1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Altın mı, Bitcoin mi? Ünlü yönetici cevap verdi!

Altın mı, Bitcoin mi? Ünlü yönetici cevap verdi!

Altın mı, Bitcoin mi? Ünlü yönetici cevap verdi!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ünlü Hedge fon yöneticisi Ray Dalio, alton ve Bitcoin arasında bir karşılaştırma yaptı. Detaylar ve teknik veriler haberimizde.

Altın mı, Bitcoin mi? Ünlü yönetici cevap verdi!

Covid-19 salgını döneminde pandemi harcamalarını finanse etmek için atılan adımlar birçok ülkede enflasyon sorununu yeniden gündeme getirdi. Ayrıca Covid nedeniyle küresel finansal piyasalarda yaşanan belirsizlik yatırımcıların kararlarını da etkiliyor.

Fiat paraların enflasyon karşısında erimesi yatırımcıları yeni limanlara iterken geleneksel koruma yöntemlerinden biri olan altın ile günümüzün koruma araçları arasında yer alan Bitcoin sürekli karşılaştırılıyor. Ünlü hedge fon yöneticisi Ray Dalio’da bu karşılaştırmada tarafını belirledi.

İlgili: Bitcoin teknik analizi

Dalio, Bitcoin’de (BTC) bulunmayan özelliklere sahip olduğu için altının hala en sevdiği varlık olduğunu söyledi. Lex Fridman iel yeni bir podcast röportajı yapan ünlü yönetici, izlenebilirlik açısından altının Bitcoin’e karşı avantajları olduğunu belirtti.

“Altın, bazı nitelikleri nedeniyle hala favorim. Örneğin, izleyemezsiniz. Bitcoin’de kime ait olduğunu, nereye gittiğini vb. takip edebilirsiniz. Hükümetler onu takip etme kabiliyetine sahip olabilir ve bu böyle devam eder. Altın bir madeni para, bağlantılı değil. Özellikle bağlantıların daha riskli olabileceği bir dünyada bağlantılı olmamanın faydaları olduğunu düşünüyorum.”

Dalio, kripto para biriminin hızla benimsenmesine ve dijital altın olarak adlandırılmasına rağmen gelenekçi olmasının başka nedenleri olduğunu da belirtti.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

“Altın, binlerce yıldır evrensel olarak bir para kaynağı ve merkez bankaları olarak kabul ediliyor, merkez bankası rezervlerinde üçüncü en büyük para kaynağı ve Bitcoin’in bu tür amaçlara hizmet edeceğini düşünmüyorum.”

Dalio hala altını tercih etse de yatırımcı, yıllar içinde başardıklarından dolayı Bitcoin’e kredi verdi ve alternatif bir para biçimi olmayı başardığını söyledi.

“Bitcoin’in yıllar içindeki evrimi, benim görüşüme göre değişiklikleri etkileyen şeylerden biridir ve Bitcoin kendini kanıtlamıştır. Bu 11 yıl içinde, pek çok insan arasında muhtemelen en heyecan verici konu olmak için inanılmaz bir yol kat etti ve değer olarak bir statü kazandı. Aynı zamanda alternatif para olan varlıklardan biridir. İtibari paranın basılması ve amortisman değeri nedeniyle para rekabetinin olacağı bir döneme girdiğimizi düşünüyorum. Bir para rekabeti olacak ve Bitcoin de bu rekabetin bir parçası.”

Lider kripto para birimi Bitcoin, yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 49,245 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise 932 milyar dolar.

Kaynak