fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD’de Bitcoin yasa tasarısı reddedildi! Şimdi ne olacak?

ABD’de Bitcoin yasa tasarısı reddedildi! Şimdi ne olacak?

ABD’de Bitcoin yasa tasarısı reddedildi! Şimdi ne olacak?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Meclisinde ilginç Bitcoin ve kripto para yasa tasarısı tartışmaları yürütülüyor. Senatodan yükselen itirazların ardından yasa tasarısı onaylanamadı ve uzlaşı sağlanamadı. Şimdi ne olacak?


ABD’de Bitcoin yasa tasarısı reddedildi! Şimdi ne olacak?

ABD’de Bitcoin ve kripto para piyasalarını derinden etkileyecek bir yasama süreci yaşanıyor. ABD Senatosu, Bitcoin ve kripto para piyasaları üzerine yeni vergiler getirecek ve piyasayı düzenleyecek bir tasarıyı yasalaştırmak üzere tartışıyor. Tasarı kripto para piyasaları üzerine yıllık ek olarak 28 milyar dolar değerinde vergi yükü getiriyor.

Tasarı iki partili yapı içerisinde hazırlandı. Yani Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili senatörler beraber tasarı üzerinde çalışıyor. Ancak senatodan yükselen itirazlar tasarının yasalaşmasını engelledi.

Senatör Pat Toomey itirazlarında blockchain endüstrisinin tamamen vergilerden muaf tutulması gerektiği yönde itirazlarını getirdi. Toomey, bu sayede stratejik bir endüstri olan blockchain endüstrisinin ABD özelinde daha da rekabetçi olabileceğini düşünüyor.

Senatör Ted Cruz ise tasarının dilindeki bazı belirsizliklere dikkat çekerek bu belirsizliklerin ciddi sorunlara neden olabileceğini düşünüyor. Örneğin tasarıda vergi alınacak kesimler “broker” olarak tanımlanmış. Ancak “broker” Bitcoin madencilerini de içerecek şekilde geniş tanımlanmış. Bu konuda Ted Cruz itirazda bulundu.

Lütfen Bkz: ABD Senatosu Komite Başkanından Bitcoin’e zeytin dalı!

Ted Cruz, tam anlamıyla Senatörleri haşladı dersek daha da doğru bir ifade kullanmış oluruz. Cruz, mesai arkadaşlarını kripto paraların ne olduğunu anlamamakla suçladı ve anlamadıkları şeyi ise oylamaya çalışıyorlar, dedi. Cruz’a göre birçok senatör New York Metrosu Jetonu ile kripto para arasındaki farklı bilecek durumda değil.

Richard Shelby ise kripto para piyasalarına 50 milyar dolarlık vergi getirebilecek kendi tasarısını önerdi.

İtirazların beli bir takvim içerisinde netleştirilerek tasarının Temsilciler Meclisine sunulması gerekiyor. Temsilciler Meclisinin de onaylamasının ardından tasarı yasalaşacaktır.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.