ABD’li seantörden FTX’in çöküşüne dair çarpıcı açıklamalar

ftx
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

FTX borsasının çöküşünün ve 3,1 milyar dolarlık kaybın gerekli tedbir alınsa önlenebileceği öne sürülde. FTX borsasının iflas işlemleri, bunu Amerikan tarihindeki en hızlı büyük kurumsal başarısızlık olarak gören bir Birleşik Devletler Mütevelli Heyeti tarafından yürütüldü. ABD Senatörü Debbie Stabenow, FTX ve Alameda’nın çöküşünün, endişe verici bir iç kontrol eksikliğini ve yönetişim başarısızlıklarını ortaya çıkardığını söyledi.

Yasal düzenleme olsa FTX’in çöküşü önlenebilirdi

Senatör Stabenow, Dijital Mallar Tüketiciyi Koruma Yasasısı olsaydı, FTX’in çöküşünün engellenebileceğini savunuyor.
Samuel Bankman-Fried (SBF) tarafından kurulan FTX borsası, geçtiğimiz ay likidite krizi nedeniyle sürekli olarak manşetlerde yer aldı ve kripto ekosisteminde bir krizi tetikledi. Kripto firmaları, borç verenler ve Gemini, BlockFi ve Genesis gibi kripto koruma fonları, FTX borsa çöküşünden olumsuz etkilendi. ABD Senatörü Debbie Stabenow, Dijital Mal Tüketici Koruma Yasası (DCCPA)gibi bir yasa olsaydı FTX olayının önlenebileceğine inanıyor.

FTX borsası iflas işlemleri kurumsal başarısızlığı ortaya koyuyor. Eski CEO SBF tarafından yönetilen FTX borsası, iflas işlemlerini yürüten Amerika Birleşik Devletleri Mütevelli Heyeti tarafından “Amerikan tarihindeki en hızlı büyük kurumsal başarısızlık” olarak adlandırıldı. Artık feshedilmiş olan borsa, yakın zamanda batışını araştırmak için bağımsız bir soruşturmaya tabi tutulabilir.

FTX

ABD Mütevelli Heyetinden Andrew Vara, 1 Aralık’ta verdiği bir önergede, sekiz gün boyunca kullanıcıların varlıklarının değerinde benzeri görülmemiş bir düşüş yaşadığını belirtti. Vara, FTX borsasının çöküşünü bir “serbest düşüş” iflas davası olarak görüyor. ABD Senatörü Debbie Stabenow ise “Kongre Neden Harekete Geçmeli: FTX Çöküşünden Öğrenilen Dersler” başlıklı bir oturumda aşağıdaki açılış konuşmasını yaptı. Başkan Stabenow şunları söyledi:

Birkaç gün içinde FTX ve bağlı şirketlerinin çoğu iflas etti. En iyi ihtimalle, bu olaylar endişe verici bir iç kontrol eksikliğini ve korkunç yönetişim başarısızlıklarını ortaya çıkardı. En kötüsü, Sam Bankman-Fried ve yakın çevresi bir milyondan fazla müşteriye yalan söyledi ve onlardan çaldı – bazıları hayat birikimlerini kaybetti.

ABD Senatörü, alacaklılarının cebinde 3,1 milyar dolarlık bir delik açan FTX hikayesindeki yönetişim ve kurumsal başarısızlıkları tespit etti. Ona göre, FTX, federal gözetim eksikliğinden cesaret aldı. Senatör Stabenow, SBF’nin FTX takas platformunun ve ticaret şirketi Alameda Research’ün federal gözetim eksikliğinden cesaret aldığını savunuyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dahil olmak üzere federal düzenleyiciler, kripto firmalarını kaydetme ve denetleme yetkisine sahip olsa da, bu yetkiyi aktif olarak kullanmayı seçmeleri gerekir.

FTX

ABD Senatosu Tarım Komitesi Başkanı, dolandırıcılık kovuşturmalarının kritik bir araç olduğunu, ancak çoğu zaman müşterilerin parası kaybolduktan sonra getirildiğini savunuyor. Bu, etkilenen taraflar için çok az veya hiç başvuru yapılmamasına neden olur. Hararetle tartışılan Dijital Ürünler Tüketiciyi Koruma Yasası, yukarıda tartışılan riskleri yeterince ele alıyor. Borsalar alım satım için müşteri fonlarını kabul ettiğinde, DCCPA bu fonlarla kumar oynamalarına veya gerçek değeri çok az olan veya hiç olmayan ürünler icat etmelerine ve bunları krediler için teminat olarak kabul etmelerine izin verilmemesini sağlayacaktır.

DCCPA, bu korumaları dijital emtia piyasaları için tekrarlayacaktı ve Senatör Stabenow, böyle bir senaryoda FTX’in davranışının yasa dışı olacağını ve engellenebileceğini savunuyor. FTX çöküşü ve büyüyen likidite krizinin yanı sıra müşteri fonlarının eski CEO Samuel Bankman-Fried tarafından zimmete geçirilmesi şeffaflık, borç ödeme gücü ve güvenlik konularında tartışmalara neden oldu.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
ABD’li seantörden FTX’in çöküşüne dair çarpıcı açıklamalar
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.