1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. İşte, ABD’den yeni Bitcoin ETF kararı ve piyasaya etkisi

İşte, ABD’den yeni Bitcoin ETF kararı ve piyasaya etkisi

İşte, ABD’den yeni Bitcoin ETF kararı ve piyasaya etkisi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ETF ile ilgili yaşanan gelişmelerin piyasaya her zaman büyük etkisi oluyor. Şimdi de bir spot BTC ETF kararı ile ilgili ABD’den yeni haber geldi. Bu yeni gelişme üzerine piyasanın ve Bitcoin fiyatının nasıl bir tepki verdiğine bakalım.


İşte, ABD’den yeni Bitcoin ETF kararı ve piyasaya etkisi

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün beklenenden çok düşük tepki verdi. ABD’de düzenleyici kurumun spot fiyat üzerinden exchange-traded fund (ETF) için ret kararı vermesine piyasadan tepkiler var.

İşte, ABD’den yeni Bitcoin ETF kararı ve piyasaya etkisi

BTC/USD 1 saat grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

İlgili – Bitcoin (BTC) nedir ve geleceği nasıl? Bitcoin nasıl alınır?

ETF’ye olumsuz cevap çok fazla baş ağrısı vermedi piyasaya

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView verilerine göre, BTC/USD piyasası hafta sonu çok sakin. Parite 1,000 dolarlık bir koridorda ilerliyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, VanEck’in spot ETF ürününü onaylamadı. Bu haber üzerine Bitcoin 60,000 dolar desteğe bir düşüş yaşadı. Ancak bu haber kripto paranın fiyatında dikkat çeken bir volatilite oluşturamadı.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini 2021- 2025

Spot ETF ile ilgili bir dizi karar bekleniyor. İlki ise VanEck ürünü ile ilgili geldi. Çoğu insan için bu ret kararı sürpriz olmadı. Ancak şirket karar sonrası “hayal kırıklığına” uğradığını açıkladı.

Jan Van Eck, Twitter üzerinden SEC’in kararına şöyle tepki verdi:

“SEC’in bugün bizim fiziksel Bitcoin ETF için verdiği ret kararını hayal kırıklığı ile karşıladık.”

“Bizce, yatırımcıların BTC’ye tam maruz kalabilmesi için düzenlenmiş fon şart. Ayrıca bu vadeli olmayan ETF (spot ETF) daha üstün bir yaklaşım.”

Bu konuda başka ve daha sert eleştiriler de var. Roundhill Investments’in varlık yöneticisi Matias Dorta, SEC’in sürekli ret vermesinin 8 yıldır yatırımcıları dezavantajlı durumda bıraktığını söylüyor. Şöyle diyor:

“SEC ilk defa BTC ETF’yi 2013 yılında ret etmişti. Yatırımcıları başarılı bir şekilde %12,700’lik kazançtan koruyabildiler.”

Bundan sonra beklenen Bitcoin ETF kararları ve tarihleri ise aşağıdaki şekilde.

İşte, ABD’den yeni Bitcoin ETF kararı ve piyasaya etkisi

Kaynak: Arcane Research

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: