1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Aman dikkat! Türk yatırımcı dakikalar içerisinde milyonlarca lira değerinde Bitcoin’lerini kaybetti!

Aman dikkat! Türk yatırımcı dakikalar içerisinde milyonlarca lira değerinde Bitcoin’lerini kaybetti!

Aman dikkat! Türk yatırımcı dakikalar içerisinde milyonlarca lira değerinde Bitcoin’lerini kaybetti!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para borsalarında çekim aşamasında ciddi zafiyetler ve güvenlik açıkları oluşabilmekte. Türk yatırımcı çekim aşamasında 240 bin dolar değerindeki Bitcoin ve kripto para varlıkları kaybetti. Ayrıntılar haberimizde!


Türk yatırımcı kripto para borsasında dakikalar içerisinde milyonlarca parasını kaybetti!

Hürriyet’te yayınlanan habere göre kripto para yatırımcısı Beşir B. Binance borsasındaki 240 bin dolarlık Bitcoin ve kripto para varlığını çekerken 4 dakika içerisinde parasının tamamını kaybetti. Anlık neye uğradığını şaşıran Beşir B. hızlı biçimde Binance borsası ile irtibat kurdu. Ancak aldığı cevap karşısında şok oldu. Beşir B.’nin parası başka bir hesaba aktarıldı. Beşir B.’nin cep telefonu ve email bilgilerini ele geçiren hackerlar, Beşir B’nin hesabındaki paraları kendi hesaplarına aktardılar. Binance borsası söz konusu işlemin tersine çevrilemeyeceği ve sorumluluğun Beşir B’de olduğunu belirtti. Binance borsasından Beşir B’ye iletildiği iddia edilen mesaj şu şekilde:

“Çekim işlemi için gerekli doğrulama kodları girilmiş. Binance Türkiye üzerinde bir güvenlik açığı bulunmuyor. Hedef adresin sahibini belirlemek mümkün değil. Çalınan paraları hedef adresten kurtarmak da mümkün değil. Çünkü blok zincirdeki bir işlemi tersine çevirmek imkânsız”

Binance borsasında çekim işlemlerinde çift doğrulama kodu sistemi uygulanıyor. Çekim işlemleri sırasında hem cep telefonlarına mesaj yoluyla hem de email yolu ile gelen doğrulama kodlarının Binance’e girilmesi gerekiyor. Eğer yukarıda Binance borsasının iddia ettiği gibi sorumluluk Beşir B’de ise hackerlar Beşir B’nin cep telefonunu kolonlamış olmaları gerekiyor. Böylece hackerlar, hem mesaj yolu ile hem de email yolu ile gelen güvenlik kodlarını ele geçirerek vurgunda bulunmuş olabilirler.

Lütfen Bkz: Bu verilere göre bizleri olağanüstü bir Bitcoin haftası bekliyor

Avukat Ahmet Ekin “Müvekkil üzerine tedbirlerini almış. İki aşamalı güvenlik sistemini aktif hale getirmiş. Hırsızlık olayı müvekkilin cihazlarındaki güvenlik açığından kaynaklansaydı, diğer borsalardaki varlıklarının da zarara uğraması beklenirdi. Olaydan sonra korsanın göndermiş olduğu e-postalarda müvekkilden Binance Türkiye hesabına 240 bin dolar aktarması talep edildiği de gözetildiğinde zafiyetinin tamamen ilgili şirketten kaynaklandığı sonucuna ulaşılmaktadır” dedi.

Hürriyet gazetesinin sorularına Binance borsasından şu şekilde cevap verildi:

“Platform olarak bizim gözümüzde bu işlem kullanıcının hesabından para çekmesi olarak görünüyor. Eğer kullanıcı bu işlemleri kendisi yapmadıysa, e-posta adresi, cep telefonu ya da bilgisayarı bir saldırıya maruz kalmış olabilir. Bu olayda, her hangi bir personelimizin dahlinin olması söz konusu değil. Sorun da bizim sistemimizden kaynaklı görünmüyor.”

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.