fbpx
promodex_koinmedya_banner_1440x90
promodex_koinmedya_banner_1440x90
BTC : 574270 ₺ ETH : 43856 ₺ XRP : 10.265 ₺ LTC : 2012.9 ₺ USDT : 13.581 ₺ XLM : 3.412 ₺
  1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. ABD’deki son fidye saldırısında korsanlardan şok Bitcoin talebi!

ABD’deki son fidye saldırısında korsanlardan şok Bitcoin talebi!

ABD’deki son fidye saldırısında korsanlardan şok Bitcoin talebi!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’de yaşanan son fidye saldırısında korsanlar muhataplarından rekor miktarda Bitcoin talep etti. ABD’nin başı son dönemlerde siber saldırılar ile belada. Detaylar haberimizde.

ABD’deki son fidye saldırısında korsanlardan şok Bitcoin talebi

4 Temmuz’da hafta sonu tatilinde ABD’yi bir fidye yazılımı saldırısı vurdu. Rus kökenli olduğunu iddia eden fidye yazılım korsanları 200’den fazla şirketi etkileyen bir siber saldırı gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz gün basına yansıyan haberlere göre muhatap şirketlerden verilerin geri yüklenmesine karşılık 45,000 dolarlık Monero talep edilmişti. Etkilenen şirketlerden bir açıklama yaparak kendilerinden böyle bir talebin olduğunu doğrulamıştı.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Hack grubunun Rus kökenli olduğu iddia ediliyordu. Amerika Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada bu durumu henüz doğrulamadıklarını değerlendirmişti.

Bugün REvil adlı bir hack grubu fidye talebini yayınladı. Rus kökenli olduğunu iddia eden fidye yazılım korsanları, evrensel şifre çözme kodları sağlamak için 70 Milyon dolarlık Bitcoin (BTC) talep etti.  Saldırıya uğramış verileri almanın yolları araştırılıyor. Anlaşılamaması durumunda bilgilerin sızdırılması veya kalıcı olarak silinmesi riski bulunuyor.

Başkan Joe Biden FBI tam yetki verdi. FBI olayın tüm ayrıntıları ile ortaya çıkarılması için geniş çaplı çalışma başlattı. Ayrıca zarara uğrayan şirketlere yardım edileceği açıklandı. ABD hükümeti son dönemlerde fidye saldırıları ile karşı karşıya.

Bilindiği üzere Beyaz Saray sözcüsü, G7 zirvesinden önce yaptığı açıklamada Biden’in zirvede bu konuyu da ele alacağını ve muhatapları ile fidye yazılımları konusunda görüşeceğini belirtmişti. G7 zirvesinin ardından konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Rusya, hack grubunun kendileri ile bağlantılı olduğu iddialarını reddediyor. Olay ile bir bağlantılarının olmadığını belirten Moskova ABD’nin asılsız suçlamalardan uzak durması gerektiğini ifade etti. ABD ile Rusya arasında bir süredir siber saldırı tartışmalarının devam ettiği biliniyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.