Loading...
btc
BTC
0%
Bitcoin
63.910,85 USDT
eth
ETH
0.16%
Ethereum
3.011,40 USDT
bch
BCH
-1.2%
Bitcoin Cash
473,92 USDT
xrp
XRP
0.34%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
-0.25%
Litecoin
77,16 USDT
bnb
BNB
-1.27%
Binance Coin
546,10 USDT
sol
SOL
-1.53%
Solana
136,33 USDT
avax
AVAX
3.5%
Avalanche
35,08 USDT
ada
ADA
1.31%
Cardano
0,45 USDT
dot
DOT
1.46%
Poladot
6,48 USDT
doge
DOGE
-1.81%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
1.74%
Shiba Inu
0,00 USDT

Avrupa Birliği kripto düzenlemesi neler getiriyor? İşte içeriği

kripto
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni kripto para düzenlemesi influencerlar (etkileyiciler) ve coinleri hedefliyor. AB kripto düzenlemesi sektöre bankacılık düzenlemeleri getirecek. MiCA’nın temel amacı kara para aklamayı önlemek.

Kripto etkileyiciler MiCA kapsamında ğiyasa manipülasyon ücretleriyle karşı karşıya olabilir

Avrupa Birliği, bölgedeki kripto endüstrisini ciddi şekilde kısıtlayabilecek bir dizi kapsamlı düzenleme olan MiCA’yı yürürlüğüe koymaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yasası Eylül ayında sonuçlandırıldı. Avrupa Parlamentosu yetkilileri Ekim ayında yasa lehinde 28’e 1 oy kullandı ve yasanın son bir oylamadan geçmesi gerekiyor.

Kapsamlı yasa tasarısı, sabit paralardan kripto madenciliğine, NFT’lere ve kara para aklamaya kadar her şeyi kapsıyor. Bununla birlikte, içinde kripto etkileyicilerini etkileyebilecek hükümler de var. 1 Kasım’da Circle’ın AB stratejisi ve politika direktörü Patrick Hansen bu maddelerden birini ortaya çıkardı. Alınan bilgiye göre, sosyal medyada açıklama yapmadan yorum yapan kripto etkileyicilerinin başı belada olabilir. Eylemlerinin etkilerinden kâr elde ettikleri kabul edilirse, MiCA yürürlüğe girdikten sonra AB’de piyasa manipülasyonu olarak kabul edilecek, dedi.

kripto

AB büyük kripto temizliğine hazırlanıyor. Terminoloji belirsiz, ancak Elon Musk’ın Doge-Twit görüntüsü gibi paylaşımları yapan memleri içerebilir. Tepki, aynı kuralların diğer varlıklara neden uygulanmadığını sorgulamakla karıştırıldı. Bununla birlikte, lehte olanlar, kripto etkileyicilerinden ve coinlerden daha fazla şeffaflık olması gerektiğini söyledi.

Yasanın nasıl izleneceği ve uygulanacağı da belirsiz. Bununla birlikte, AB’nin kripto endüstrisi ve onunla ilişkili her şey için işleri çok daha zor hale getirmek üzere olduğu açık. Düzenleyiciler, bunun bölgeyi kripto endüstrisi için daha çekici hale getirecek bir adım olduğundan eminler. 2 Kasım’da MiCA raportörü Stefan Berger, “Avrupa kripto oyununda büyük bir oyuncu olmak istiyorsa” bu düzenlemelerin gerekli olduğunu söyledi.

kripto

MiCA, tüketicinin korunması adına DeFi‘ye sert bir şekilde yaklaşıyor. Ancak bu, sektörü tüm yönleriyle merkezileştiren ve kontrol eden TradiFi’ye dönüştürebilir. Ayrıca, sabit paraları ve bunların ihraç edilmesini ve kripto varlık servis sağlayıcılarını (CASP’ler) düzenlemeyi de amaçlamaktadır. Bu, tamamen düzenlenmiş borsalar ve aracılar için yolu temizleyecek ve muhtemelen dolandırıcılık faaliyetlerini önleyecektir.

Tasarı, kripto varlıklarının üç alt kategorisini tanıtıyor. Bunlar, tokenin değerini diğer varlıklara göre dengelemek isteyip istemediğine dayanır. Ayrıca, tüketici koruma kartını lanse ediyor, ancak MiCA’nın arkasındaki gerçek motivasyon kara para aklamayı önleme. Bunu yapmak için, kripto şirketi düzenlemelerini bankaları yöneten aynı çerçeveye getirmeyi amaçlıyor. MiCA’nın 2024 yılına kadar yasalaşması pek olası değil.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.