1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. ABD’den piyasayı etkileyecek çıkış!

ABD’den piyasayı etkileyecek çıkış!

ABD’den piyasayı etkileyecek çıkış!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’li düzenleyiciler kripto paraların bankaların elinde nasıl tutulacağı konusunda çalışmalar yapıyor. Detaylar haberimizde.

ABD’den piyasayı etkileyecek çıkış!

Federal Mevduat Sigorta Kurumu Başkanı Jelena McWilliams, pazartesi günü Reuters’e verdiği bir röportajda, ABD banka düzenleyicilerinden oluşan bir ekibin bankaların kripto varlıklarıyla etkileşime girmesi için bir yol haritası sağlamaya çalıştığını açıkladı.

McWilliams, düzenlemenin müşteri ticaretini kolaylaştırmak için kripto para birimini hesaplarında tutma, kripto paraları krediler için teminat olarak kullanma ve hatta geleneksel varlıklar gibi bilançolarında tutma konusunda daha net kurallar içerebileceğini belirtti.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu Başkanı katıldığı konferansın oturum aralarında kirpto paralar ile ilgili verdiği röportajda “Riskleri uygun şekilde yönetip hafifletirken, bankalara bu alanda izin vermemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Bu faaliyeti bankalar için düzenlemezsek, bankaların dışında gelişecek ve sonuç olarak Federal düzenleyiciler bunu düzenleyemeyecekler.”

Kripto para birimlerinin hızlı bir şekilde ortaya çıkışı ve benimsenmesinin günden güne artışı ABD’de düzenleyiciler için belirsiz bir tablo ortaya çıkardı. Bazı bankalar, düzenleyici netlik olmadan kripto para faaliyetlerini hızlandırdı. Bu sürecin bankalar tarafından hızlandırılmasının arkasındaki en büyük neden yoğun müşteri talepleri.

İlgili: Kripto para regülasyonları nedir?

Kripto para hizmeti sağlayan büyük finans kuruluşlarının neredeyse tamamı kararı yoğun müşteri talebi nedeniyle aldıklarını belirtiyor.

Cumhuriyetçi olan McWilliams’ın yorumları, düzenleyicilerin hala kripto para birimini geleneksel banka gözetimine dahil etmenin bir yolunu aradıklarını gösteriyor.

McWilliams, bankaların kripto paraları bir teminat olarak kullanabilmeleri gerektiğini savunuyor.

“Buradaki amacım, temel olarak bankaların bu varlıkların koruyucusu olarak hareket edebilmeleri, kripto varlıkları ve dijital varlıkları bir tür teminat olarak kullanabilmeleri için bir yol sağlamaktır.”

Düzenlemeler konusunda zorlukların olduğunu kabul eden olan McWilliams, en kolay yolun ise düzenleyicilerin kripto varlıklarının velayetini sağlamak için bir yol haritası hazırlamasını sağlamak olacağını düşünüyor. Ancak kripto paraların dalgalı yapısına da dikkat çekerek üzerinde durulması gereken en önemli konunun bu kadar dalgalı bir yapıya sahip olan kripto paraların teminat olarak gösterilmesi konusundaki zorluluklar olduğunu belirtti.

Kaynak