardan biri. 2107 yılında Bitffinex kripto para borsasında 25.000  BTC’yi  159 milyon dolara satmıştır.

Satoshi Nakamoto: Kim olduğu tam olarak bilinmesede 1 milyon bitcoine sahip olduğu tahmin ediliyor

Tim Draper: 2014 yılında 30.000 bitcoin alarak başladı. Fiyat tahminleri son derece tutarlı bir balina.

Hepsini yamak tabiki mümkün değil, bunlar dışında çeşitli hedge fonları da bu tanımlamaya uyar ; Pantera Capital, Bitcoins Reserve, Binary Financial, Coin Capital Partners, Falcon Global Capital ve  Fortress gibi

Bitcoin balinalar  etkisini en fazla  Altcoin’lerde hissettir. Özellikle market hacmi 100 milyon dolardan daha az olan Altcoin’lerde işlem yapan balina elindeki coinleri satmaya karar ver ise, satış talimatınız veya stop loss kullanmıyorsanız sağlam bir balina kuyruğu yemiş olursunuz. Altcoinler karlı olmakla birlikte dalgalanmalar daha yüksek boyutta olacağından bir o kadar da risklidir. Bu nedenle altcoin almadan sipariş defterine bakmanızda fayda var.

Balinalar Pazarda  Nasıl Hareket Eder?

Piyasaya her geçen gün yeni yatırımcı ve OTC brokerlerinin girmesi ”balina hareketlerinin” takip edilmesini zorlaştırıyor.

Balinaları tanımlamak için yapılması gereken ilk şey, en büyük bitcoin sahiplerinin cüzdan adreslerini ve kripto parada hareketlerinde  kayda değer değişimleri izlemektir . Bununla birlikte sipariş defterlerinde blok satış emirleri veya satış emirleri sizlere bu konuda bir fikir vermelidir ama çoğu zaman bu duvarlar manipülasyon amaçlıdır. Son olarak herhangi bir haber  (olumlu-olumsuz) olmaksızın, kripto paralarda  meydana değer değişimleri balina hareketi olarak algılanabilir.

Aşağıdaki listede bitcoin zenginleri listelenmiştir. güncel rakamlara buradan ulaşabilirsiniz

Balinalar kaç bitcoine sahip

Kripto para yatırımcıları balinaları fiyat üzerinde manipülasyon yapmakla suçlasada ortada bir gerçek var ; bütün finansal  piyasalarda fiyatı etkileyen balinalar var. Fiyat manipülasyonları genç borsaların temel sorunudur.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.