1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Avrupa birliğinden dev blockchain açılımı

Avrupa birliğinden dev blockchain açılımı

Avrupa birliğinden dev blockchain açılımı
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Avrupa Birliği varlık ticareti için yeni, resmi bir blockchain ağı kurulmasına karar verdi. 

Avrupa birliğinden dev blockchain açılımı

Blockchain teknolojisi, finans dünyası için önemli bir alternatif haline geldi. Teknoloji, tahvil ihracı, ticareti ve paylaşımında kullanılmaya başlandı.

Avrupa Birliği (AB) parlementosu, AP, Bürüksel’de yapılan son toplantıda, hisse senedi, emtia ve tahvil ticaretinde kullanılmak üzere yeni ve resmi bir blockchain ağı kurulmasına karar verdi.

Yeni kurulacak ağ, 5 yıllık bir pilot deneme uygulamasından sonra genel kullanıma açılacak.

blockchain Avrupa birliğinden dev blockchain açılımı

AvrupaBirliği üyelerine ayrıcalık

İlk olarak, Avrupa Parlementosu komisyonlarında görüşülen teklif, yeni kurulacak ağın, Avrupa Birliği üye devletlerince bir testnet olarak da kullanılmasını ön görüyor. Palamenter Johan Van Overtveldt konuyla ilgili şöyle konuştu:

Şu an, sadece mevcut finansal kanunları dijitale uyumlu hale getirmek değil; aynı zamanda, finans piyasasını daha güvenli ve etkin kılacak yeni teknolojilere de açık olmak gerekir.

Öte yandan, daha önce Belçika Finans Bakanı olarak da görev yapan Van Overtveldt, mevcut teklifte yer alan ve ağın farklı kripto projeler için bir test alanı olmasının, özellikle kriptoların daha büyük ölçekli hale geldiğinde yol açabilecekleri sorunları görmek açısından önemli olabileceğini vurguluyor. Overtveldt, kanun yapıcıların bu gibi durumları iyi araştırıp yeni yasalar çıkarması gerektiği düşüncesinde.

Avrupa Birliği’nin aldığı yeni blockchain kararı, komisyonun önde gelen bürokratlarından Mairead McGuinness tarafından da son derece olumlu karşılandı.

McGuinness, kararı, “öncü bir hareket” olarak nitelendirirken, anı zamanda finans dünyasının çok daha güvenli bir test alanına kavuşacağını ifade etti.

Yeni kurulacak ağ aynı zamanda mevcut Avrupa Birliği yasalarına aykırı olabilecek ürünlerin de test edilmesine izin veriyor. Bu durumda yeni kanunların yapılmasını beklemeden test imkanına ulaşılması Avrupa Birliğinin blockchain ve kripto para teknolojilerine uyumunu hızlandıracak.

İlgili: Avrupa Merkez Bankası Başkanından Bitcoin ve kripto paralara yönelik şok suçlama!