1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Uzmanından ABD ekonomisini kurtaracak “gizli” formül!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Uzmanından ABD ekonomisini kurtaracak “gizli” formül!

Uzmanından ABD ekonomisini kurtaracak “gizli” formül!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Makroekonomi uzmanı ve Soundwise kurucusu Natasha Che, ABD ekonomisinin kaderini değiştirecek formülü açıkladı.

Dijital dolar ABD’nin en büyük tekeli

Değerlendirmelerini Tweeter üzerinden yapan Natasha Che, ABD’nin en büyük ihracatının ABD doları olduğunu belirterek, ABD dolarının global kredi ve ticaret ağının %40-50’sine hakim olduğunun altını çizdi.

Che, ABD dolarının rezerv para olma statüsünün ABD ekonomisine çok büyük katkısı olduğu görüşünde. Che, dünya ticaret hacminin her yıl genişlediğini bu nedenle dolara olan talebin de sürekli artış gösterdiğini ifade ederek, bu durumun ABD’nin elindeki en büyük tekel olduğunu söylüyor.

Dijital dolar

Kurtarıcı olarak, dijital dolar

ABD şu anda, diğer ülkelere karşı borç biriktirmeye devam ediyor. Bu, özellikle ihracat sonrası ödeme olarak hazine tahvili alan Çin ile olan ticarette hat safhaya çıkmış durumda.  Zamanla biriken ticaret açıkları, ABD dış borcuna eşit olacaktır.

Natasha Che’nin bu noktadaki tespiti ve çözüm önerisi “hizmet olarak dolar” (DaaS) modelidir. Bu modelde ABD kayıtlarda olmayan senyoraj geliri elde ederek dış borçlarını kapatabilir.

Diğer şeyler eşit, ABD borcunu azaltmak istiyorsa, hizmet olarak dolar ihracatının değerini artırması gerekiyor. Ama nasıl? ABD doları para ağını daha büyük ve kullanımı kolay hale getirerek

Che’nin tezi, merkez bankası dijital parası CBDC bir başka değişle dijital dolar ile birlikte ABD bu hamleyi gerçekleştirebilir. ABD, dijital dolar basar, bunu büyük teknoloji firmaları vasıtasıyla dolaşıma sokar, önde gelen blockchainlere dahil olur ve ülke olarak da bundan istifade eder.

Şu anda kripto alanında kullanımda olan USDT ve USDC zaten dijital dolara olan ihtiyacı gösteriyor. Bunun resmi bir para birimi olarak yaygınlaşması ABD dolarına değer katacaktır.

ABD merkez bankası Federal Reserve yöneticilerinden Lael Brainard son açıklamasında bu duruma dikkat çekerek, ABD’nin CBDC basımında geride kalmaması gerektiğini vurguladı.

İlgili: Çin CBDC’si Alipay ve WeChat Pay’i yedekleyecek!

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: