1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD ekonomisi ısınıyor: Enflasyon ve S&P500 zirvede!

ABD ekonomisi ısınıyor: Enflasyon ve S&P500 zirvede!

ABD ekonomisi ısınıyor: Enflasyon ve S&P500 zirvede!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’de iki önemli makro ekonomik veride zirve dikkat çekiyor: Enflasyon ve S&P500. ABD ekonomisi ısınırken Bitcoin değer kaybediyor. Bizleri nasıl bir yaz bekliyor?


ABD ekonomisi ısınıyor: Enflasyon ve S&P500 zirvede!

ABD’de Mayıs ayı enflasyon oranları açıklandı. Mayıs ayı çekirdek enflasyon oranlarındaki artış beklentinin %0.01 artında, %0.5 hesaplandı. Yine de bu oranla son 30 yılın en yüksek değerine ulaşıldı.

ABD merkez bankası, istihdamı olumlu etkilediği sürece %2’nin üzerindeki enflasyon oranlarını tolere edebileceklerini açıkladı. ABD’de hisse senedi piyasalarında da ciddi bir canlılık söz konusu S&P500 endeksi tüm zamanların rekorunu kırdı.

Aşağıdaki grafikte S&P500 ve Bitcoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

S&P 500 Bitcoin ABD ekonomisi ısınıyor: Enflasyon ve S&P500 zirvede!

Korona salgını boyunca FED’in piyasaya oldukça agresif biçimde müdahale etmesi olası kriz beklentisini baskılamışa benziyor. İçe kapanan ekonomilere rağmen beklentinin aksine hisse senedi piyasalarında olağanüstü canlılık söz konusu. Şimdilik FED genişletici para politikalarından vazgeçmeyeceği ve faiz oranlarını 0-0.25 bandında tutacağını duyurdu. Tüm bu faktörler hisse senedi piyasalarının rekorunu etkileyen faktörler.

Artan enflasyon ve düşük faiz oranları Bitcoin lehine makro ekonomik bir ortam oluşturuyor. Ancak Çin kaynaklı Bitcoin yasakları, son günlerde fiyatları olumsuz etkiliyor. Kimi analistlere göre Mart-Nisan döneminde Bitcoin fiyatları aşırı değerlendi. Şimdiler de ise olması gereken değere geriledi. Bitcoin fiyatlarında düşüş trendine neden olan diğer önemli faktör ise regülasyonlar konusunda hala devam eden belirsizlikler.

Lütfen Bkz: Visa’dan muhteşem anlaşma!

ABD’de hisse senedi piyasalarında gözlenen canlılık altın fiyatlarını da olumsuz etkiliyor. Yatırımcılar, varlıklarını altın piyasalarından ziyade getirisi yüksek olan hisse senedi piyasalarında değerlendirmeyi tercih ediyor.

Altının ons fiyatı Haziran ayı başında 1900 doları geçerek 2021 yılının zirve değerine oldukça yaklaştı. Ancak son günlerde altın piyasalarında ciddi satışlar dikkat çekiyor.

S&P 500 Bitcoin ABD ekonomisi ısınıyor: Enflasyon ve S&P500 zirvede!

Kaynak