1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Altcoinlere yatırım yapmak ne kadar mantıklı?

Altcoinlere yatırım yapmak ne kadar mantıklı?

Altcoinlere yatırım yapmak ne kadar mantıklı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Altcoinlere yatırım yapmak ne kadar mantıklı? Lider kripto para Bitcoin ile altcoinler arasında uzun süredir devam eden bir mücadele var. Bir analist ise yakın bir zamanda bu konuya dikkat çekerek, altcoin satın almak konusunda görüşlerini dile getirdi.


Altcoinlere yatırım yapmak ne kadar mantıklı?

2017’deki kripto çılgınlığı döneminden bu yana altcoinlere özel bir ilgi var. Çünkü söz konusu önceki boğa döngüsünde, bazı altcoinler hem Bitcoin hem de ABD Doları karşısından çok büyük kazançlar sağladı. Mesela Ethereum 15 ay boyunca 100x yükseldi. ETH tek haneli fiyattan 2018’in başlarında 1,400 dolara kadar çıkmıştı. Bu trend sonucunda Bitcoin hakimiyeti yüzde 90’dan yüzde 33’e kadar düşmüştü. Tabii böyle bir yükselen piyasa ortamında birçok altcoin traderi ulaştıkları zirvelerden “kralın öldüğünü ve artık altcoin döneminin başladığını” gururla ilan ediyordu.

Şimdi ise piyasada doğal bir sınır çekilmiş gibi %60-%40. 60’lık pay kral Bitcoin’e ait. 

Woo, son tweetindei altcoinlerin “Bitcoin ile yüksek korelasyon” içinde olduklarını belirterek, bundan dolayı da portföy çeşitlendiricisi olarak davranmadıklarını kaydediyor. Bunun aksine ona göre altcoinler “sadece portföy riskini artırıyor”.

Woo, daha önceki tweetlerinde de BTC hakkında eleştiriler dile getirenlere cevap vermişti. Ona göre birçokları Bitcoin’i “eski teknoloji, çok yavaş” olarak nitelendiriyor. Ancak buna rağmen analist Bitcoin’in sağlam bir Lindy Etkisi olan tek kripto para birimi olduğunu vurguluyor. Lindy Etkisi teorisine göre bir teknoloji/varlık ne kadar uzun süre yaşarsa, hayatta kalma şansı da o kadar artıyor. Şunu da unutmamak gerekiyor. Bitcoin kripto para birimi alanında ilk hamleyi temsil ediyor. ICO rezervi veya risk sermayesi fonu olmamasına rağmen açıkça en büyük ağ etkilerine de sahip.

Altcoin satın almak konusunda ya da tam tersini söyleyecek olursak, altcoin yerine sadece BTC’ye yatırım yapmak konusunda Woo şu sonuca varıyor. Ona göre eğer varlıklarını 10 yıllığına hiç satmadan bir varlığa yatırmak zorunda olsaydı, bu konuda “tek seçeneği” Bitcoin olurdu.

Türk Bitcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği Prof. Dr. Emin Sirer Gün ise altcoin’lerin %99’unun çöp olduğu görüşünde. Bu arada 6 binin üzerinde altcoin olduğunu hatırlatmakta yarar var. 

Altcoin sezonunu unutmayın

Bir yandan Bitcoin merkezli portföy uzun vade için en iyisi olabilir. Ancak bazı analistler de altcoinlerin kendi başına bir ralli başlatabileceğini hatırlatıyor. Tabii isterseniz buna altcoin sezonu da diyebilirsiniz. Böyle bir durumda altcoin satın almak mantıklı olabilir mi?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.