1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD’li Bitcoin yatırımcıları yasada büyük açık buldular!

ABD’li Bitcoin yatırımcıları yasada büyük açık buldular!

ABD’li Bitcoin yatırımcıları yasada büyük açık buldular!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’li Bitcoin yatırımcıları vergilendirme konusunda kara kara düşünürken yasada ciddi bir açık buldular. Son günlerde yaşanan düzeltmeyi avantaja çevirdiler.


ABD’li Bitcoin yatırımcıları yasada büyük açık buldular!

2020-2021 vergi sezonunda Bitcoin fiyatlarında ciddi hareketlenme yaşandı. Bitcoin fiyatları birden 10 bin dolar bandından 64 bin dolara ulaştı. Ardında %50’den fazla düzeltme yaşayan BTC fiyatları 30 bin dolar kadar geriledi. Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin, 35 bin doların üstünde işlem görüyor.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarında yaşanan değişimi görüyoruz.

bitcoin vergi ABD’li Bitcoin yatırımcıları yasada büyük açık buldular!

ABD merkezli kripto para borsaları 10 bin dolar ve üzeri kripto para üzerinden yapılan işlemleri IRS’e (ABD maliyesi) bilgilendirmek zorunda. 10 doları aşan işlemler ABD’de vergiye tabi oluyor.

ABD’li vergi mükellefleri Bitcoin ve kripto paralar üzerinde yaptıkları kârın %50’ye yakın oranını vergi olarak ödemeleri gerekiyor. Yani 10 bin dolar bandında Bitcoin satın alan yatırımcı, 60 bin dolar düzeyinde Bitcoin’lerini bozdurursa 50 bin dolar civarı kâr yapar. Bu kârının 25 bin dolarını ise vergi olarak ödemek zorunda kalacak.

Lütfen Bkz: KULİS: Elon Musk, Bitcoin madencilik işine girer mi?

Bitcoin’lerini uzun vadede tutmak isteyen ancak vergi de ödemek istemeyen ABD’li mükellefler, pratik bir yöntem ile vergiden kaçınabiliyorlar. Bitcoin fiyatları 30 bin dolar bandına gerileyince anlık biçimde Bitcoin’lerini satarak tekrardan geri alıyorlar.

40 bin dolar bandından Bitcoin satın alan yatırımcı, 30 bin dolar bandında BTC’sini satarsa 10 bin dolar zarar eder. Zararını ise ödeyeceği vergiden düşebilir. Anlık alım/satım işlemi ile vergi ise bir yıl sonraya bırakmış oluyorlar.

Son günlerde Bitcoin fiyatlarında yaşanan düzeltmede ABD’li vergi mükelleflerin “wash sale” olarak adlandırılan bu davranışları etkili oluyor.

Kaynak