1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Almanya blok zincir üzerinden tahvil alım satımını test etti!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Almanya blok zincir üzerinden tahvil alım satımını test etti!

Almanya blok zincir üzerinden tahvil alım satımını test etti!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, menkul kıymet alım satımı için blok zincir tabanlı bir ara yüzün başarıyla test edildiğini belirtti. 

Almanya blok zincir üzerinden tahvil alım satımını test etti

Deutsche Börse Group ve German Finance Agency ile ortaklaşa geliştirilen test, platformun mevcut ödeme sistemini dijital defter teknolojisine (DLT) bağlayan iki yazılım modülüne dayanıyor. Dijital tahvil alımlarının blok zincir kullanarak alınıp satılmasının denendiği testte, Alman Finans Kurumu blok zincir kullanarak 10 yıllık bir devlet tahvili ihraç etti. Satın alımlar için ise blok zinciri ile geleneksel ödeme işlemleri arasında özel olarak oluşturulmuş bir ara birim kullanıldı.

Barclays, Citibank, Commerzbank, DZ Bank, Goldman Sachs ve Societe General teste katılan finans kurumları.

Bundesbank yaptığı açıklamada, “Katılımcılar, merkez bankasında menkul kıymetleri alım satımını gerçekleştirmek için blok zincir teknolojisi ile geleneksel ödeme sistemleri arasında teknolojik bir bağ kurmanın, merkez bankası dijital para birimini oluşturmaya gerek kalmadan mümkün olduğunu gösterdiler” dedi.

Bkz: Merkez Bankası dijital para birimleri nedir (CBDC)?

Açıklamada menkul kıymetlerin ve merkez bankası parasının tarafların işlemi onaylamasına kadar el değiştirmediği, bunun da alıcı ve satıcılar için temerrüt riskini sınırlamayı hedeflediği ifade edildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), önümüzdeki beş yıl içerisinde dijital avroyu çıkarmayı hedefliyor. Alman Merkez Bankası Bundesbank ise kriz dönemlerinde finansal sistemde istikrarsızlık yaratabileceği için Avrupa Merkez Bankasının dijital avro projesine karşı olduğunu belirtiyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.