1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD Hazine Bakanının açıklamalarının ardından Bitcoin fiyatları dalgalanıyor

ABD Hazine Bakanının açıklamalarının ardından Bitcoin fiyatları dalgalanıyor

ABD Hazine Bakanının açıklamalarının ardından Bitcoin fiyatları dalgalanıyor
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Hazine Bakanı artan enflasyon baskısı nedeniyle para politikalarında değişiklik sinyali verdi. Bakanın açıklamaları ve piyasalar üzerindeki etkileri için lütfen haberimizin devamına bakınız.


ABD Hazine Bakanının açıklamalarının ardından Bitcoin fiyatları dalgalanıyor

ABD Hazine Sekreteri (Bakanı) Janet Yellen, ABD’de artan enflasyon tehlikesi karşısında faiz artışı sinyali verdi. ABD Merkez Bankası FED’in faiz politikasındaki olası değişiklikler başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere küresel finansal piyasalar üzerinde etkili sonuç doğuracaktır. Neyse ki Janet Yellen’in açıklamalarından yumuşak bir faiz artışı sinyali alıyoruz.

Korona salgını ile ekonomik mücadele için ABD yönetimi, piyasaya ciddi miktarda fon sürdü ve faiz oranlarını 0-0.25 bandına kadar çekti. Piyasadaki likidite bolluğu ABD’de enflasyon tehlikesini doğuruyor. Janet Yellen enflasyon tehlikesini “aşırı ısınma” kavramı ile açıklıyor. Ekonomideki aşırı ısınmanın önüne geçmek için Yellen ilerleyen süreçte faiz artırabileceğini belirtti.

Piyasaya sürülen trilyonlarca doların karşısında ABD’li yatırımcılar, finansal varlıklarını arzı daha istikrarlı yatırım araçlarına yönlendirerek enflasyon kaynaklı gelir kayıplarından korunmaya çalıştılar. Bu makro ekonomik süreç; Bitcoin ve kripto paralar lehine bir ortam oluşturdu. Zira Bitcoin’in arzı 21 milyon adet ile sınırlı.

Lütfen Bkz: Dev kripto para borsası önemli bir Bitcoin açılımına hizmet ediyor

Yellen faiz artışı sinyali vermesinin ardından Bitcoin fiyatları 56 bin doların üstünden 53 bin dolar bandına kadar geriledi. Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarında yaşanan saatlik değişimi görüyoruz.

abd hazine bakanı ABD Hazine Bakanının açıklamalarının ardından Bitcoin fiyatları dalgalanıyor

ABD’nin olası agresif bir faiz artışı, yüksek dış ticaret açıklarına ve yüksek dış borca sahip gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri üzerinde bir baskı oluşturabilir. Dolar bu ülkelerin para birimleri karşısında değer kazanabilir. Ancak Yellen açıklamalarında faiz artışı için bir orandan veya bir zaman diliminden bahsetmedi.

ABD ekonomi yönetimi, şimdiden piyasaları faiz artılı konusunda hazırlıyorlar gibi.

Kaynak