1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD’li Bitcoin yatırımcıları Eşeğin kulağına su kaçırdı!

ABD’li Bitcoin yatırımcıları Eşeğin kulağına su kaçırdı!

ABD’li Bitcoin yatırımcıları Eşeğin kulağına su kaçırdı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’li Bitcoin yatırımcıları vergiden kaçınmak için ilginç yöntemler buldu. ABD yönetimi, vergi gelirlerinde sızıntıya neden olan bu yöntemi önlemenin peşinde.


ABD’li Bitcoin yatırımcıları Eşeğin kulağına su kaçırdı!

İki partili bir sistem ile yönetilen ABD’de iki önemi parti var: Demokratlar ve Cumhuriyetçiler. Kasım 2020’de yapılan başkanlık seçiminde ABD yönetimine Demokrat Partinin adayı Biden seçildi. Demokratların simgesi eşek, Cumhuriyetçilerin simgesi ise fil olarak biliniyor. Başlıkta “eşeğin kulağına su kaçırmak” derken Demokrat Partinin hazırladığı kripto para regülasyonları ve vergi izleme raporuna dikkat çekiyoruz.

Bitcoin Kasım 2020-Nisan 2021 döneminde 10 bin dolar seviyesinden 64 bin dolar seviyesine kadar çıktı.  Bu dönemde ABD’li Bitcoin yatırımcılarının yaptığı kârlar, 2021 vergi döneminde vergilendirilecektir. Bazı Bitcoin yatırımcıları Bitcoin ve kripto paralar üzerinden yapılan kârlar üzerinden %50’ye varan oranlarda vergiler ödeyecektir.

Bitcoin üzerinde uzun pozisyon alan ABD’li yatırımcılar, düşen fiyatları fırsata çevirerek anlık Bitcoin’lerini sattılar ve tekrardan satın aldılar. Bu sayede vergi sezonunu sıfırlamış oldular. Yaklaşık 30 bin dolar bandında Bitcoin’leri satan ABD’li Bitcoin yatırımcıları, bu fiyattan karlarını hesaplayacaklar ve  vergilerini ödeyecek. ABD’li vergi mükellefleri, 30 bin dolar bandında satın aldıkları Bitcoin’ler için vergileri bir sonraki sezon ödeyecekler.

Lütfen Bkz: ABD’li Bitcoin yatırımcıları yasada büyük açık buldular!

Wash sale olarak adlandırılan yukarıdaki yöntem, Biden yönetiminin radarında. Wash Sale ile beraber vergilendirme, terörün finansmanı ve kara para aklama başta olmak birçok alanda regülasyon çalışması devam ediyor.

İkinci bir regülasyon konusu ise ABD Çevre Bakanlığını ilgilendiriyor. Bitcoin blockchain’inin neden olduğu enerji tüketimi de mercek altında. Bitcoin blockchain’i Hollanda, Filipinler ve Arjantin gibi ülkelerin elektrik tüketiminden daha fazla enerji tüketiyor. Bitcoin blockchain’ini işletecek daha çevreci ve sürdürülebilir yöntemler araştırılıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.